American Hustle- Düzenbaz

Filmin Süresi: 2 saat 18 dakika
Vizyon Tarihi: 17 Ocak 2014
Imdb: 7.8
Rottentomatoes: %92
Filmegitmedenonce: 8.0
Yönetmen: David O. Russell

Fragman sayfanın altındadır.

The Fighter (Dövüşçü) ve Silver Linings Playbook (Umut Işığım) filmlerinin yönetmeni David O. Russell yeni filmiyle karşımızda. Christian Bale, Amy Adams, Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper gibi daha önce çalıştığı oyuncuların yanı sıra Jeremy Renner (The Hurt Locker, Avengers) da kadroda bulunuyor. Golden Globe'da komedi/müzikal dalında en iyi film ödülünü alması da beklentileri arttırıyor. Film 70'lerin sonunda Amerika'da yaşanan ve bir çok politikacıyı içeri attıran Abscam (bir dolandırıcılık) skandalını konu alıyor.

Filmin açılış sahnesinde karşımıza aşırı kilo almış ve Batman'le alakası olmayan bir Christian Bale yani Irving Rosenfeld çıkıyor, ayrıca kendisi kısmen kel. Irving Rosenfeld'in ortağı Sydney Prosser (Amy Adams). İkisi zor durumda olan insanları dolandırıyorlar ve aralarında gizli bir aşk var. Irving ve Sydney dolandırıcılık ve rüşvetlerle uğraşırken yolları FBI ajanı Richie DiMaso'yla kesişiyor ve olaylar başlıyor. Bu arada Irving'in bir karısının olduğunu ve Rosalyn Rosenfeld'in Jennifer Lawrence tarafından etkileyici bir performansla canlandırıldığını hatırlatalım.

Filmin başında uzun uzun karakterlerle tanışıyoruz,  karakter gelişimi filmde bir hayli bulunmakta. Yönetmen David O. Russell oyuncularının senaryoya bağlı kalmalarını istemiyor. Christian Bale, bir dergiye verdiği röportajda sahnelerin büyük bir bölümünün doğaçlama olduğunu söylüyor. Hatta bir sahnede Bale yönetmene, yaptığı doğaçlamanın ilerde olacak olaylarla çeliştiğini belirtiyor. David O. Russell'ın cevabı ise ilginç.''Olay örgülerinden nefret ederim. Beni tek ilgilendiren karakterler.''

Filmin ilk yarısı kimilerine zaman zaman düşük tempolu ve yönetmenin eski filmleri gibi gelmeye bilir. Belki de aynı anda tam olarak ciddi veya komik olamıyor. Ancak filmin o kadar harika bir ikinci yarısı var ki filmden çıkarken aşırı mutlu oluyorsunuz. Olayların gelişmesiyle birlikte son derece absurd, komik ve sempatik bir filmle karşılaşılıyor. Bu senenin en iyi castını barından filmde her oyuncunun parlama anı var ve şüphesiz bu anları çok iyi değerlendiriyorlar. Filme gitmeden önce en son endişeniz oyunculuklar olmalı. Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper her zamankinden daha komik ve yeri gelince çok da iyi ciddi oluyorlar.
Filmde erkek oyuncuların saç takıntısınun olduğunu ve bu durumun da oldukça iyi kullanıldığını belirtelim.

David O. Russell filmlerinde karakterler o kadar deli ve aramızdan biri ki, zaman zaman filmi izlerken hikayeyi sorgulamayı unutuyorsunuz. American Hustle için hikaye filmin en çok öne çıkan özelliklerinden biri değil. Entrikalar ve kandırmacalar bulunduran hikaye filmin çekildiği sıralar bir takım değişikliğe uğramış. Bu da tekrar, yönetmenin hikayeden çok karakterlere önem verdiğini gösteriyor. Sonuç olarak iyi bir hikaye iyi bir olay örgüsü böyle bir film için yeterli.

Filmin teknik açıdan problemi yok. Renk paleti, mekanlar, kıyafetler ve özellikle de saçlar harika. Müzikler özellikle filmin başında karakterler tanıtılırken aşırı derecede kullanılmış ve soundtrack albümü gerçekten harika dinlemenizi tavsiye ederim. Ancak American Hustle bunlar için konuşulmamalı, izlerken bunlar düşünülmemeli. Filmin izleyicilere esas hediyesi detaylara verilen önem. İnanılmaz gözlemlere dayalı espriler de cabası. Karakterlerin bu kadar günlük hayattan olması ve film için seçilebilecek en iyi casta sahip olması muhteşem. American Hustle her ne kadar bazıları tarafından olumsuzca eleştirilebilecek bir film olsa da  izleyiciler filme giderek geçirecekleri keyifli zamanın tadını çıkarmalılar.

Jim HarperYorumlar

  1. oyunculuklar olarak harika film senaryosu falanda güzel aylarca beklediğime değdi, david o.russell'da kadın oyuncular için zamanla ilk tercih olacak yönetmenlerden biri olacak gibi amy ve jennifer'ın performansları çok iyiydi amy'nin pek şansı yok ama umarım akademide hakkını verir Jennifer'ın.

    YanıtlaSil
  2. Soygun,dolandiricilik, hirsizlik iceren filmleri cok severim cunku icinde gercekten zeka ve mukemmellik olabiliyor, bu fil ocean's eleven kadar olmasada gercekten, iyi bi film, chistian bale oyunculugun hakkini veriyor yine, ve jennifer lawrence cok iyi oynamis cidden odulu haketmis, 2-3 kere izlenebilecek bi film, iyi seyirler...

    YanıtlaSil
  3. Filmde klasik bir karakter tüm olayı anlatmıyor 3 ana karakterin de kendi görüşünden anlatması bence ayrı bir güzellik katmış. Ayrıca Richard 'ın patronu ile buzda balık avı anısı da ayrıca filme zevk katmış. Richard sabırsızlığını o hikayelerden de anlayabiliriz. İşinde de sabırsız daha büyük avı yakalayacağım diye elindekinden de oluyor. En büyük avı da yakalayamıyor zaten. Bale'e "adam oyuncu yaaa kilo almış falan" demiyeceğim zaten iyi oyuncu rolü gereği kilo almış onun dışında gayet güzel bir film. 8/10

    YanıtlaSil

Yorum Gönder