Oblivion

Vizyon Tarihi: 12 Nisan
Yönetmen: Joseph Kosinski
Oyuncular: Tom Cruise, Morgan Freeman, Olga Kurylenko, Andrea Riseborough
IMDB notu: 7.3 (13 Nisan İtabariyle)
Rotten Tomatoes: %66 pozitif
Fragman Sayfanın Altındadır

İyi bir bilim-kurgu filmi...


 İlginç bir şekilde Amerika'dan bir hafta önce ülkemizde vizyona giren Oblivion, Joseph Kosinski(Tron Efsanesi) tarafından yönetiliyor. Son zamanların başarılı bilim-kurgu yönetmeninin bu filmdeki performansını ve filmi yazı içerisinde ele alacağız.
 Konu
  Film inanılmaz bir görsellik ile açılıyor. Bulutların üstünde büyük bölümü camdan bir evde yaşayan Jack(Tom Cruise) ve Victoria(Andrea Riseborough) uzaylılara karşı verilen, ve kazanılan bir nükleer savaş sonrası bir görev için Dünya'da kalan insanlardır. Bu Dünya'da çok güzel bir şekilde yaratılmış. İnsanlar bir gemiye binmiş ve Satürn'ün uydusu Titan'a gitmiştlerdir. Dünya yaşanılamaz haldedir ancak hala kullanılacak kaynaklar vardır. Bu kaynaklar devasa makineler ile çıkartılmaktadır ama Jack ve Victoria yalnız değildir. Dünya'da savaşı kaybeden uzaylı ırkı olan Scavs'lar hala tek tük bulunmaktadır ve bu makineleri sabote etmeye çalışmaktadır. Jack de bu Svacs'ları yok etmeye çalışan ve Dünya üzerinde bulunan İnsansız Hava Araçlarını tamir etmek ile görevlendirilmiştir.
  Jack insansı bir karakterdir. 2077'de olmasına rağmen eşi Victoria'ya göre daha duygusal ve düşüncelidir. Victoria ise daha robotumsu bir hal almıştır. Örneğin Jack, Wall-e filmindeki gibi bir tenekede çim yetiştirir ancak bu çimi Victoria gördüğünde çok sayıda toksin içerebileceğinden dolayı evden aşağıya atar .Jack'in doğayla olan bu ilişkisi de filmde güzel bir şekilde iletilmiş ve ilerleyen dakikalarda başarılı bir şekilde harmanlanmıştır. Jack aynı zamanda ara sıra geçmişinden hatıralar görüyor ve bu da onu oldukça şaşırtıyor çünkü bu görev için hafızaları silinmişti.
  Esas olaylar Jack'in komutalara göre değilde kendi fikirlerine göre hareket etmeye başladığında olur. Sorgulamaya başlayan Jack, fark etmediği ve bilmediği bir sürü sürprizler ile karşılaşır. Sıradan günde Dünya'ya düşen olağan dışı bir mekik ve bu olaydan sonra o bölgeye gidip başına buyruk davranan Jack yeni bir macera içine girer.

  Karışık Düşünceler
   Öncelikle filmin pozitif yönlerini konuşmakta fayda var. Konuşmaya  oyunculardan başlarsak filmin bu konuda pek bir eksiği olmadığını düşünüyorum. Tom Cruise role tam olarak bürünmüş ve pek fazla karakterin olmadığı ilk 1 saatte seyirciyi ayakta tutmaya çalışmış. Filmin geri kalanında Morgan Freeman' da devreye giriyor. Her ne kadar çok fazla görünmese de rolü kritik ve yine kendi başarılı performansını sergilemiş. Şunu da belirtelim ki filmin bazı bölümleri fazla aksiyon isteyen seyircileri hayal kırıklığına uğratabilir, beni uğratmadı. Tom Cruise dışında diğer oyuncularda başarılı. İnanılmaz performanslar beklemeyin ancak yine de filmden çıktığınızda büyük ihtimalle oyunculuklardan yakınmayacaksınız. Yakınmayacağınız başka bir konu da görüntüler ve setler. Pi'nin Yaşamı'ndan da tanıdığımız görüntü yönetmeni Claudio Miranda renk seçimini çok güzel yapmış. Trend olan karanlık renklerden kaçıp daha aydınlık ve güzel bir dünya sunmuş. Bunun yanı sıra batmış New York'un görünen kısmı ve manzaralar olduk başarılı. Filmin son güçlü taraflarından biri de M83'ün yaptığı bana zaman zaman Hans Zimmer'ı andıran film müzikleri. Filmin atmosferi ile çok iyi bir uyum sağlamış müzikler. Kısacası oyunculuk, teknik ve müzik açısında bekleneni veren bir film Oblivion.
    Filmin negatif yönleri ise daha çok hikaye ve olayların gelişimi ile alakalı. İlk olarak filmde bir çok sürpriz var. Bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz beklenmedik olaylar güzel ancak bu filmde biraz abartılmış.Ayrıca hikayeyi anlamamanız için isim vermiyorum ama bir çok eski bilim-kurgu filminin birleşimi gibi duruyor.  Bir bilim-kurgu filmi çorbası gibi. Ortaya yeni bir şey atmıyor.
 
    Sonuç olarak film kötü olarak ele alınamaz. Yönetmen Joseph Kosinski filme oldukça hakim. Teknik açıdan oldukça başarılı, görsel efektler güzel. (Son zamanların başarılı görselliği olup 3D olmayan filmleri arasına girdiği için tebrik ediyoruz) Bilim-kurguya hakim bir yönetmen, yerinde ve başarılı oyuncular, güzel müzikler ve harika görselliğe karşı zaman zaman düşen tempo, diğer bilim-kurgu filmlerine benzeyen senaryo ve ortaya yeni bir şey koymayan bir film. Oblivion bu senenin kötü olmayan ancak yine de izleyiciyi tam olarak doyurmayan gişe filmlerinden biri.
 Not: Bilim-kurgu severler hayal kırıklığına uğramayabilir. Gidin izleyin.
        Jim HarperYorumlar