Percy Jackson: Sea of Monsters

FilmeGitmedenÖnce: 6.5
YönetmenThor Freudenthal
Oyuncular: Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson
IMDB: 6.5
Fragman sayfanın altındadır.

 Kitapları çıktığında uzun süre listelerde ilk sırada yerini alan Percy Jackson serisi 2010 yılında bir uyarlamayla vizyona girdi. Filmin konusu oldukça çekiciydi. Yunan mitolojisinin günümüze iyi bir şekilde uyarlanması akla yatan bir fikir. Filmin adı Percy Jackson Şimşek Hırsızı'ydı. Filmin yönetmeni ise ilk iki Harry Potter filmini yöneten Chris Columbus. Harry Potter serisini çok olumlu bir şekilde başlatsa da aynı ritmi ve duyguyu Percy Jackson filminde yakalayamamış ve film pek beğenilmemişti. Olumsuz eleştirilere rağmen hiç de azımsanmayacak miktarda gişe yapan ve hayran kitlesini yaratan filmin devamı da gecikmedi.
   Bu sefer filmin adı Percy Jackson: Canavarlar Denizi, yönetmen ise Thor Freudenthal. Kendisi daha önce iki tane ''çocuk filmi'' olarak tanımlayabileceğimiz film yönetmiş. Hikayeye kısaca değinmek gerekirse önce biraz  Percy'den bahsedelim.Öncelikle Percy, Logan Lerman (Perks of Being a Wallflower) tarafından canlandırılıyor. Logan, karakteri naif ve sempatik kılmakta başarılı.Karakterimize gelecek olursak  Percy'nin babası bir tanrı, annesi ise dünyalı normal bir kadın. Babası tanrı annesi normal olduğu için Percy bir yarı tanrı ve diğer yarı tanrılarla beraber melez kampında kalıyor. Kampta koruma altındalar, aynı zaman da dünya karşılaşabilecekleri problemlere karşı hazırlık, antrenman yapıyorlar. Bu arada bu bilgiler filmin başında Percy Jackson tarafından veriliyor. İlk filmi izlemeyenler rahat edebilir. Problem, melez kampını koruyan ağaca zarar verilmesi ile başlıyor. Ağaç yavaş yavaş ölüyor ve iyileştirilmesi için bir posta ihtiyacı var. Post da mitolojik adıyla Canavarlar Denizi, bizim bildiğimiz şekliyle de Bermuda Şeytan Üçgeni'nde yer alıyor. Percy ve arkadaşları bu postu almak için yola koyuluyorlar.
  Bana göre film son sahnelerine kadar eğlenceli bir yaz filmi temasındaydı. Güzel gidiyordu. Film doruk noktasına ulaştığında, Percy problemleri çözmeye başladığında beni aşırı derecede hayal kırıklığına uğrattı. Mitolojinin en önemli özelliklerinden biri insana tehlike hissini yaşatması. Bu histen filmde çok yok. Aynı zaman da büyülü olan bu dünya insanı çekebilecek bir sürü özelliğe sahip. Ancak bu özellikleri sürekli karakterleri ölmüş gibi gösterip, tekrar canlandırırsanız inandırıcılığını kaybettirebilir. İnandırıcılığını kaybeden başka bir şey ise Percy'nin bir kılıca sahip olması ancak dövüşme sahnelerinde sol elinde kılıç varken, kılıcı kullanmayıp sağ eliyle yumruk atması. Bunu küçük yaşta olan izleyicileri korumak için yapıyorlar. Ancak Harry Potter ve Açlık Oyunları bize şiddettin de sınırlı biçimde oldukça etkili gösterilebileceğini anlattı.
  Bu negatif yönlere rağmen filme çok kötü demek pek mümkün değil. Bazı tanrıların günümüzde yaptıkları oldukça yaratıcı ve komik. Örneğin görevi mesaj iletmek olan Hermes, kargo şirketi UPS'de çalışıyor. Komik olan sahneler mevcut. Meraklıları için filmdeki görsel efektlerinin günümüzdeki inandırıcı ve başarılı seviyede olduğunu söylemek mümkün. Filmdeki seçilen renk paleti de kendini diğer filmlerden ayıran unsurlardan biri. Yönetmen Thor Freudenthal'dan ise umutluyum. Umarım ilerde başarılı olur. Işık var
  Sonunda:
Percy Jackson Canavarlar Denizi bu yaz çocuklarınızla gidebileceğiniz bir film. Büyük ihtimalle eğleneceklerdir. Seçici film severlere kesinlikle önermiyoruz. Film genç hayranlarından ve kitabı okuyanların bir kısmından da tam not alacaktır. Sonuçta bu kesimin görmek istediği tek şey Percy Jackson hakkında yeni materyaller. Ancak filmi daha detaylı inceleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir.

Yorumlar