Divergent Önizleme

"The future belongs to those who know where they belong."
Yönetmen: Neil Burger
Oyuncular: Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet
Tür: Aksiyon/ Macera/ Romantik
Vizyon Tarihi: 28 Mart 2014 (Türkiye)
Fragman sayfanın altındadır.

Divergent ilerleyen aylarda vizyona girecek sıradan bir film olmaktan çok uzakta, Veronica Roth'un New York Times çok satanlar listesine giren aynı adlı romanından uyarlanan bilim-kurgu filmi. Hunger Games gibi vizyona girip büyük ilgi toplayan ve The Maze Runner gibi bulunduğumuz yıl içerisinde vizyona girmeye hazırlanan distopik eserlerden biri olan Divergent toplumun belirleyici karakteristik özelliklere gö
re gruplara ayrılmasını ele alıyor. Bu gruplar Candor(dürüstlük), Dauntless(cesurluk), Erudite (zeka), Amity(barışçıl) ve ana karakterimiz The Descendants ile kendini kanıtlayıp The Spectacular Now ile büyük beğeni toplayan Shailene Woodley yani Beatrice Prior'un içinde doğup 16 yılını geçirdiği Abnegation(fedakar) şeklinde beşe ayrılmış durumdadır . 16 yaşına gelen her genç hangi gruba ait olduğunu ölçen bir teste tabi tutulmaktadır. Bu test sonucunda toplumun geri kalanından farklı olduğunu öğrenen Beatrice zor bir kararla karşı karşıya kalır: Ailesine ihanet edip Abnegation'dan ayrılmak ya da yepyeni bir şekilde hayatına devam etmek.
Herkesi şaşırtan bir kararla cesaret özelliği ön plana çıkmış Dauntless grubuna geçen Beatrice, burada Tris adında yepyeni birine dönüşür. Ya da dönüşmek zorunda kalır. Saklaması gereken sırları, edinmesi gereken yetenekleri, arkadaşları ve düşmanları arasında  Four (Theo James) adındaki antrenörü kendi tarafında bulan Tris sırrını saklamak için elinden geleni yapmaktadır. Bu sırada işler çığırından çıkar ve hiçbir şey beklediği gibi gitmez.
Filmin kadrosu da bu başarılı kurgu ile beraber beklentilerimizi arttırmakta olan bir başka unsur. Kate Winslet(Jeanine Matthews), Ashley Judd(Natalie Prior) gibi tecrübeli oyuncuların yanı sıra, içine dahil ettiği yeni nesil başarılı oyuncularla da dikkatleri üzerine çekmekte Divergent. Woodley ile daha önce birlikte çalışmış iki genç aktör kimyaları tuttuğundan olsa gerek Divergent'ta da karşımıza birlikte çıkacak. The Spectacular Now'da Sutter olarak tanıdığımız Miles Teller'ı bu kez kötü çocuk Peter olarak izleyeceğiz. Haziranda vizyona girmesi beklenen The Fault in Our Stars filminde Woodley'nin sevgilisi rolünde olan Agustus Waters rolünü üstlenecek olan Ansel Elgort, Divergent'ta büyük tartışmaları beraberinde getirerek Woodley'nin kardeşi Caleb Prior olarak karşımıza çıkacak.
Kitabını da çok beğendiğimi belirterek filminin en az kitap kadar sürükleyici, aksiyon dolu aynı zamanda eğlenceli olmasını umuyorum. Oyuncu kadrosu ve fragmanlardan gördüğüm kadarıyla da birbirinden iddialı filmlerin vizyona gireceği bu yıl içerisinde kendi sesini bağırmadan da duyurabileceğini düşündüğüm bir yapım geliyor. Takvimlerinizi işaretleyin: 28 Mart 2014.Şehriban Ünlü


Yorumlar