Man of Steel- Superman

IMDb Yönetmen: Zack Snyder
Senarist: Christopher Nolan
Oyuncular: Henry Cavill, Amy Adams, Michael Shannon
Filmin Süresi: 143 dakika

RottenTomatoes: %56
FilmeGitmedenÖnce: 7.6
Filmin Bütçesi: $225.000.000
Türkiye Haftasonu Izlenme Sayısı: 92.961 kişi
Fragman sayfanın altındadır
 
         Superman sembolü dünyada neredeyse herkesin bildiği bir semboldür. Her çocuk büyürken Superman olmak ister. Ancak 2006'da çıkan Superman Returns filmi Superman'i iyi filmler kategorisinden çıkardı. Film tutmadı ve ikincisi çekilmedi. Filmin tutmamasının sebeplerinden biri de Superman'in fazla güçlü olmasıydı. Superman'in fazla güçlü olması seyircide bir heyecan bırakmıyordu. Ancak Batman üçlemesinin yönetmeni Christopher Nolan yeni Superman filminde prodüktörlüğü ve yazar koltuğunu üstlendi.
Herkes Christopher Nolan'ı bilir Inception ve Batman üçlemesinde harika bir iş ortaya çıkarmıştır. Filmin yönetmeni ise Watchmen'den tanıyacağınız Zack Snyder'dir. Zack Snyder ise görselliğe inanılmaz derecede önem veren bir yönetmendir. Bu isimleri bir arada gören sinema severler büyük ihtimalle oldukça heyecanlanmıştır. Müzikleri de inanılmaz deha Hans Zimmer'ın yaptığını düşünürsek ve bunun üstüne bir de çıkan çok güzel ve hemen filmi izlemek istememi sağlayan fragmanı koyarsak, film gerçekten çok iyi olacak gibi duruyordu. Son derece karanlık, ciddi, duygusal ve karakter gelişimlerinin yüksek olduğu bir film bekliyordum.
  Genel olarak filmden bahsetmek gerekirse film oldukça iyiydi ve serinin devam filmleri de çok başarılı olabilir. Yeni Superman, Henry Cavill'den bahsedecek olursak kendisi hareket eden bir heykel gibi. Kendini diğer Superman'lerden ayırıyor. Bir kişinin uçabilme hissini gerçekten yaşaması güzel bir şey, Henry insansı bir performans sergiliyor. Superman demişken filmde ''Superman'' kelimesi sadece bir kere kullanılıyor.
    Film 20 dakikalık Krypton gezegeninin çöküş sahnesiyle başlıyor. Gezegenin yok olacağını anlayan Jor-El (Russell Crowe) oğlu Kal-El'i (Clark Kent, Superman) yaşayabileceği ve tutunabileceği bir gezegene yolluyor. Film genelinde Russell Crowe'un başarılı bir performans sergilediğini söylemek de mümkün. Bu görkemli açılış sahnesinde kötü adamımız General Zod (Michael Shannon) karşımıza çıkıyor. Kendisi Krypton'u yaşatmak istiyor ancak faşistçe bir biçimde.
    Kal-El (Superman) dünyaya geldiğinde ilk olarak onu yetişkin olarak görüyoruz. Fragmanda gördüğümüz çocukluk sahneleri de aralara flashback olarak sıkıştırılmış. Superman'in duygusunu kavrama insanlara yardım etme süreci Clark Kent'in ''Dünya Babası'' Jonathan Kent (Kevin Costner) tarafından sağlanmış. Açıkçası benim fikrim filmin başındaki Superman'in kendini bulma sahnelerinin arttırılabileceği şeklinde. Filmin kötü adamı General Zod Dünya'ya geldiğinde işler değişiyor. Kendi amaçları için Superman'i isteyen Zod ayrıca sert davranıyor.Hikaye hakkında bunları bilmeniz yeter.
    Filmi genel olarak değerlendirdiğimizde Zack Snyder'in filmin aralarına sıkıştırdığı duygusal ve sanatsal anları olumlu buldum. Ayrıca görüntü yönetmeni Amir Mokri çok başarılı. Görsel efektlere söylenecek bir şey yok artık doruk noktasına ulaştı. Aksiyon sevenleri hiçbir biçimde hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Filmde oyuncuların hiç biri sırıtmıyor hepsi rolünü yerine getiriyorlar, sadece bazılarının derinliği yok. Filmin sayacağım son pozitif yanı ise müzikler. Hans Zimmer yine destansı müzikleriyle sahneleri ayakta tutmayı, gerilimi arttırmayı başarıyor. Sonuç olarak film teknik açıdan eksiksiz. Görüntü ve ses çok başarılı. Filmin negatif yanlarına gelecek olursak filmi fazla ciddi buldum. Ek olarak film Superman karakteri dışında karakter gelişimlerine yer vermiyor. Karakter gelişimi olabilir ve filmdeki komik anlar arttırılabilirmiş. Görsel efektlerin oldukça başarılı olduğundan bahsettik. Evet öyle ancak ben hiç bir filmde bu kadar görsel efekt, bu kadar yıkım görmemiştim. Şehirde o kadar çok insan ölüyor ki artık hepsi size önemsiz gelmeye başlıyor. Bunu filmin fazla büyük olma çabasına sebep veriyorum. Fazla aksiyon ve yıkım benim film izleme tarzıma uymuyor ancak bu seçim yine çoğu insanı mutlu edebilir.
    Sonuç olarak Man of Steel şu ana kadar izlediğim en başarılı Superman filmi. Gişede çok sağlam bir performans sergileyeceğe benziyor. Aksiyon sevenleri hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Serinin devam filmi için de güzel bir kapı açan film bir takım eksikliklerine rağmen başarılı ve izlenmesi gereken bir film olarak değerlendirilebilir
      Jim Harper

Yorumlar

  1. Büyük beklentiyle girdgm her film gibi man of steelde beni hayal kırklıgına ugrattı gerçeklikden fazlasyla uzak cok fazla fantastik olms ve tüm ciddiyetine ragmen çocuklara hitap eden sıradan bir superhero filmi olmakdan öteye gidememiş görsellik açısından doyurucu olsada konu bakımından malesef zayıf. Zaman geçirmek için izlenir :) bunun dısnda filme puanım 10/6

    YanıtlaSil

Yorum Gönder