Nuh: Büyük Tufan - Noah

Filmin Süresi: 138 dakika
Yönetmen: Darren Aronofsky
Oyuncular: Russsell Crowe, Jennifer Connely, Anthony Hopkins, Emma Watson, Logan Lerman
IMDB:6.8
Rottentomatoes: %76
Filmegitmedenonce: 7.7
Fragman sayfanın altındadır.

Bu senenin çıkmadan önce çok konuşulan filmlerinden Nuh: Büyük Tufan vizyonda. Film Amerika'da geçen hafta vizyona girdi ve hatırı sayılır derecede (43 milyon dolar) gişe yaptı. Yapım bütçesi 125 milyon dolar olan filmin yönetmen koltuğunda Darren Aronofsky oturuyor. En son filmi Black Swan ile izleyicileri diğer filmlerinde yaptığı gibi psikolojik olarak sarsan Darren Aronofsky bu sefer karşımıza görsel efektlerle yüklü ve çok yüksek ölçekli bir filmle çıkıyor. Gerçekten de dünyanın yok oluşundan daha büyük ölçekli bir konu bulmak zor.

Nuh vizyona girmeden önce yönetmeni ve kadrosu sebebiyle çok konuşuldu. Ancak filmi bu kadar konuşulur kılan faktör hikayenin İncil'den uyarlama olmasıydı. Şimdiden Mısır ve Endonezya gibi bazı Arap ülkelerinde yasaklanan film İncil'den alıntılar içeriyor ve tabii ki din temelli olayları esas alıyor. Ancak din propagandası yapan değil, hikaye anlatmak isteyen bir film. Amerika'da vizyona giren Nuh hakkında küçük bir araştırma yaparsanız bölgede dindarların filmi daha az beğendiğini kolayca öğrenebilirsiniz. Bizim seyircimizin film hakkında ne düşüneceği ise şahsım adına merak konusu. Farklı tepkilerle karşılaşabiliriz. Ancak filme giderken seyircilerin unutmaması gereken bir şey var ve o da filmin bir sanat eseri olduğu. Zaten İncil'de 2 sayfalık bir yeri olan Nuh senaryoya hiç bir şey eklenmeden uyarlansaydı bir kısa film olurdu. Kısacası ben filmi dini görüşlerimden ayırarak eleştireceğim ve filmi izlerken keyif almanız için aynısını sizin de aynısını yapmanızı öneriyorum.

Hikaye bildiğimiz gibi başlıyor. Nuh bir gün tanrı ile haberleşiyor ve artık yolundan çıkan insanoğlunun sonunun büyük bir tufanla geleceğini öğreniyor. Masum olan hayvanları kurtarması gerektiğinin farkına varan Nuh her türden bir dişi ve bir erkek bulunduracak devasa bir gemi inşa ediyor. Bu sırada sahip olduğu ailesini de unutmamak gerek. Nuh'un çocuklarından biri olan Ham, Logan Lerman tarafından canlandırılıyor ve filme gerçekten de derinlik kattığını söylemek mümkün. Ham babasını sorguluyor, çünkü gemideki her hayvanın bir çifti var. Babasının da var. Ham da kendine bir çift istiyor. Filmde bunun gibi ikilemler oldukça iyi kullanılmış. Zaten klasik bir gişe filmiyle karşı karşıya değiliz. 

Artılardan bahsetmeye başlamışken filmin genel olarak oldukça başarılı ve etkileyici olduğunu söylemekte fayda var. Çok fazla karakter barındırmayan hikaye elindekilerin hepsini kullanmaya çalışıyor. Cast oldukça başarılı.  Özellikle Emma Watson ve Logan Lerman'ın hikayelerini ve oyunculuklarını beğendim. Başrol Russell Crowe'a gelirsek bir başkasının Nuh'u canlandırdığını düşünmek zor. Kendisi gerekli fiziğe ve oturaklı bir yapıya sahip ve aynı zaman da otoriter. Büyükbaba rolündeki Anthony Hopkins de filmde yapılan az sayıdaki esprilerin sahibi. Hikaye devam ettikçe Nuh dahil herkesin problem yaşayabileceğini görmek gerçektçi ve iyi olmuş. Ek olarak, aksiyon sahneleri yeterli kullanılmış ve iyi çekilmiş. Ne kadar büyük bir hikaye anlattığını belli ediyor film. Epik müzikler de eklenince gerçekten görkemli bir tablo ortaya çıkıyor. Fakat filme karakter katan özellik kişilerin yaşadığı dengesizlikler ve ikilemler. Bunu beğenmek veya beğenmemek seyirciye kalmış. Karakterler oldukça derinlik katıyor ancak belki de biraz fazla kullanılmış. Buna itiraz etmek zor. Son olarak filmde insanlığın durumu ve gideceği yer hakkındaki diyaloglar düşününüldüğünde etkileyici ve günümüzle empati kurduracak şekilde yazılmış.

Filmin çok fazla eksik yönü olduğu düşünmüyorum. Gerçi bir kitle tarafından sıkıcı bulunacağını tahmin etmek zor değil. Film sıkıcı değildi ama zamanın kullanımı daha etkili olabilirdi. İki buçuk saati düşündüğümüzde tufan hikayenin kısmen başlarda yer alıyor. Tufan öncesi görkemli bir sahne insanı oldukça içine çekiyor ve heycanlandırıyor. Tufan sonrası hikaye ise ilgi çekici ancak belki biraz daha kısaltılabilir. Daha çok tufan kısmıyla meraklı olanlar filmde karakterlerin tufan sırasında yaşadığı problemlere daha az değenilmiş olmasını isteyebilirler. 

Sonuç olarak karşımızda konuşulması zevk verici bir Darren Aronofsky filmi var. Tabii eğer bir Aronofsky hayranıysanız diğer filmlerine göre daha düz bulabilirsiniz. Genel olarak iyi bir film izlemek istiyorsanız hayal kırıklığına uğrayacağınızı düşünmüyorum. Başında bunlar ne diyeceğiniz ve sonradan alışacağınız ilginç şeyler de bulunduran Nuh hikayesini İncil'den alıyor. Bunun üzerine çok konuşulsa da esas odaklanması gerekilen nokta karşımızda olan başarılı, büyük ölçekli ve görkemli film.
Yorumlar