The Secret Life of Walter Mitty

Filmin Süresi: 114 dakika
Vizyon Tarihi: 3 Ocak 2014
Tür: Macera, Komedi, Dram
Yönetmen: Ben Stiller
Oyuncular: Ben Stiller, Kristen Wiig, Jon Daly
IMDb: 7.6

James Thurber’ın aynı isimli hikayesinden uyarlanan “Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı” fragmanları ve afişlerleriyle beni çok heyecanlandırmış bir filmdi. Romanı okumamış ve filmin 1947’de çekilen diğer versiyonunu izlememiş biri olarak afişlerden Walter Mitty hakkında pek bilgiye ulaşamadığım için merakla bekliyordum. Sonunda filmi izledim ve artık Walter Mitty benim için afişlerdeki gibi gri bir evrak çantasıyla duvara tırmanan garip bir adamdan daha çok şey ifade ediyor. 

Yönetmen koltuğunda ve başrolde Ben Stiller’ı gördüğümüz filmde fazlasıyla monoton bir hayata sahip ve sık sık kahraman olma hayalleri kuran Walter Mitty’nin kayıp bir fotoğrafın peşinden koşarak nasıl maceraperest ve cesur birine dönüştüğünü seyrediyoruz. Yani Walter Mitty’nin hayatının ‘dönüm noktası’na, ‘kırılma süreci’ne tanıklık ediyoruz.

Normalde çekingen ve korkak biri olan Mitty, bir dedektif gibi kayıp bir fotoğrafın izini sürüyor, bu fotoğrafın ardından oradan oraya sürükleniyor, maceradan maceraya atılıyor. Böyle bir hikayeye sahip bir filmde temponun sürekli yüksek ve filmin akıcı olacağını düşünüyoruz fakat beklentimiz tam olarak gerçekleşmiyor. Film her ne kadar tempoyu sürekli yüksek tutmak için çaba harcandığı izlenimi verse de film boyunca tempo bir alçalıp bir yükseliyor. Dolayısıyla seyirci de buna ayak uydurmakta biraz zorlanıyor. Walter Mitty’nin fotoğrafın peşinden yaptığı ilk yolculuktan sonra yaşadığı yere geri dönmesi ve sonra tekrar yolculuğa çıkması filmi dağınık bir hale getiriyor. Yönetmen koltuğundaki Ben Stiller, baştan sona tek bir yolculuğa odaklansaydı daha ‘derli toplu’ ve tempolu bir film ortaya çıkardı diye düşünüyorum.

Anlattığı hikaye dolayısıyla film anı yaşamamızı, kendimizi iyi hissetmemizi ve dünyadaki güzelliklerin farkında olmamızı öğütlüyor. Yani harekete geçmemizi ve hayallerimizi gerçekleştirmemizi amaçlayan bir film.  Bu yüzden filmde duygusuz kalmak, etkilenmemek olanaksız ancak bu tarz nasihatler filme biraz fazla serpiştirilmiş. Bu yüzden bir süre sonra, filmin başlarında daha etkili olan ‘dünyanın güzelliklerini gör’, ‘mutlu ol’ temalı sözler, giderek etkisiz olmaya başlıyor. Ama bu küçük kusurlar filmin geneline hakim olan eğlenceli havayı asla bozmuyor.  Aksine hayatımıza dokunan detayları, sevdiğimiz başka filmlere göndermeleriyle gayet güzel ve keyif alacağınıza inandığım bir film.

“Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı” görsellik ve müzik açısından da oldukça başarılı. Filmi sadece Walter Mitty’nin yolculukları sırasında geçtiği yerleri bir kez de görüntü yönetmeni Stuart Dryburgh’un gözünden görmek için bile izleyebilirsiniz. Ayrca film boyunca dinlediğiniz müzikler size küçük sürprizler yapacak.


Filmde, ufak tefek kusurlar olsa da, filmin genelinin gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim. İzleyenlerin damağında hoş bir tat bırakacak oldukça keyifli bir film olduğunu düşünüyorum. Bir an önce sinema koltuğundaki yerinizi almanızı ve hayata kısa bir ‘mola’ niteliğindeki bu filmi kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

Nehir ArslanYorumlar

 1. Ben Stiller seviyorsanız film sizi sürükleyecek, ilk başlarda çok anlam veremeyip aradan sonra keyif almaya başlıyorsunuz. Eğlenceli bir yapıt güzel ve keyifli zaman geçirmek için ideal! :)

  YanıtlaSil
 2. Çok başarılı bir film olmuş bence. Özellikle Ben Stiler güzel bir kamera açısı yakalamış...

  YanıtlaSil
 3. Gayet eğlenceli bi film. Başlarda pek anlamasakta sonradan inşallah bitmez dedirten bi film

  YanıtlaSil
 4. Film güzeldi sıkılmadım ancak çok abartılacak da bır fılm degıldi fakat manzara ve doga goruntuleri çekımleri bi harikaydı.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder