THE GREAT GATSBY- MUHTEŞEM GATSBY


Senarist: Baz Luhrmann / Craig Pearce

Yönetmen: Baz Luhrmann
Görüntü Yönetmeni: Simon Duggan
Uyarlama: F. Scott Fitzgerland’ın The Great Gatsby eseri
Müzik: Craig Armstrong
Filmin süresi: 2 saat 22 dakika
Fragman sayfanın altındadır.
Film müziklerinin listesi için tıklayın

Konu:  Yazar olma basamaklarını tırmanan Nick Carraway 1920'lerde eğlence hayatının gözdesi konumuna yükselen New York'a gelir. Kendi Amerikan rüyasının peşindeyken tesadüfen milyoner Jay Gatsby(Leonardo DiCaprio) ve onun çevresiyle yolları kesişir. Carraway'nin alkolün su gibi aktığı, göz kamaştırıcı partilerle tanışması fazla zaman almaz. Öte yandan bu büyülü Amerikan rüyasının çöküşü de yaklaşmaktadır. Dışarıdan görkemli görünen bu hayatın örtbas etmeye çalıştığı gerçekler su yüzüne çıkacaktır...


           “Muhteşem Gatsby” gerçekten de muhteşemdi denilebilir. 1920’li yılların ihtişamlı dünyasına şimdi bile hayran kalmamak, içine çekilmemek elde değil. Yazar olma basamaklarını tırmanan ve New York’ta yeni zenginler arasında yer edinmeye çalışan Nick Carraway (Tobey Maguire) da bu şaşalı dünyanın ortasına düşmekte zorlanmayacaktır. Göz kamaştırıcı partiler, kadınlar, su gibi akıp giden alkolle birlikte insanı girdap gibi içine çeken bu muhteşem dünyada aslında hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Herkesin sırları, yalanları ve kendine göre nedenleri vardır. Bunların da açığa çıkması fazla uzun sürmez.
          
Tobey Maguire
  Konuya değinmeden anlatılamayacak filmler vardır. İşte “Muhteşem Gatsby” de onlardan biri sanırım. En azından benim için öyle. O nedenle konuyla ilgili bu kadar anlatımı ağızlara şöyle bir parmak bal çalarcasına da olsa yeterli buldum. Bunların dışında film bildiğiniz gibi 3 boyutlu. Filmden çıkarken bu 3 boyut gerçekten gerekli miydi diye sordum kendime ve yanımdaki arkadaşıma. Birçok kişinin de dediği gibi neredeyse 150 dakika o gözlükle izlemek zorunda kalmış olmak pek hoş değildi. 3 boyutu yaşatacak herhangi bir nokta da olmamıştı ilk bakışta. Genellikle yanımızdan geçen objelere ya da içinden geçtiğimiz mekanlara fazla alışmıştı gözümüz. Ancak sonra filmi tekrar tekrar düşündüğümde aslında kişileri o ihtişamlı ve karışık ortamdan ayırmamızda büyük yardımı olmuştu. Gerekli insanlara gerekli derinliği katmıştı 3 boyut. Bazı yerlerde kullanılan görsel efektler ve geçişlerde başka bir tat vermişti. Bu nedenle 3 boyutun daha farklı ve değişik bir amaçla kullanıldığını söyleyebilirim. 
Carey Mulligan ve Leonardo DiCaprio
            
 “Moulin Rouge”, “Romeo + Juliet” ve özellikle de “Australia” filmlerinden tanıdığımız Baz Luhrmann’ın  ve  “Zor Ölüm”, “Ben Robot”, “Karanlıklar Ülkesi” gibi filmlerden tanıdığımız görüntü yönetmeni Simon Duggan’ın işbirliğinden ortaya gerçekten muhteşem denilebilecek bir film çıkmış her açıdan. Luhrmann’ın konuyu işleyişi ve Duggan’ın çekimleriyle film insanı gerçekten etkiliyor.  Çok ciddi bir koşuşturma ya da çok yüklü bir duygusallık bulamadığınız bu filmde anlaşılmaz olan çekiciliğin nedeni sanırım bu.
            
 Oyunculuklar için tek kelimeye bile gerek olduğunu zannetmiyorum. Leonardo DiCaprio böyle bir dönüşü kesinlikle hak etmişti. Yaşı ilerledikçe daha da yakışıklı olması da oyunculuğuna ayrı bir ağırlık katmış kesinlikle! Bazen oyuncuyu ve rolünü hissedersiniz ya işte bu filmde onların hiç birinden örnek yok. Ne ana karakterlerde, ne yan karakterlerde. Hatta figüranlar bile orada, o hayatı yaşıyorlar ve size de yaşatmayı iyi beceriyorlar.
            
 Son olarak filmin diğer bir çekici unsuru olan müziklere değinmeden bitiremem bu yazıyı! Onlar ne kadar güzel cover, ne kadar etkileyici yerlerde, insana “ya bu buraya cuk oturmuş!” dedirtiyor! Filmin fragmanından önce gelen soundtrack listelerine hayranlığımı saklayamam. Eminim ki sizde hem müzikleri dinlediğinizde hem de filmi izlediğinizde benimle aynı fikirde olacaksınız.
         
   Sinemada izlenmeye gerçekten değeceğini düşündüğüm bir film oldun “Muhteşem Gatsby” . Film çok güzeldi ama DiCaprio gerçekten “muhteşemdi!”


Yorumlar