Harry Potter' a Elveda: Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 2

 Harry Potter' ın sizin hayatınızdaki etkisi üzerine yorum yazabilirsiniz, içinizi dökebilirsiniz.
BİTTİĞİ İÇİN ÜZÜLME YAŞANDIĞI İÇİN SEVİN
İlginç Bilgiler Sayfanın Altındadır 
Filmin Süresi: 130 dakika
 Öncelikle kendimi birazcık Harry Potter hayranı olarak gördüğüm ve taraflı davranabileceğim için oldukça uzun bir süredir bu eleştiriyi yazmaktan kaçınıyordum. Ancak şu anda kaçınılmazla karşı karşıyayım. Harry Potter son filmi bir çok kişi için bir devrin kapanışı demek, felsefesini anlamamış, her filmini izlememiş, kitabını okumamış ve merak etmeyenler için ise çok bir önemi yok. Harry Potter hayranları için anlamı başlıklı ayrı bir yazı yazacağım ve burda sadece Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 2' yi değerlendireceğim.
  Film bölüm birin kaldığı yerden başlıyor ancak oldukça farklı bir film. Ölüm Yadigarları Bölüm 1 daha çok bir yol filmiydi, bölüm iki ise görkemli bir final. Filmin yönetmen koltuğunda yine David Yates oturuyor. Kimileri David Yates' i seviyor kimileri de nefret ediyor ancak David Yates' in son 4 filmi yönetmesiyle filmlere belli bir istikrar geldiği kesin. Film hakkında ne desem spoiler olur ancak filmde Harry (Daniel Radcliffe), Hermione (Emma Watson) ve Ron (Rupert Grint) Voldemort (Ralph Fiennes)' u öldürmek için hortkuluk arayışlarına devam ediyorlar. 
  Son film diğer filmlere selam gibi; önceki filmlerde rol almış çoğu usta oyuncu yine karşımızda. Bunların hepsini sayamayacağım. Ancak neredeyse her yan karakterin bir parlama anı var. Film içindeki ciddi havaya rağmen seyircilerin kahkahalara boğulduğu an sayısı oldukça yüksek. 
  Harry Potter filmeriyle beraber Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint gözümüzün önünde büyüdüler ve filmlerde iyi performanslar gösterdiler. Son film için de aynısını söyleyebiliriz ancak bazı usta İngiliz oyuncular Ralp Fiennes, Alan Rickman ( Snape' i canlandırıyor) Maggie Smith ve Michael Gambon durdukları yerde sahne çalıyorlardı. Özellikle Alan Rickman' ın performansı göz kamaştırıcıydı. Bazı hayranlar     Alan Rickman' ın Oscar'a aday olmamasından yakınıyorlar. 
  Filmdeki Hogwarts savaşı da oldukça görkemli ancak daha çok detay katılabilirdi. Filmin görsel efektleri her zamanki gibi en kalitelisinden. Filme gösterilen özen oldukça belli oluyor. Diyaloglar oldukça akıllı yazılmış ve J.K Rowling'in temasına sadık kalınmış. Müzikler her ne kadar ilk üç filmin bestecisi John Williams'ınkiler kadar iyi olmasa da Alexandre Desplat'ın müzikleri ön plana çıkıyor. 
   Film iyi yönetilmiş ve iyi kurgulanmış, hayranların bazı ekstra şeyler istemesi de doğaldır ancak filmin çok başarılı olduğunu söylersem yalan söylemiş olmam. Hiç bir spoiler vermeden son film devam filmleri için açık bir kapı bıraksa da J.K Rowling yeni bir Potter kitabı yazacağını reddediyor. Film 10 yıllık serinin görkemli ve duygusal sonu.
  
Bazı Bilgiler:

 Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 2 Avatar, Titanik ve Avengers (Yenilmezler)' ın arkasında tüm zamanların en çok gişe yapan 3. filmidir.
  Tamamı 3D olan tek Harry Potter filmidir. Melez Prens ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı filmlerinin bir bölümü de seçili sinemalarda 3D yayınlanmıştı.
  
Diğer filmler neredeyse 7 aylık bir dönemi konu alırken bu film yaklaşık 1 günde geçmektedir.
  Voldemort Fransızcada '' Uçan Ölü'' veya ''Ölüm Hırsızı'' demektir
  
Harry Potter' ın 8 filminde de rol alan oyuncular sadece 14 kişidir ve bunlar Alan Rickman, Bonnie Wright, Devon Murray, Emma Watson, Daniel Radcliffe, Geraldine Somerville, James Phelps, Oliver Phelps, Matthew Lewis, Robbie Coltrane, Rupert Grint, Tom Felton, Josh Herdman ve Warwick Davis' dir.

Filmdeki asaların hepsi farklı ve kişiye özeldir

Daniel Raddcliffe seri boyunca 80 kullanmıştır, asaların kırılmasının sebebi ise asaları baget olarak kullanmasıdır. 

Harry Potter' ın yara izi makyajı seri boyunca 5 bin 800 kere uygulanmıştır. Bunlardan 2000 bini Daniel'a geri kalanı ise dublörlere uygulanmıştır.

Film 3 dalda Oscar aday olup hiç birisini alamayarak hayranları büyük hayal kırıklığına uğratmıştır. Harry Potter hiç bir filmi Oscar alamamıştır.


© 2012 Warner Bros. Entertainment Inc., Harry Potter Publishing Rights © J.K.R.
Harry Potter Characters, Names And Related Indicia Are Trademarks Of And © Warner Bros. Entertainment Inc.
All Rights Reserved.


  

Yorumlar

Yorum Gönder