Dallas Buyers Club

Filmin süresi: 116 dakika
Yönetmen: Jean-Marc Vallée
Oyuncular: Matthew McConaughey, Jennifer Garner, Jared Leto
Tür: Drama, Biyografi
IMDB: 8,0
Rottentomatoes: %94
Vizyon tarihi: 28 Şubat 2014 (Türkiye)
Filmegitmedenönce Notu: 8,5
Fragman sayfanın altındadır.

   Benim için gerimizde kalan 2013 yılının en büyük sürprizlerinden biri olan Dallas Buyers Club, gerekse oyunculuklarıyla ve gerekse hikayesiyle tam anlamıyla ‘’olmuş’’ diyebileceğimiz bir film. Her ne kadar film hakkında genel olarak ne düşündüğümü şimdiden söylemiş olsam da emin olun ki bunu yapmamın tek sebebi hala izlemeyenler için ne kaçırdıkları hakkında bilgi vermektir.
   1985 yılında Amerika, Dallas’da elektrik tesisatçısı olarak çalışan ve artan zamanlarında da uyuşturucu, içki, seks ve rodeo ile meşgul olan Ron Woodrof, tam anlamıyla bir serseri olarak hayatını sürdürmektedir. Bir gün işte geçirdiği bir kaza sebebiyle hastaneye götürüldüğünde AIDS hastası olup, ölmeden önce sadece 30 gününün kaldığını öğrenen Woodruf’un dünyası ve hayatı tam anlamıyla yıkılır. Homofobik olmasına rağmen işinden ve arkadaşlarından eşcinsel damgası yiyerek uzaklaştırılan Woodrof, hastalığını yenmek yollar aramaya başlar. Amerika hükümeti tarafından AIDS hastalarına sağlanan ilaçlardan memnun kalmayan Woodrof, bunun için yeni bir ilaç bulur ve bunu diğer AIDS hastalarıyla da paylaşmak için bir mücadeleye girer.
   Yazının başında dediğim gibi, Dallas Buyers Club oyunculuklarıyla ve hikayesiyle son derece kaliteli bir film. Bir zamanların düşük bütçe Amerikan romantik komedilerinde kaslı, yakışıklı çocuğu oynayan  Matthew Mcconaughey, her ne kadar önceki birkaç filmiyle (Mud) de bunu gösterse de, asıl Dallas Buyers Club’la beraber kendisinin ne kadar başarılı bir aktör olduğunu kanıtlıyor. Açık sözle konuşmak gerekirse Matthew Mcconaughey, Ron Woodrof karakteriyle çok büyük bir ihtimalle hayatında verdiği ve vereceği en iyi performansı veriyor. Oscar ödüllerinde de verdiği bu performansıyla da zaten hak ettiğini alıyor.
   Oyunculuğu tek iyi olan Mcconaughey mi derseniz cevabım büyük bir hayır olur. Filmin başka bir Oscar kazananı Jared Leto, transseksüel bir erkek olan Rayon rolüyle üstün bir performans sergiliyor. Gey bir erkek olmayıp gey olan bir insan rolünde oynamak her yiğidin harcı değildir ve unutmamak gerekir ki Jared Leto film boyunca kadın kıyafetleriyle ve makyajıyla dolaşıyor. Her ne kadar ‘’cesurluk’’ kelimesi şimdilerde Hollywood ve benzeri oluşumlar tarafından sakız gibi uzatıldıysa da, Jared Leto’nun bu filmde verdiği performans gerçek anlamıyla cesur.
        Sahip olduğu üstün performanslarının üstünde film aynı zamanda hikayesiyle de ışık tutacak bir nitelik taşıyor. Ron Woodruf her ne kadar başta pis bir karakter olarak tanıtılsa da, film ilerledikçe gerekse davranışlarıyla ve gerekse fedakarlıklarıyla bambaşka bir insan olup çıkıveriyor. Film senaryosuyla aynı zamanda AIDS’a yakalanan insanlara karşı olan önyargılara da yer veriyor. Filmin geçtiği dönemde AIDS hastaları toplum tarafından dışlanıyorlar ve Amerikan hükümeti tarafından da sadece ölümlerini hızlandıran bir ilaç sağlanıyor. Film bu konuda çaresizlik ve kızgınlık duygularını yansıtmakta da yine büyük bir ustalık yakalıyor.
   Sonuç olarak Dallas Buyers Club, Matthew Mcconaughey’ün ve diğer oyuncuların muhteşem performanslarıyla, AIDS ve hayata tutunma konularını işleyerek Ron Woodrof’un inanılmaz hayat hikayesini anlatan 2013’ün en iyi filmlerinden birisi. Hala izlemediyseniz kaçırmayın diyorum.

İlginç Bilgiler:

-Film 250$ makyaj bütçesiyle en iyi makyaj ve saç tasarım Oscar ödülünü kazanmıştır.
- Matthew McConaughey filmdeki rolü için 62 kiloya düşerken, Jared Leto 52 kiloya düşmüştür.
- Filmin çekimleri 25 günde bitti. Çekimler elle tutulan bir kamerayla, 15 dakika gibi kısa sahne çekimleriyle tamamlandı.
- Mystic River (2003)’dan sonra en iyi erkek oyuncu ve en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerinin ikisini de kazanan ilk film.
-5$ bütçesine rağmen 32$ dolarlık hasılat yapmıştır.
Yorumlar