Umut Işığım - Silver Linings Playbook

Umut Işığım- Yılın En İyilerinden, Kendi Türünün Başyapıtlarından

IMDB: 8.2
Rotten Tomatoes: %92
Fragman sayfanın altındadır.
FilmeGitmedenÖnce: 8.7

Matthew Quick tarafından yazılan ve David O. Russell tarafından uyarlanıp yönetilen film iki çılgının hikayesi.  
 Film, Pat Peoples'ın (Bradley Cooper) akıl hastanesinden ayrıldıktan sonra başına gelenleri anlatıyor. Pat eşinin kendisini aldatmasından sonra yaşadığı ''küçük çaplı'' sinir krizi geçirdiği için akıl hastanesine kaldırılır. Hastaneden çıktıktan sonra annesi ve babasının evinde kalır. Ancak her şeyi pozitif gören Pat, karısıyla tekrar bir araya gelebileceğini düşünür. Pat' in dikkat bozukluğu, uydurma alışkanlıkları vardır ve ilaç alıyordur, problemli bir insandır. Karısı ile tekrar görüşme planları yapan Pat bu sırada Tiffany (Jennifer Lawrence) ile tanışır. O da kendisi kadar problemli ve çılgındır.  
  Filmde bütün oyuncuların performansları çok üst düzeyde. Film aynı zamanda Oscar' daki bütün oyunculuk kategorilerine aday oldu. En iyi erkek oyuncuya aday olan Bradley Cooper kariyerin en performansını sergilemiş. Akademinin sevgilisi olan Jennifer Lawrence 2. kez Oscar' a aday oldu ve ufukta gözüken ödülü kazanacak olması. Robert De Niro da inanılmaz bir fanaktik canlandırıyor ve karısı rolünde Jacki Weaver' da çok başarılı. Oyuncuların hepsi filmin hem romantik komedi kısmını hem de dramatik kısmını çok iyi kavramış. Filmi bu kadar iyi yapan nedenlerden birisi de bu zaten. 
  Filmin yönetmenine bakacak olursak Dövüşçü filminden tanıdığımız David O. Russell son derece başarılı. Sıra sıra çok dramatik ve ciddi olan sahnelerin içine serpiştirilen komedi filme çok yakışmış. Çünkü filmin amacı çok dramatik veya çok komik bir film olmak değil. Çok sade anlatımını seçtiği çok isabetli müziklerle besleyen David O. Russel inanılmaz bir iş çıkarmış, dengeyi çok güzel tutturmuş. Çok başarılı gözlemlemelerden kaynaklanan insan ilişkilerinin anlatımı çok başarılı.Filmdeki diyalogların akıllıca yazımı da genelde diğer filmlerde görülmeyen özelliklerden biri. Son zamanlarda izlerken en zevk aldığım mutlu olduğum filmlerden biri. Salondan çıkarken kendimi oldukça hafiflemiş hissettim. 
   Sonuç olarak bu sezonun en iyi filmlerinden olan Umut Işığım akıllıca senaryo, gözlemci bir yönetmen ve beyaz perde de kimyası tutan usta oyuncuların ortaya çıkardığı çok güzel bir film.
Not: Hikayenin David O. Russel'a çekiçi gelmesinin sebebi hikayeki aile ilişkişi ve çocuğu ile empati kurmasıydı. Çocuğu da Pat gibi bipol ve OCD problemleriyle uğraşıyor


Fragman


-->

Yorumlar

 1. Son zamanlarda izlediğim en harika filmdi...

  YanıtlaSil
 2. harika çokkk ama çokk beğendim...

  YanıtlaSil
 3. harika bir film olmuş! çok beğendim...

  YanıtlaSil
 4. Yorumlamanızı çok sevdim ben de yeni yeni internet üzerinde blogspot vasıtasıyla yaptığım bir iş. Film zaten çok güzel bu yorumu okuyanlar filmi izlememezlik yapmasın.

  YanıtlaSil
 5. Harika bir filmdi,arkadaşlarım sıkıldı başlarda ama pişman olmadılar hiç hatta başa sarıcaktıkda vazgeçirdim sonradan.Kitabını okumayı düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 6. Ben bu filmi çok sevdim kii çokk hoş harika umut verici bi filmdi :)

  YanıtlaSil
 7. Süperdi .. İzlemeyen kalmasın ;)

  YanıtlaSil
 8. Bence bir baş yapıt. İnsanın hayata bakış açısını gösteriyor ve bakış açısının değişmesinin gerektiğini anlatıyor bize.

  YanıtlaSil
 9. dans sahneleri ve soundtrackleri çok iyi.. totem olaylarını izlerken türkleri gördüm sanki karşımda.. gerçekten iyi bir filmdi.. verilen ödülü de haketmiş Jennifer :)

  YanıtlaSil
 10. Çok güzel bir film, bu tarz film seven herkes izlemeli :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder