Oscar Tahminleri

Yayın Tarihi: 8 Ocak 2013

Yeni bir yıl ile beraber yeni bir ödül sezonuna da girmiş bulunmaktayız. Aday tahminlerimizi açıklamadan önce bu aday tahminlerini sadece kendi zevkime göre yapmadığımı söylemek isterim. Tabii ki aday olmasını istediğim ama olmama ihtimali yüksek olan bir sürü film var. Bu tahminler şu ana kadar verilen ödüller, eleştiriler ve az da olsa benim zevkimi içermektedir. Umarım isabetli tahminler olur.
Eklemek istediğiniz herhangi bir film öneri varsa yorum yazabilir veya twittertan bize ulaşabilirsiniz.

BİZİM TAHMİNLERİMİZ:

Argo
Beasts of the Southern Wild (Düşler Diyarı)
Django Unchained (Zincirsiz)
Les Misérables (Sefiller)
Life of Pi ( Pi'nin Yaşamı)
Lincoln
Moonrise Kingdom
Silver Linings Playbook (Umut Işığım)
The Master (Aday Olamadı)

ADAYLAR:

En İyi Film
Lincoln
Silver Lininings Play Book
Zero Dark Thirty
Les Misrables
Life of Pi
Amour
Django Unchaines
Argo

Liste içinde aday olmayabilecek film olarak The Master' ı görüyoruz

Yedek Liste:

Looper
Flight
Lo İmposible
Skyfall

Amour

Anna Karenina

Keşke Aday Olsa Dediklerimiz: The Perks of Being a Wallflower

Her ne kadar Türkiye'de vizyona girmese bazı yöntemlerle filmi izledim ve oldukça beğendim. Filmi bu kadar beğenmemin nedenlerinden biri de kitabın yazarı Stephen Chbosky' nin filmi yönetmesi olabilir. Film eleştirmenlerden de tam not aldı. Ancak Oscar adaylığı ihtimali yukarıdaki filmlere bakılırsa oldukça zor gözüküyor.

 Bulut Atlası (Cloud Atlas)

Her ne bazı eleştirmenler filmi yerden yere vursa, izleyicilerin yarısı da hiç gitmeseydik daha iyi olurdu dese, ben filmden çıktığımda çoğunlukla olumlu düşünceler altında kalmıştım. Altı farklı hikayenin bir filmde anlatılması ve bu filmin çok yorucu olması aslında oldukça hoşuma gitmişti. Her ne kadar filmi savunanlar olsa da Oscar en iyi film Oscar' ı adaylığı çok düşük.

Açlık Oyunları (Hunger Games)

Her ne kadar adaylık ihtimali 0 olsa da Hunger Games bu senenin iyi filmlerinden biriydi. Ancak mesele şu ki Akademi bu tür filmleri hiçe saymaya başladı. Geçen sene 9 tane en iyi film adayı vardı. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları P2 bunların arasında değildi hem de aldığı sağlam eleştirilere ve kırdığı gişe rekorlarına rağmen. Gary Ross' un açlık oyunları her ne kadar sağlam bir film olsa da Akademi bu filmleri göz ardı etmeye devam edecek gibi gözüküyor.

BELLİ BİR HAYRAN KİTLESİ TARAFINDAN ADAY OLMASI İSTENİLEN FİLMLER: 

Avengers (Yenilmezler)
Batman the Dark Knight Rises(Kara Şovalye Yükseliyor) 
Twilight Breaking Dawn Part 2 (Alacakaranlık Şafak Vakti Bölüm 2)
The Hobbit

Yorumlar

 1. ben amour'un alacağını tahmin ediyorum lakin şöyle bir şey var.ABD film akademisi biraz amerikancıdır ve ABD'yi nerede iyi yansıtmışlarsa ödülü ona paslarlar işte eğer bu olacaksa 'argo' ön plana çıkacak ve ödülü alacaktır diyorum.ama gönlüm amour ve haneke'den yana :)

  YanıtlaSil
 2. Tebrikler Kerem Yıldız doğru tahmin. Açıkçası ben Amour sadece en iyi yabancı film kategorisinde aday olacağını düşünmüştüm.

  YanıtlaSil
 3. Bu sene ÖSS senem olduğu için ne Oscar'ı takip edebildim ne de Altın Küre'yi falan... Ama boş vakit buldukça izleyip duruyorum. Bu nedenle kim daha iyidir kim daha kötüdür diye yorum yapamayacağım. Ama tek üzüntüm -senin de dediğin gibi- The Perks of Being a Wallflower'ın adaylar arasında olmaması... Yine de diğer tüm yönetmenleri tebrik ediyorum. Aday olmayı başardılarsa hepsi izlenebilecek tarzda filmlerdir. :)

  YanıtlaSil
 4. Evet ben de Perks of Being a Wallflower' ın aday olmasını çok isterdim. Sınavda başarılar

  YanıtlaSil
 5. En İyi Film: Argo
  En İyi Yönetmen: Steven Spielberg (Lincoln)
  En İyi Erkek Oyuncu: Daniel Day-Lewis (Lincoln)
  En İyi Kadın Oyuncu: Emmanuelle Riva (Amour)
  En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christoph Waltz (Django Unchained)
  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Anne Hathaway (Les Misérables)
  En İyi Uyarlama Senaryo: Life of Pi
  En İyi Özgün Senaryo: Django Unchained
  Yabancı Dildeki En iyi Film: Amour (Avusturya)
  En İyi Şarkı: Pi's Lullaby (Life of Pi)
  En İyi Müzik: Life of Pi
  En İyi Görüntü Yönetimi: Life of Pi

  Ben de böyle bir liste çıkardım kendimce. Biraz Akademi kafasında düşünerek yaptım bu listeyi, gönlümden geçenler farklı tabii.

  YanıtlaSil
 6. Liste' nin tamamen tutma şansı oldukça yüksek gibi. Akademinin seçeceği ve benim kazanmasını istediğim filmler genelde farklı oluyor. Bana göre en iyi kadın oyuncu kategorisi tartışmalı olabilir bu sene.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder