The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man
filmin süresi: 136 dakika

Teknoloji ile hızlanan dünya ile birlikte sinema dünyası da hızlandı.  On yıl önce başlayan ve bir üçleme olan Spider-Man serisinin yönetmeni Sam Raimi'nin hikaye konusunda yapamcılar ile anlaşamaması ve başrol Tobey Maguire' nin ve Sam Raimi'nin seriyi terk etmesinden beş yıl sonra seri en baştan başlıyor.

   
Filmin yapımcıları filmin eski Spider-Man' den farklı olduğunu belirtmek için Spider-Man'nin anlatılmamış hikayesi sloganını kullanıyorlar. Bu pek doğru olmasa da filme güzel parçalar eklediklerini görmezden gelemeyiz. Öncelikle Peter Parker'ın (Andrew Garfield) lise hayatı önceki filmlere göre çok büyük bir alan kaplıyor. Andrew Garfield'ın 28 ve Emma Stone'un (Filmde Gwen Stacy'yi canlandırıyor) 23 yaşında olması aklıma ilk olarak Grease filmini hatırlatıyor, ancak bununla bir sıkıntım yok çünkü oyuncuların yaşı artık pek önemli değil . Spider-Man'nin oluşum süreci filmin neredeyse yarısını alıyor. Bu filme aksiyon için gidenlerin canını sıkabilir ancak CGI'dan (görsel efekt) durulması ve Peter Parker karakterinin derinlerine inilmesi oldukça güzel. Peter'ın aile ilişkisine oldukça önem verilmiş ve özellikle Peter Parker ve Gwen Stacy'nin arasındaki ''şeker ve doğal'' sahneler filme çok güzel bir hava katmış. Bu arada Andrew Garfield (Peter Parker) ve Emma Stone ''normal'' hayatta da sevgililer. Birbirlerine oldukça yakıştıkları ve bunu da filme yansıttıkları bir gerçek. Amazing Spider-Man'in çok fazla ''gençlik filmi'' olmasından yakınanlar da var doğal olarak ancak onlara Transformers'ı tekrar izlemerini önermekten başka bir çarem yok.
    Filmle ilgili iki sıkıntım var. Kötü adam Lizard'ın hem mantık hem de güç olarak diğer süper kahraman filmlerindeki kötülerden zayıf olması. İkincisi de filmin zamanlamasının çok erken olması. Bazılarınız filme bayılacak, bazıları nefret edecek, bazıları sevecek. Sonuç olarak The Amazing Spider-Man son süper kahraman filmleri ile karşılaştırdığımzda (The Avengers, The Dark Knight Rises) daha az iddalı ve onlar kadar kurgusu olmayan ancak karakter gelişimlerine ve küçük dokunuşlara önem veren eğlenceli bir yaz filmi


Bazı Notlar:
 Andrew Garfield'ın rölü kesinleşmeden önceTaylor Lautner, Josh Hutcherson, Joseph Gordon-Levitt, Logan Lerman, Robert Pattinson, Jamie Bell, Daniel Radcliffe, Michael Angarano, Michael Cera, Alden Ehrenreich, Zac Efron, Aaron Johnson, Xavier Samuel, Jim Sturgess veAnton Yelchin de başrol için adaylar arasındaydı.
  Spiderman'nin köstümü Cirque Du Soleil tarafından tasarlandı ve hayata geçirildi.
  Spiderman'nin ağ atıcılarını kendi yapması filme gerçeklik kazandırmış
  Benim gözümde en iyi Spider-Man filmi Spider-Man 2, The Amazing Spider-Man ise ikinci

Yorumlar

Yorum Gönder