Saving Mr. Banks

Filmin Süresi: 2 saat 5 dakika 
Yönetmen: John Lee Hancock
Oyuncular: Emma Thompson, Tom Hanks
Tür: Biyografi, komedi, drama
IMDB: 7.8
Rottentomatoes: %80
Vizyon Tarihi: 7 Şubat 2014
Fragman sayfanın altındadır.
(Tom Hanks, Walt Disney'in uzaktan kuzenidir.)
Film hakkında bilinmeyenler sayfanın altındadır.
Filmegitmedenonce: 8.2

Saving Mr. Banks, Walt Disney'in P.L Travers tarafından yazılan Mary Poppins kitaplarını beyaz perdeye uyarlama macerasını anlatılıyor. Film daha önce Sandra Bullock'un Oscar kazandığı filmin yönetmeni John Lee Hancock tarafından yönetiliyor ve kendisinin gerçekten de çok başarılı bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Açıkçası film hakkında çoğu görüşümün olumlu olduğunu ve filmin bu sene çıkan en iyi aile filmi olduğu söyleyebilirim.
Walt Disney filmde Tom Hanks tarafından canlandırılıyor. Walt Disney, çocukları okurken keşfettiği Mary Poppins kitaplarını 20 yıl boyunca film yapmak istiyor ancak tıpkı bir inatçı keçiye benzeyen kitabın yazarı P.L Travers kendi bebeği gibi gördüğü Mary Poppins'in bambaşka bir şeye dönüştürülmesinden korkuyor. Oldukça katı olan ve Walt Disney'in yarattığı karakterleri beğenmeyen P.L. Travers, Walt Disney'e kitabımın sizin yaptığınız saçma şeylere dönüşmesini istemiyorum diyor. Walt Disney'in önünde söylemek için cesaret gerektiren bu sözlere rağmen ısrarını koruyan Walt Disney, P.L Travers'ı ikna edeceğine emin gibi. Bu iki farklı karakterin birbirleriyle olan çelişkili davranışlarını izlemek oldukça keyifli. 

Filmi izlerken kitap uyarlamalarının nasıl olduğuna dair bir fikir de elde edebilirsiniz. P.L Travers filmde 3 kişilik bir ekiple çalışıyor ve gene bu ekiple de kesişmeyi başarıyor. Bradley Whitford, B.J. Novak ve Jason Schwartzman de bu üçlü Disney ekibini oynarken oldukça iyi bir iş çıkarıyorlar. Film size kitapla filmin son derece ayrı olabileceğini anlatıyor. Ayrıca adaptasyon yapılırken bazı sahnelerin nasıl atıldığını veya eklendiğini görmek eğlenceli. 

Film hemen hemen her Disney filminde bulunan ve sizi izlerken mutlu eden anları oldukça taşıyor. Size iyi hissettiren anlar bu sene en çok Mr. Banks'te bulunuyor. Ancak Mr Banks'in odaklandığı tek nokta kitabın filme adaptasyonu değil. Film aynı zamanda yazar P.L. Travers'ın kitabı yazarken nelerden esinlendiğini, nasıl olaylar yaşadığını anlatıyor. Mr Banks size zaman zaman iki ayrı film izliyormuşsunuz gibi hissettiriyor ancak bu hiç de problem yaratmıyor. Film sadece P.L. Travers'ın etkilendiği olaylar kısmında Colin Farrell kesinlikle iyi bir performans çıkarıyor. 

Oyunculuklardan bahsetmişken Walt Disney'i canlandıran Tom Hanks gene kendi çizgisinde devam ediyor. Role o kadar iyi girmiş ki filmi izlerken onun babacanlığını hissediyorsunuz. Hatta içimden bir kaç anda ona sarılmayı geçirdim. Tom Hanks gerçekten de çok iyi ama filmin Emma Thompson'ın filmi olduğunu vurgulayalım. Kendisi gerçekten de film boyunca keçi inadını oldukça güzel devam ettiriyor. Bütün o hareketlerini izlerken insan bazen kötü hissediyor ama ona karşı bir sempati beslememek elde değil. Meryl Streep' de bir röportajında Emma Thompson'ın Oscar'a aday olamamasından dolayı duyduğu üzüntüyü belirtti. Hatta Meryl Streep, Emma Thompson'a bir teselli emaili yazdığını da söyledi. Ayrıca filmin görüntü yönetmeni John Schwartzman ve yönetmen John Lee Hancock da oldukça güzel bir iş çıkarmışlar filmin temposu bazı sahnelerde düşse bile film kendini izlettiriyor ve sahneler arası geçişler filme ayrı bir hava katmış

Sonuç olarak Saving Mr. Banks bu senenin en iyi aile filmi ve size mutlu hissettirecek anları oldukça fazla. Bir kitabın filme aktarılırken yaşanan problemleri anlatmayı başarıyor. İki zıt karakterin birbirleriyle çatışması da filme mizah katarken filmde bulunan ikinci hikaye dramı da araya katıyor. Oscar'a hem en iyi film hem de oyunculuk kategorilerinde aday olmayan Mr. Banks bize bir kez daha Akedemiy'i sorgulama şansı tanıyor.

Bilinmeyenler

 • Tom Hanks, Walt Disney'in uzaktan kuzenidir.
 • Mary Poppins filmi 13 dalda Oscar'a aday olup 5'ini kazanmıştır.
 • Filmdeki gala sahnesi için Hollywood Bulvarı 18 saatliğine kapanmıştır.
 • Walt Disney sigara içme alışkanlığını halktan ve özellikle çocuklardan saklamıştır ve kötü örnek olmak istememiştir. Tom Hanks filme yapımcı firma Disney'in izniyle bir kaç sigara referansı eklemiştir. Walt Disney akciğer kanserinden 1966'da vefat etmiştir.
 • Filmde Florida haritası gözüktüğünde o zamanlar yapılmamış olan Walt Disney World bölgesinin işaretlendiğini görebilirsiniz.
 • Filmin daha senaryosu yazılmadan Disney'in CEO'su Robert A. Iger, Tom Hanks'i bizzat arayarak ondan rolü oynamasını istemiştir.


Yorumlar

 1. mutlu hissettirecek anları oldukça fazla. bu cümlenin altını kalın şekilde çizerim.filmin başında disney travers'ı karşılarken gerçekten karşımda o varmış gibi hissettim. harika bir duyguydu.


  bu filmin biyografi olduğundan emin değilim. yaşantı değil başarı öyküsü gibi biraz...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder