Need For Speed


Filmin süresi: 2 saat 10 dakika
Yönetmen: Scott Waugh
Tür: Aksiyon
Oyuncular: Aaron Paul, Dominic Cooper, Scott Mescudi
IMDB: 7.4
Filmegitmedenonce: 7.0
Fragman sayfanın altındadır

Çocukluğunu Need For Speed oynayarak geçirmiş bir nesil olarak, Need for Speed filmi icin heyecanlanmamak mümkun degil. Tabii ki Need For Speed'i bir festival filmi kategorisinde değil de Fast and Furious gibi benzerleriyle aynı kategoride değerlendirmek gerekir.
 

Filmin konusundan kısaca bahsetmek gerekirse, ailesinden kalan Marshall Motors tamirhanesini babasının ölümünden sonra Tobey Marshall (Aaron Paul) devralır. Babasından kalan borçları var gücüyle çalışarak ve yarışlara katılarak ödemeye çalışırken düşmanı Dino Brewster ona dünyanin en hizli Mustang'ini yapmasi teklifiyle gelir. Tobey borçları ödeyebilmek için teklifi kabul eder.Bu sırada yeni bir yarış hazırlığı başlar.Tobey ve Dino nun da icinde bulunduğu yarış, Dino yüzünden  ölümle sonuçlanır. Dino bir sekilde suçuu Tobey e atmayi başarır ve Tobey'nin hapise girmesini sağlar. Ama Tobey hapishaneden çıkınca bir sekilde intikamını alacaktır.


Öncelikle filmin gorsel olarak gerçekten etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Dreamworks'ün katkilariyla 3D çekim ve sahnelerde gorsel efektlerin kullanılmaması filmi gorsel olarak ayrıca zenginleştiren unsurlardan biri. Fakat tüm bu görsel zenginliğin yanında senaryo olarak eksik kalmış bir film bulunuyor. Film boyunca içerik anlaminda "ee dahasi yok mu?"derken bulabilirsiniz kendinizi.
 Derinlikli bir hikaye işlenebilme şansını EA games yeterince sunarken senaryoda bu şansın değerlendirilememesi hayal kırıklığı. Film boyunca islenen tek şey iyi - kötü mücadelesi ve intikam. Araba yarışlarının bile zaman zaman bu konunun gerisinde kaldığını söyleyebilirim. Senaryo olabildigince basit tutulduğundan karakterler hakkında pek de bilgi sahibi olduğumuz genel olarak söylenemez ama basrolde Breaking Bad dizisinden tanıdığımız ve sevdigimiz Aaron Paul un harika bir iş çıkardığını söyleyebilirim. Sonuç olarak, benzerlerine kıyasla kaliteli cekim, iyi yönetmen ,yeterli oyunculuk sergileyen film, içerik olarak benzerlerinden geride kalmış.

Bilinmeyen Noktalar


  • Filmde bulunan arabalı sinema Georgia'da hala açık olan 5 arabalı sinemadan biridir.  Sinema 1955'te açılmıştır.Yönetmen Scott Waugh filmde araba sahnesi olan her oyuncunun dublörlük eğitimi aldığını söylemiştir. Çok tehlikeli sahnelerde oyuncuların yerine dublörler yer alsa da oyuncular diğer filmlere göre daha fazla aksiyonla uğraşmıştır.
  • Filmde görsel efektler yerine olduğunca gerçek görüntü kullanılmay çalışılmıştır. 
  • Görsel efekt kullanılmadığı için çok pahalı arabalar yerine kısmen daha ucuz arabalar alınıp üstüne kalıp eklenerek pahalı arabalara benzetilmiştir. Örneğin 4.6 milyon dolar değerindeki Koenigsegg arabası bu yöntem ile 300 bin dolara gelmiştir.
  • Başrol Aaron Paul'ün ilk olarak filmdeki kötü karakteri oynaması planlanıyordu. Ancak yapımcı Steven Spielberg, Breaking Bad dizisini izledikten sonra yönetmenle oturup ona başrolü vermeye karar verdi.
         Didem DemirYorumlar

  1. çok memnun kaldım bu filmden hikaye gayet akıcı bir şekilde anlatılmış F&F deki gibi uçuk aksiyon sahneleri yok.NFS tek bir filmle 6 filmlik seri olan F&F yi benim için silip attı.Herkese tavsiye ederim 2.kez sinemaya gitmeyi düşünüyorum :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder