Açlık Oyunları- Hunger Games

Filmin Süresi: 142 dk
  Açlık Oyunları Suzanne Collins tarafından üçleme olarak yazılmış, Harry Potter ve Twilight gibi bir genç/yetişkin romanıdır. Ancak Harry Potter ve Twlight' la kıyasladığımızda en iyi başlangıç filmi Açlık Oyunları' na aittir.
  Kesin tarihi belli olmayan ancak ''gelecekte'' geçen filmin yeri ise Kuzey Amerika' daki Panem' dir. Panem 13 mıntıkadan  (eyalet) oluşur ve başkenti güçlü ve acımasız olan Capitol'dür. Filmin geçtiği zamandan 75 yıl önce 13. mıntıka bir isyan çıkarır ancak başarısız olurlar. 13. mıntıka yok olur. Bir barış antlaşması olarak diğer  12 mıntıka Açlık Oyunlarına katılmaya zorlanır. Bu oyunlarda her mıntıka yaşları 12 - 18 arasında değişen bir genç kız ve bir genç erkek yollamak  zorundadır.
  Bizim kahramanlarımız ise oldukça fakir olan 12. mıntıkadan Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) ve Peeta Mellark (Josh Hutcherson). Katniss Everdeen ailesine yemek götürebilmek için yay ile avlanan genç bir kız. Katniss Everdeen küçük kız kardeşi yarışmaya katılmak durumunda kalınca, gönüllü olarak katılmaya karar verir. Sonuçta Açlık Oyunları' nda 24 kişi arasında tek bir kazanan vardır. Filmde her yıl 23 çocuğun ölmesi ve mıntıkaların uzun sürede buna karşı çıkmaması aklımda soru işareti bıraktı.
  Açlık Oyunları bir televizyon şovu olduğu için aynı zamanda hayatta kalmak ve seyirci tarafından sevilmek için eğitmenler vardır. Bunlardan biri de Woody Harrelson' dır. Ancak bu rol ne kadar iyi olsa da ikna olmadığım tarafları vardır çünkü filmin başında alkolik ve serseri olan Woody bir anda cana yakın ve yardım sever biri olur. Filmde Stanley Tucci Açlık Oyunları' nı sunan sunuculardan biri.
  Genel olarak konuşursak filmin yönetmeni Gary Ross izleyicilere Açlık Oyunları' nın o acımasız, eşit olmayan, cani ve karanlık havasını oldukça güzel yansıtmış. Açlık Oyunları başlayana kadar bir saat geçiyor
ve bu bir saat karakterlerin duygularını ve kişiliklerini anlatmak amacıyla kullanılmış.
  2010 Oscar adayı Jennifer Lawrence X-Men gibi büyük bir gişe filmindeki başarılı performansını burada da devam ettirmiş.Filmle ilgili sıkıntılarımdan biri de sürekli sallanan kamera, rahatsız edici olabiliyor Yinede Filmin oyuncu kadrosu da oldukça iyi ve oyuncuların performansını sorgulamaya çok gerek yok. Son dönemin yeni çok ilgi gören filmlerinden olan Açlık oyunları bir serinin başlangıç filmi olarak yeterli bir film. Kitabı okuyanlar doğal olarak sahnelerin atıldığından bahsedebilirler ancak film dünyası böyle.  Açlık Oyunları seyirci kitlesi yüksek olan yeni ve iyi bir gişe canavarı.

 Bazı Bilgiler:

Film dünya çapında $684,949,258 gişe yapmıştır. Türkiye' de ise 649.996 bin kişi filmi izlemiştir.

Woody Harrelson bir vejetaryen olduğundan dolayı filmdeki sahnelerde tatlı veya sebze yemiş ya da sadece içmiştir.

Film Amerika' da büyük 6 stüdyo(Fox, Disney, Paramount, WB, Columbia veya Universal)  tarafından yapılmayan ancak 400 milyon doları geçen ilk filmdir.

Gary Ross ikiz çocuklarının Açlık Oyunları' nın hayranı olduğunu öğrendikten sonra yönetmenliği kabul etmiştir.

Jennifer Lawrence Açlık Oyunlar' ında oynamak için Saveges filminden ayrılmıştır.

              
1996-2011 Scholastic All Rights Reserved.

Yorumlar

  1. Kitabını okumanızı öneririm. Film sadece 140 dakika olduğundankitabın içeriğindeki çoğu güzel içeriği koyamamış senarist. Bu durum üzücü olduğu gibi, filmi kitaptan farklı kılarak, okuyucular ve izleyiceler arasında bir çeşitlilik ortaya çıkarıyor.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder