IRON MAN 3

Yönetmen: Shane Black
Senaryo: Drew Pearce, Shane Black
Oyuncular: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle
Süre: 130 dk
Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu
IMDb Puanı: 7,8/10
Fragman sayfanın altındadır 

Oblivion ile başlayan bu yazın gişe filmleri sezonuna Iron Man 3 etkili bir giriş yapıyor. Belki de bu yazın en çok gişe yapan filmi olacak Iron Man 3 yine öne çıkmayı başarıyor. Yönetmen koltuğunu bırakan ancak hala filmde oynamaya devam eden Jon Favreau'nun yerini Shane Black almış. 
Marvel firması The Avengers ile çıtayı yükseltmekle beraber gelecek olan yeni çizgi roman uyarlamalarında beklentileri de bir hayli yükseltti. The Avengers’tan sonra çıkacak olan Iron Man 3 ise bu anlamda önemli bir rol üstlendi. Çünkü hem beklentileri karşılayıp izleyiciyi tatmin etmeli hem de gişede iyi iş çıkartmalıydı. Bu önemli rolün altından ise fazlasıyla kalkmayı başarıyor Iron Man 3. Serinin son filmi olmasının da bunda bir etkisi vardır tabii. Gişe başarısındaki rakamlar ise; The Avengers açılış haftasında 207 milyon dolarla hasılat yaparken Iron Man 3, 174 milyon dolarla ikinciliğe yerleşti.
Konuya gelecek olursak; The Avengers olayında yaşananlardan sonra Tony Stark’ın dünyası değişir ve bir çeşit iç yüzleşme dönemine girer. Tam da bu buhran döneminde çizgi romanlardan tanıdığımız Iron Man’in en korkunç düşmanı Mandarin ortaya çıkar. Hem de intikamını almaya yemin etmiş biri olarak.
Spoiler vermeden filmin konusunu anlatmayı başardığıma göre yorum kısmına gelelim. Kötüden başlayıp iyiye gitmeyi planlıyorum. Senaryo ne kadar güzel yazılmış olsa da filmin ilk yarım saati izleyiciyi biraz yoruyor. Bunun nedeniyse filmin serinin ilk iki filminden ve The Avengers’tan biraz daha farklı bir hava taşıması. İkinci olarak ise film müziklerinde çok büyük farklar oluşuyor. İlk iki filmde bolca duyduğumuz, seyir zevkini arttırarak izleyicinin iştahını kabartan AC/DC ve Black Sabbath müzikleri hiçbir şekilde kullanılmamış. Şahsen final repliğinin hemen ardından Black Sabbath – Iron Man parçasını duymayı bekledim fakat bu yönden hayal kırıklığına uğradım. Yönetmen değişince etkileri de bariz oluyor tabii. Bir de çeşit çeşit Iron Man kostümleri göze batıyor, klasikten uzaklaşılması şahsen pek hoşuma gitmedi.

Neyse ki olumsuz yorumları atlattık, sıra olumlularda. Seri Iron Man, Iron Man 2 ve Iron Man 3 kabuğunda gözükse de aslında Iron Man 2’den sonra araya The Avengers’ı sıkıştırmak lazım. Çünkü filmin altyapısını aslında The Avengers filmi oluşturmakta. Birinci ve ikinci filmi izlememiş olsanız da The Avengers filmini izlemiş olmanız konu bütünlüğünü kavramanızda herhangi bir sorun oluşturmayacaktır. İlk iki filmden bu denli kopulması ne kadar doğru orası tartışılır. Yukarıdaki cümleyi burada tekrar kullanmak yanlış olmaz sanırım. “Yönetmen değişince etkileri de bariz oluyor.”  Aksiyon sahneleri ise oldukça yerinde. Görsel efektler çok güzel kullanılmış. Shane Black aksiyon anlamında Jon Favreau’ya göre birkaç kademe daha yukarılara taşımış filmi. Serinin önceki filmlerinde Tony Stark’ın laubali tavırları üçüncü filmde de boy gösteriyor. Bana kalırsa filmin tutunmasındaki önemli noktalardan biri şu ki, izleyici Tony Stark’ın bu tavırlarını seviyor. Bundan uzaklaşılması büyük bir hata olurdu. Diyaloglar her zamanki gibi zekice yazılmış. Mandarin ile Tony Stark’ın karşılıklı döktürmeleri seyir zevkini fazlasıyla arttırıyor. Oyunculukların ise çok da abartılmaması gerek. Herkes rolünün gerektirdiğini yeterince yerine getirmiş. Tüm filmlerinde olduğu gibi burada da Robert Downey Jr.’ın oyunculuğu filmi taşıyor. Az önce de dediğim gibi Mandarin (Ben Kingsley) ve Tony Stark (Robert Downey Jr.) karşılıklı olarak çok yerinde, çok güzel oyunculuk sergiliyorlar. Guy Pearce ise soğuk bakışlarıyla rolünün hakkını vermiş. Ayrıca ilk iki filmin yönetmeni Jon Favreau, Happy rolünde karşımıza çıkıyor.

Toparlamak gerekirse Iron Man 3 serinin en başarılı filmi olmuş. Zekice yazılmış senaryosuyla izleyiciyi hem aksiyona doyuruyor hem de eğlendiriyor. Shane Black’in de zırhın içindeki Tony Stark’tan çok onun iç yüzüne yönelmesi nokta atışı olmuş.

Salondan keyif almadan çıkacağınızı sanmıyorum. Bu yüzden üstüne çok da düşünmeden gidip izleyebilirsiniz filmi. İyi seyirler dilerim.

Not: Film bittikten sonra yazıların da bitmesini bekleyin, sonunda ufak bir sürpriz var.

Not 2: Yazının biraz yüzeysel olduğunu düşünebilirsiniz –ki ben de öyle düşünüyorum- fakat filmi izledikten sonra neden bu şekilde yazmak zorunda olduğumu anlayacaksınızdır. Spoiler vermeden yazmak için çok zorladım çünkü kendimi.


Yorumlar

  1. İzledim, bir daha izlemeyi düşünüyorum. Diğer iron man filmlerinden daha az realistik olsa da gayet güzel bir film.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder