Argo-Ben Affleck


                                               ARGO
Yönetmen: Ben Affleck
Oyuncular: Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman  
Türü: Dram, Gerilim
Argo: 2012
Imdb: 8.1/10
 Fragman Sayfanın Altındadır.
Altıgen suratlı Ben Affleck'in iki mimikle devam ettirdiği oyunculuk kariyerini beğenmediğimden, yönetmenliği de benim için soru işaretiydi. Ancak dönem filmi olması ve 1979 İran'ını dokümanter görüntülerle akıcı bir işleyişle anlatması Argo'yu ilgiyle izlememi sağladı.
Filmin konusuna gelirsek; Tahran'daki Amerikan Konsolosluğu, İranlı devrimciler tarafından işgal edilir, işgal sırasında kaçmayı başaran 6 Amerikalı konsolosluk görevlisi, Kanada konsolosunun evine sığınır, bunu öğrenen Amerika, CIA aracılığı ile bu 6 vatandaşını İran'dan kurtarmaya çalışır.
Film, 1979 Tahran'ı ile açılış yaptığı ve arka fon olarak İran İslam Devrimi'ni kullandığı için gerilim dozu hayli yüksek. Ben Affleck aynı zamanda yönetmenliğini de yaptığı filmde, 6 Amerikalıyı İran'dan kaçırmaya çalışan CIA ajanı Tony Mendez rolünde çıkıyor karşımıza. Tony Mendez'in operasyona ilişkin tek bir planı var o da, rehin kalmış bu grubu, Tahran'a bilimkurgu filmi çekmek için gelmiş Kanadalı bir set ekibi olarak sınırdan geçirmek. Önceleri CIA inde inandırıcı bulmadığı bu operasyonun, amacına ulaşıp ulaşmadığını filmi izleyerek öğrenmeniz gerekecek.
Filmde Hollywood klişeleri var mı? Elbette var. Böyle bir filmde egzajere Amerikan milliyetçiliği kullanılmaz mı. Diğer taraftan, Hollywood'un zaman zaman CIA ile işbirliği yaptığı konusunda komplo teorileri üretenler, bu filmi izleyince çok da haksız olmadıklarını görecekler. Hollywood'un, Amerikan siyasi tarihinde kullanıldığını görmek beni çok şaşırtsa da, filmde bu gerçeğe değinilmiş olmasına sevindim.
Filmde özellikle Alan Arkin'in oyunculuğunu ve ARGO' nun kelime anlamını açıkladığı sahneyi çok sevdim. Ben Affleck'inse yönetmenlik koltuğunda, oyunculuktan çok daha başarılı olduğunu belirtmek isterim. Dönem filmi olması sebebiyle, kostümden, makyaja, set tasarımından, müzik seçimine kadar titizlikle davranılmış ve dönemin ruhu çok iyi yansıtılmış. Oscar'ın güçlü adaylarından biri olması sebebiyle, izlemenizi ayrıca tavsiye ederim.
Not 1: Filmin İran sahneleri İstanbul'da çekildiği için, arka planda bol bol İstanbul'u göreceksiniz. 
Not 2: ARGO, 2013 Altın Küre Ödülleri'nde En İyi Film ödülünü alırken, Ben Affleck'e de en iyi yönetmen ödülünü kazandırdı. Ben Affleck teşekkür konuşmasında karısına şükranlarını sunmaktan, filmin yapımcısı George Clooney'e teşekkür etmeyi unuttuğu için, George Clooney baya bozuldu. (gözümle gördüm:)
Keyifli Seyirler Dilerim…
Ayşe’nin Bavulu  
     

Yorumlar