No Country For Old Men

Filmin süresi: 2 saat 2 dakika
Yönetmen: Ethan Coen, Joal Coen
Oyuncular: Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin
Tür: aksiyon / drama / gerilim
IMDB: 8.2
Rottentomatoes: %94
Vizyon tarihi: 9 Kasım 2007
Fragman ve notlar sayfanın altındadır.

 Cormac McCarthy’ nin aynı isme sahip romanından uyarlanan No Country for Old Men, normal bir emekli hayatı yaşayan Llewelyn Moss (Josh Brolin)’un bir gün Texas’ın çöllerinde avlanırken şansına bir uyuşturucu anlaşmasından kalan 2.4 milyonluk dolarlık para çantasını bulmasıyla başlıyor. Hikâye, paraya sahip olmaya çalışan acımasız katil Anton Chigurh (Javier Bardem) ve Llewelyn Moss’un kovalamacası etrafında şekilleniyor. Bütün bunlar olurken Texas’ın gün ve gün daha fazla kanunsuz ve acımasız olmasını eli kolu bağlı bir şekilde izleyen Şerif Ed Tom Bell (Tommy Lee Jones), ikilinin verdiği mücadeleyi durdurmaya çalışıyor.

İlk bakışta çok düz bir hikâyeye sahip olan vasat bir aksiyon filmine benzese de, No Country for Old Men birçok eleştirmen tarafından 21. yüzyılın en iyi filmleri arasında gösteriliyor.  Filmi bu kadar iyi yapan birçok faktörden birisi de Javier Bardem’in Anton Chigurh karakteriyle verdiği Oscar ödüllü performans ve Anton Chirgurh’un orjinalliği. Chigurh kendisinden önce gelen hiçbir kötü ve acımasız katile benzemiyor. En ufak merhamet bulundurmayan Chigurh tanıştığı herkesi öldürme gibi bir huya sahip. Buna rağmen bazen önüne gelen kişilere yazı-tura atarak hayatlarını kurtarma şansını da veriyor.
                                         
Filmi iyi yapan başka bir faktör ise Coen kardeşlerin atmosferi ve karakterleri sadece kendilerine özgü bir tarzla şekillendirmeleri. Coen kardeşlerin The Big Lebowski (1998), Fargo (1996) gibi önceki filmlerinde de olduğu gibi karakterler arası diyaloglar ve ilişkiler önemle, dikkatle yazılmış. Filmi izlerken Texas’ın soğukluğunu ve merhametsizliğini içinizde adeta hissediyorsunuz. Atmosferin başarısı gerilimi kurmakta da çok efektif bir şekilde kullanılmış ki bu da bizi başka ilginç bir detaya getiriyor. Filmde bir yada iki yer dışında müzikler hiçbir şekilde yok. Filmin %90nından fazlası müziksiz geçiyor ki bu olumlu eleştiriler almış bir gerilim filmi için çok büyük bir başarı. Müziklerin fazla olmaması bir eksi olarak da görülebilir ama hiçbir sahnede yokluğu hissedilmiyor ve bu yüzden de o kadar önemli bir kusur değil.

No Country for Old Men her ne kadar bir aksiyon filmi olarak da sayılabilirse de eğer deli gibi dövüş sahneleri ve patlamalar bekliyorsanız bu film size göre değil. Filmde bulunan her şiddet sahnesi bile belli bir amaca hizmet ediyor ve çoğu diyalog sabırsız izleyiciler için yazılmış türden değil.

Sonuç olarak No Country for Old Men, filmlerden derin anlamlar çıkarmayı seven sıkı sinema seyircileri ve Coel kardeşlerin yaptıkları filmleri beğenen kesim için bir altın madeni. Benim açımdan kesinlikle izlenmesi gereken bir başyapıt ama daha önce de bahsettiğim gibi eğer farklı beklentilerle filmi izlemeye başlarsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Metehan Kaya

Notlar:

-Film çıktığı 2007 yılındaki Oskar ödüllerinde en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo ve en iyi yardımcı erkek oyuncu kategorilerinde toplam olarak dört ödül kazandı.

-Javier Bardem, Anton Chigurh performansıyla Oskar ödülü alan ilk İspanyol oyuncu oldu.

-Coen Kardeşler Chigurh karakterini canlandırması için Javier Bardem’e gittiklerinde Bardem’in cevabı ‘ Araba kullanmayı bilmiyorum, İngilizce konuşamıyorum ve şiddetten nefret ediyorum’ olmuş. Bunun üzerine Coen kardeşler ‘ Seni bu yüzden seçtik’ demiş.

-Coen kardeşler Anton Chigurh’un saç stilini 1979 da gördükleri bir genelev patronundan almışlar.

-Empire dergisi tarafından tüm zamanların en iyi 2. filmi seçildi.

-Filmin ismi William Butler Yeats’in "Sailing to Byzantium" adlı şiirinden alımıştır.


Yorumlar

  1. Çok başarılı bir yazı olmuş, tebrikler...

    YanıtlaSil
  2. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder