Now You See Me- Sihirbazlar Çetesi

IMDb
Devam filminin geleceğini mutlulukla okurlarımıza belirtiriz.
Yönetmen: Louis Leterrier
Oyuncular: Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson
RottenTomatoes: %48
Filmin Süresi: 115 dakika
Fragman Sayfanın Altındadır


Sihirbazlar Çetesi’ni sinema salonunun en arka koltuklarından, üç arkadaşımla birlikte izledim. Sinema salonunun dışındaki aydınlık, içimizdeki büyüyü bozar diye, film bittikten bir süre sonra da salonda, karanlıkta oturduk. Büyülendim. Hepimiz büyülendik. Yine de bizim gibi, evde babasının yaptığı kart numaralarından bile çok etkilenen bir kuşağı büyülemenin çok da zor olduğunu sanmıyorum. Ama filmin, izleyen çoğu kişinin üzerinde de derin bir etki bırakacağını düşünüyorum. En azından çok keyifli bir 115 dakika geçireceklerinden eminim. Çünkü giz her zaman heyecan uyandırır.
Öyle ki sihirbazlık, insanların bilinmeyene duyduğu meraktan dolayı, tarihin çok eski çağlarından bu zamana kadar taşınmış, tiyatroda ve sinemada da yerini bulmuş…
Son yıllarda çekilen “The Prestige” ve “The Illusionist” gibi filmler de sihirbazlık-ilüzyon konulu başarılı filmlerden… Bu yıl çekilen “Now You See Me / Sihirbazlar Çetesi”  ise, izleyicide derin bir etki bırakabilen, sürükleyici ve başarılı bir film. Yönetmen, Louis Leterrier, filmin doğası gereği, bilinmezden gelen merak duygusunu öne çıkararak, bizler için aksiyon- ilüzyon dolu bir görsel şölen hazırlamış.
Filmin konusuna gelirsek… Kendilerine “dört atlı” adını veren dört sihirbaz, kimliğini bilmedikleri biri tarafından bir araya getiriliyor ve “Göz” adı verilen bir topluluğa girmek için yeteneklerini kanıtlamaya çalışıyorlar. Hiçbir kural ve yasa tanımadan, gelmiş geçmiş en iyi sihirbazlık gösterilerini sunmayı deniyorlar. Milyonların gözü önünde, seyircilerden birinin banka soymasına yardım ediyor, insanları dolandırıyor, zenginden alıp fakire veriyorlar. Fakat bu sırada işin içine FBI ve dolayısıyla aksiyon ve koşuşturmaca da giriyor. Tüm bu heyecanın içinde de izleyici olarak, filmin asıl sorusunun cevabını, yani bu dört sihirbazı kimin bir araya getirdiğini ve “Göz”ün başında kimler olduğunu bulmaya çalışıyorsunuz.
Film, her ne kadar sürükleyici olsa da, araya zorla sıkıştırılmış romantizm gibi izleyiciye batan şeyler de var. FBI ajanımız Dylan ve Interpol tarafından görevlendirilen ajan Alma arasındaki basit ilişki filmde yerini tam olarak bulamıyor ve hikayenin gidişatıyla uymuyor. Filmi yaralayan diğer bir unsur ise, bana göre oyuncu seçimi. “Dört Atlı”yı canlandıran oyuncuların, oyunculuk açısından kötü bir performans sergilememelerine rağmen, rollere tam olarak oturmadıklarını düşünüyorum. Filmde, genç sihirbazlardan biri olan Daniel Atlas’ı daha önce “Sosyal Ağ” filminde izlediğimiz Jesse Eisenberg canlandırıyor. Yine Dört Atlı’nın bir üyesi olan Isla’yı ise Henley Reeves oynuyor. Filmi kurtaran oyunculardan biriyse, usta aktör Morgan Freeman.

“Now You See Me / Sihirbazlar Çetesi” kendi hilesini ise konusundan alıyor. Çoğunluğun zaten sevdiği bir gösteri sanatı olan sihirbazlığı, beyazperdede görmek, izleyiciyi daha filmi izlemeden bile tavlamaya yetiyor. 


Yorumlar