Spider-Man ve X-Men?


Yazının altında hangi yapımcının hangi Marvel karakterine sahip olduğunu gösteren bir şema bulunuyor. Normalde bütün Marvel karakterleri aynı evrende yer alıyor. Yani çizgi romanlarda X-Men ve Spider-Man'i veya Iron Man ve Spider-Man'i bir arada görmek mümkün.

Ülkemizde 25 Mayıs'ta vizyona giren The Amazing Spider-Man 2, İngiltere de ise 16 Nisan'da vizyona girdi. Filme giden seyirciler filmin sonunda Spider-Man 3'le ilgili bir sahne beklerken oldukça şaşırmışlardı. Artık neredeyse bütün Marvel filmlerinde filmden sonra gelecek filme bağlanan bir sahne oluyor.

*Sahne IMAX salonlarında bulunmuyor.

Amazing Spiderman'de ise Spider-Man'le alakalı bir sahne bekleyen insanlar gelecek ay vizyona girecek olan X-Men Days of Future Past'ten bir sahneyle karşılaştılar. Mystique (Jennifer Lawrence) karakterinin kısa bir aksiyon sahnesini içeriyordu. Peki iki farklı yapımcı (Spider-Man, Sony'nin, X-Men Fox'un) neden böyle bir şey yapmıştı? Filmden çıkan çoğu izleyicide heyecan vardı. Gelecekte X-Men ve Spider-Man'in aynı filmde yer alacağını düşünüyorlardı. Aslında iki farklı yapımcı olsalar da bir anlaşma yapıp iki seriyi birleştirebilirlerdi. Sonuçta Spider-Man ve X-Men çizgi romanlarda birçok kez bir araya gelmişti. Teoride her ne kadar güzel gözükse de filmden çıkan insanların X-Men ve Spider-Man birleşiyor düşüncesi yanlıştı.


Sondaki X-Men sahnesinin basit ama üzücü bir açıklaması var. The Amazing Spider-Man filmlerin ilk ikisini Marc Webb yönetti. Filmlerin yapımcısı Sony'ydi. Marc Webb daha önce Fox (X-Men'in yapımcısı) için 500 Days of Summer (2009) adlı naif bir romantik film çekmişti. Bu filmdeki başarısından dolayı Fox onla bir film daha çekmesi üzerine anlaşma imzaladı. Ancak ilk Amazing Spider-Man'de Marc Webb'in iyi bir iş çıkardığını düşünen Sony, Marc Webb'i 2. film için geri  getirmek istiyordu. Fox'la kontratı olduğundan dolayı yapımcıların masaya oturup bir anlaşma yapması gerekti. Sonunda Fox (X-Men'in yapımcısı) Amazing Spider-Man 2'nin sonunda kendi filmlerinden bir sahne konulması kararını aldı. Böylece Spider-Man'den bir ay sonra vizyona girecek X-Men Days of Future Past filminin de reklamı yapılabilecekti.

Kısacası hayranları ürettiği X-Men ve Spider-Man filmi geliyor teorisi yanlış. Belki gelecekte böyle bir şey olabilir. Sonuçta herkes bu konuda hevesli görünüyor. X-Men serisinin yapımcısı Lauren Shuler Donner, Marvel Studios'un başkanı Kevin Feige, Wolverine'i canlandıran Hugh Jackman ve son olarak Spider-Man'i canlandıran Andrew Garfield olası serilerin birleşmesi fikrine sıcak bakıyor. Ancak yapımcılar için bunun anlaşmasını yapmak o kadar zor ki şu anda serilerin birleşmesini düşünmek hayal kurmak olur. Bu işte o kadar çok para var ki yapımcılar birleşmeyi değil kendi ellerinde ne varsa onu kullanmaya çalışıyor. Yani Fox, X-Men ve Fantastic Four'a, Disney/Marvel, Avengers ve üyelerine (en çok karakteri onlar barındırıyor) Sony'de Spider-Man filmi yapmaya devam edecek. Seriler birleşmeyecek.

Aşağıdaki fotoğrafta kimin hangi karakterlerin hakkına sahip olduğunu görebilirsiniz. Büyütmek için üzerine tıklayın.
Yapımcıların sahip olduğu karakterler.Yorumlar