Gravity-Yerçekimi

George Clooney Matt Kowalski rolünde
Filmin Süresi: 91 dakika
Imdb: 8.6
Rottentomatoes: %97
Oyuncular: Sandra Bullock, George Clooney
Yönetmen: Alfonso Cuaron
Vizyon Tarihi: 11 Ekim 2013
Fragman ve filmle ilgili bilinmeyenler sayfanın altındadır.

Filmin yönetmeni Alfonso Cuaron'un IMDB sayfasında biraz gezinirseniz ''Yönetmen ve aynı zamanda bir astronot olmak istiyordu.'' yazısını görürsünüz. Bu filmde de her ne kadar astronot olamasa da oldukça başarılı olduğu kesin. Özellikle tek plan çekilen ve sizi filmin içine çeken 13 dakikalık ilk sahne ile çok hoş bir yolculuğa başlıyorsunuz.
  Gravity, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı ve Children of Men gibi filmlerin yönetmeni Alfonso Cuaron tarafından yönetilen bu senenin en iyi sinematografisine sahip ve görsel efektlerle neler yapılabileceğini gösteren bir hayatta kalma filmi. Açıkçası filmin fragmanını ilk izlediğimde şaşırmıştım. Görüntüler inanılmaz başarılıydı ancak bütün film boyunca George Clooney ve Sandra Bullock'u uzayda hayatta kalmaya çalışırken görmek hakkında ciddi şüphelerim vardı. Filmi izledikten sonra hiçbir şüphem kalmadı. 
Filmin konusu Görevde olan iki astronotun bir uzay felaketi sonucu mekiklerinden ayrı kalıp yaşamaya çalışmaları. Düşününce biraz sığ gelen konu ancak bu kadar iyi ele alınabilir. Öncelikle, son dönemde filmlerin yaşadığı ''netten izleriz kanka '' problemini ancak Gravity gibi filmler çözecektir.Filmde gelinen nokta son yılların en güzel görüntülere sahip filmini ve ek olarak tarih boyunca görsel efektlerin ne kadar ilerlediğini gösteriyor. Hemen hemen her film için kullanılan ''görsel şölen'' kalıbı aslında bu film için bulunmuş. Bırakın internetten izlemeyi Gravity filmi televizyonda bile izlenmemeli. Filmi ileri bir tarihte televizyon veya internetten izlemeyi planlıyorsanız hiç izlemeyin daha iyi. Hiç sevmediğim ama yine bu filmde muhteşem bir biçimde kullanılan 3D de izlemek için ayrı bir neden.
  Filmde George Clooney 1996'dan beri uzay tecrübesi olan, rahat, güvenli ve kısmen komik astronot Matt Kowalski'yi canlandırıyor. Clooney gerçekten bir astronot olmak için yaratılmış gibi insana çok iyi güven veriyor ve seyirciyi canlı tutmakta çok başarılı. Sandro Bullock ise uzay tecrübesi olmayan daha çok teorik bilgiye sahip olan biraz yeni bir tıp mühendisi Ryan Stone'u canlandırıyor. Söylemeden olmaz, bu iki karakter filmde yüzlerini gördüğümüz tek karakterler başka kimse yok. Bu iki astronot bir görev üzerindeyken malum sebeplerden dolayı canları tehlikeye giriyor ve kendilerini uzay boşluğunda debelenirken buluyorlar. Bu sahnelerdeki gerilim tek kelimeyle muhteşem. Ayrıca uzayda ses iletilmemesinden dolayı filmdeki çarpışma ve patlama anlarında hiç bir şey duymuyoruz. Duyalabileceğimiz şeyler astronotların sesleri ve film müzikleri. Sinema perdesinde inanılmaz boyutta çarpışmalar ve patlamalar görmek ve bu sırada sesleri duyamamak gerilimi arttıran ve insanı etkileyen faktörlerden biri. Ayrıca film ilerledikçe karakterleri tanıma geçmişlerini, hikayelerini öğrenme fırsatı buluyoruz. Olay sadece uzayda uçuşan kaçışan iki astronot değil son derece psikolojik ve dramatik bir film aynı zamanda. George Clooney ve özellikle Sandra Bullock'un da bunu yansıtmakta hiç bir problemleri olmadığını söyleyelim.
   Filmi bu kadar özel kılan kişi ise yönetmen Alfonso Cuaron ve görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki. Teknik açıdan kusursuz olan film Alfonso Cuaron'un yönetmenliği gerçekten ortalamanın çok üstünde bir iş çıkarıyor. Oldukça cesur davranan Alfonso Cuaron 13 dakika ve tek planlık ilk sahneden sonra da benzer şeyler uygulamaya devam ediyor. Sahnelerin çoğunda kamera hareket ediyor ve gene sahnelerin çok büyük bir bölümü tek plan. Sırf görsel efektleri merak edenler için de hiç bir problem yok. 90 dakika boyunca filmi izlerken hiç bir zaman yeşil ekranda çekildiğini düşünmüyorsunuz ve uzay manzaraları muazzam. Perdeye bakarken bir sürü ödül kazanmış yüzyılın fotoğrafına bakar gibi hissediyorsunuz. İşte bu tür filmler insanların evde veya televizyonda film izlemelerini azaltıp o sinema salonlarına çekecek.
  Kısaca özetlemek gerekirse sene başında Oblivion ve After Earth'le hayal kırıklığına uğramış olan sinema severler sonunda mutlu olacak, teknik açıdan kusursuz ve yenilikçi bir yönetmen arayanlar muradına erecek. İzleyenlerin çoğunluğunu mutlu edeceğini düşündüğüm Gravity son derece keskin, gerilimi düşürmeyen ve de dramayı unutmayan senenin en başarılı filmlerinden biri.

                                                                                                                            Jim HarperYorumlar

  1. filmi izleyemeyen pişmaaaan olurrr söyliyim şimdidenn

    YanıtlaSil

Yorum Gönder