Lego Movie

Filmin Süresi: 1 saat 40 dakika
Yönetmen: Phil Lord, Chris Miller
Tür: Animasyon, aksiyon, komedi
IMDB: 8.8
Rottentomatoes: %97
Vizyon Tarihi: 7 Şubat 2014
Fragman sayfanın altındadır.
*Not sayfanın altındadır
Filmegitmedenonce: 8.5

Tahmin ediyorum ki  çoğumuz küçüklüğümüzde en az bir kere legolarla oynamıştır. Legolar Danimarkalılar tarafından bulunan çocukların yaratıcılıklarını geliştirdiği harika 'oyuncaklar'. Yetişkin Lego sever sayını da unutmamak gerek. Son zamanlarda evrenini sürekli genişletip bünyesine popüler kültürden tanıdık yüzler katan ve aynı zamanda konsol oyunları çıkaran Lego sonunda filmiyle karşımızda.

Filmi sıradan bir lego figürü Emmet Brickowski hakkında. İnşaat işçisi olan Emmet çalırken oldukça değerli nesne buluyor ve bu olaylar onu Wyldstyle adlı lego karakteriyle tanıştırıyor. Seçilmiş kişi olduğunu ve dünyayı kurtarması gerektiğini öğrenen ve aslında son derece sıradan olan Emmet'in hikayesi burada başlıyor.

Karakterimiz lego figürü demişken hatırlatalım, bütün film lego parçalarından yapılma. Bu da bir kez daha legolarla ne kadar yaratıcı olunabilineceğini gösteriyor. Bulutların, denizin ve hatta patlamaların bile lego parçalarından oluşması filmi gerçekten çok değerli kılıyor. Sanki gerçekten evinizdeki küçük legoları izliyor hissiyatına kapılıyorsunuz. Detaylara gerçekten çok önem verilmiş. Film size stop-motion gibi çekilmiş geliyorsa yanılmıyorsunuz ancak Lego filmi bilgisayar animasyonu ve stop-motion teknolojisi beraber kullanılarak çekildi ve bunun amacı daha önceden belirttiğimiz gibi bize gerçek lego seyrediyormuş izlenimi vermekti. Film bunu çok iyi başarıyor ancak sadece bunu iyi başardığını söylemek hata olur.

Lego filmi aynı zamanda insanları/çocukları Lego alıp yapmaya itiyor, insanların yaratıcılıklarını zorluyor. Filmi izlerken karakterler lego parçalarını birleştirip yepyeni şeyler yaratıyorlar ve bu aslında bir Lego tüketicisinin yapabileceği bir şey. Lego filmi çok iyi bir film olmasının yanında tek başına bir ''ürün yerleştirme'' filmi. Bu film için kötü değil. Daha önce bir oyun olan Battleship filmiyle karşılaştırdığımızda başarısı muazzam. Üstelik filmde ürün yerleştirme kullanıldığını söyleyemeyiz çünkü bütün film ürün üzerine kurulmuş. Böylece seyirciye reklam olduğu belli edilmeden ürünün tanıtımı yapılmış. Sonuçta ortaya çıkan film oldukça iyi olduğu için buna ne seyircinin ne de iyi para kazanacak yapımcının bir itirazı var.

Yazımızı buraya kadar okumuşsanız herhalde klişe  olan ''sadece çocuklar için değil'' lafını ne zaman kullanacağımızı merak ediyor olabilirsiniz. Kullanmanın vakti geldiğine göre film gerçekten de sadece çocuklar için değil. İyi bir film izleyicisi zaten bunu biliyordur ancak yine de hatırlatmak istedik. Filmde çok akıllıca yazılmış ve giderek açılıyor. Başta her şeyin Legolardan yapılmasını ve senaryoyu yargılayabilirsiniz ama bu film devam ettikçe daha çok eğleneceğiniz gerçeğini değiştirmez. Giderek güzelleşen senaryo ve son derece zekice düşünülmüş espriler filmi harika kılıyor.

Filmin en iyi özelliklerinden biri ise birçok Lego dünyasından karakter barındırması. Popüler kültürün en önemli karakterleri bir anda karşımıza çıkabiliyor. Örnek vermek gerekirse Batman hikayenin önemli karakterlerinden biri. Ayrıca az süre alsalar da bir daha Dumbledore ve Gandalf'ı bir arada görmeyeceğimize bahse girerim. Tabii bir devam filmi olmaz ise. Film sırasında Star Wars'ın bile küçük bir bölümü var. Bütün bu karakterler filmde bulunuyor ve zaman zaman ortaya çıkıyorlar. Bu tür karakterleri sevmek bile filme gitmek için neden olabilir. Ancak aklınızda bulunsun en az bir kaçını sevin çünkü bazıları gerçekten de uzun ekran süresine sahip değiller.

Sonuç olarak Lego filmi son zamanlarda vizyona giren en komik, en orijinal ve en iyi filmlerden biri. Evet Oscar sezonundayız ve bir restoranda iken Oscar adaylı bir filmden bahsetmenin sizi daha cool yapacağını düşünebilirsiniz. Ama Lego filmi o kadar iyi bir film ki içinde üstünde uzun süre konuşulabilecek bir çok unsur barındırıyor. Popüler kültürden önemli karakterler barındıran ve özel çekimlere sahip olan film son derece komik ve yaratıcı bir senaryoya da sahip olunca önermemek elde değil.


*Not film Türkiye'de genel olarak dublajlı vizyona girdi. Filmin orijinal kadrosunda Morgan Freeman, Jonah Hill, Chaning Tatum, Elizabeth Banks, Liam Neeson gibi bir çok insanın sevdiği oyuncular var. Filmin orijinal diliyle sunulmaması bir eksi olabilir. Ancak genelde Türkiye'de filmlerin dublajının çok iyi yapılmadığını da göz önünde bulundurduğumuzda Lego filminin Türkçe dublajının oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Türkçe dublaj iyi yapılmış ve gene kaliteli bir kadroya sahip. Filmin genel izleyici kitlesinin de altyazı okuyamacağını eklediğimizde dublajlı olması gayet doğal. Ancak gene de yukarıda saydığımız oyuncuların izleyici kitlesi için bir kaç salonda veya en azından gece seanslarında orijinal dili sunulabilirdi. Şahsen ben de orijinal dilinde izlemeyi tercih ederdim.Yorumlar

  1. Lego movie yorumunuz için teşekkür ederim. Ben yetişkin bir LEGO hayranı olarak bu filmi kaçırmamayı düşünüyorum. Uzun zamandır çeşitli fragman ve videolarıyla idare ediyorduk. Artık tamamını izleme zamanı geldi. :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. emmet'ı türkçe kim seslendiriyor biliyor musun?

      Sil

Yorum Gönder