The Amazing Spider-Man 2- İnanılmaz Örümcek Adam 2


Filmin Süresi: 142 dakika
Türkiye Vizyon Tarihi: 25 Nisan 2014
Yönetmen: Marc Webb
Oyuncular: Emma Stone, Andrew Garfield
Imdb: 7.7
Filmegitmedenonce: 7.8
Fragman sayfanın altındadır.
**Güncelleme: Filmi ikinci kez izleyince daha çok beğendim. 
Filmi izleyenler için spoiler yazısı: Amazing Spider-Man spoiler eleştirisi

Sam Raimi'nin son filmi Spider-Man 3 iyi gişe yapmasına rağmen genel olarak kötü bulunmuş ve sonra da yönetmen Sam Raimi ve Tobey Maguire'ın Sony ile anlaşamaması sebebiyle seri sonlandırılmıştı. Ancak Sony'nin karakterin haklarını kaybetmemesi için Spider-Man filmleri yapmaya devam etmesi gerekiyordu. Böylece Andrew Garfield ve Emma Stone'un baş rolleri oynadığı ve daha önce 500 Days of Summer filmini çeken Marc Webb'in yönettiği The Amazing Spider-Man serisi başladı. İlk film çıktığında önceki seri ile karşılaştıranların sayısı bir hayli fazlaydı. Tabii ki 5 yıl arayla bir seri yenileniyorsa karşılaştırmamak elde değil ancak öbür serinin de sonsuza kadar devam edemeyeceği bir gerçtekti ve benim adıma sevdiğim bir karakter olan Spider-Man'den yeni materyeller görmek her zaman sevindiriciydi.

The Amazing Spider-Man 2, ilkine göre çok daha kalabalık bir film ve birden fazla kötü adam içeriyor. Zaman zaman olan olayları takip etmekte zorlanabiliyorsunuz çünkü film bir olaydan bir diğerine atlıyor. Kimilerini rahatsız edebilecek kalabalığa rağmen film Peter ve Gwen arasındaki ilişkiyi çok sade ve güzel bir şekilde anlatıyor, oyunculuklar ve karakterler iyi ve görsel açıdan da başarılı. Sonuç olarak harika olmasa da sinemada izlenip eğlenilecek bir film karşımızda. Özellikle finalde yaşananları düşünürsek.

İlk filmde olduğu gibi yeni seri Spider-Man'in anlatılmamış hikayesini anlattığını idda ediyor ve filmin başı dahil bir bölümü Peter Parker'ın babasına odaklanıyor. Hikaye hakkında ne yazsak spoiler olur o sebeple spoilerlı eleştirimizi yakında bloga koyacağız.

Filmde bir çok yeni karakter bulunuyor. Bunlardan biri de Dane Dehaan tarafından canlandırılan
Harry Osborn. Bu oyuncu seçimi duyulduğunda bir çok tepki almıştı. Evet yeni Harry Osborn çizgi roman çizimlerine benzemiyor ancak çok iyi oynadığı kesin. Eğer fragmanı izlediyseniz birkaç sahnesinin atıldığını görebilirsiniz. Aslında daha çok Harry Osborn'u görmek istedim filmi izlerken. Dane Dehaan ve Andrew Garfield arasındaki arkadaşlık da iyi anlatılmış.

Ancak filmin en güçlü noktası Peter Parker ve Gwen Stacy arasındaki ilişki. Bence bu ikili çizgi roman filmlerindeki en iyi ve en inanılır çifti oluşturuyorlar. Gerçekten inandırıcılar. Tabii bunda karakterleri canlandıran Andrew Garfield ve Emma Stone'un da sevgili olmasında getirdiği avantajlar var. Sadece oyunculuk değil yönetmen de bu ikiliyi öne çıkarıyor. Yönetmen, Marc Webb'in çıkışını romantik bir filmle yaptı ve bu konularda oldukça etkili. İkili arasındaki ilişki ve araya eklenen esprilerin hepsi komik olmasa da filmin en güçlü yönü olduğunu söyleyebiliriz. Peter ve Gwen'in iyi bir ikili olduğundan ve iyi oynadıklarından bahsettik. Aslında bu bütün film için geçerli. Genel olarak castta çok iyi oyuncular bulunuyor ve rollerini yapıyorlar. Ancak bazılarının aldıkları zaman hakkında birkaç problemim var, onlara daha sonra değineceğim.

Genel olarak Spider-Man'i en sevilen süper kahramanlardan biri kılan özellik çok insancıl olmasıdır. Sonuçta süper güçlere sahip ancak maskesini çıkardığında hepimiz gibi problemli ve kırılgan bir genç. Spider-Man'i güçlü yapan özellik maskesini çıkardığında Peter Parker olması. Filmde de bu özellik unutulmamış. Gerek ailesi ile ilgili problemlerle karşılaştığında gerekse romantik hayatında zor anlar yaşadığında Peter Parker'ın insancıllığı filmin en güçlü noktalarından biri.

Filmdeki kötü adamlara gelirsek, onlardan 3 tane bulunuyor. Aslında 2 demek daha doğru olur. Rhino filmin çok küçük bir bölümünde yer alıyor ve asıl bulunma sebebi gelecek filmlere merak uyandırma ve bir iki aksiyon sahnesi yaratma. Filmin reklamlarında kullanılan esas kötü adamsa Electro. Jamie Foxx gibi tecrübeli bir oyuncunun canlandırdığı Electro'nun hikayesi yapılırken insanların karakterle empati kurması istenmiş ve bu bir yere kadar da oluyor. Seyircilere sıkıntılı gelecek bir bölüm ise kötü adamların oluş biçimi. Garip kazalar sonucu bir anda ortaya çıkan kötü adamlar zaman zaman garip gelebiliyor. Ancak benim problemim bu değil. Esas problemim filmin tam bir odak noktası olmaması. Filmdeki son kötü Green Goblin örneğin çok daha fazla zaman alabilirdi. Aksiyon sahnelerine gelirsek ise aksiyon severler çok fazla bulunmuyordu diyebilirler ancak pek de problem değildi benim için. Aksiyon sahnelerinde görsel açıdan hiç bir problem yok.


Film o kadar kalabalık ki filmden çıktıktan sonra kafamda olan bütün olayları toparlamaya ve sıraya koymaya çalıştığımda oldukça zorlandım. Filmde Norman Osborn'u canlandıran Chris Cooper ve Felicia'yu canlandıran Felicity Jones kendi jenerasyonlarının en önemli oyuncularından. Ancak ikisi de fazla yan karakterler. Hiçbiri parlayacak zaman bulamıyor. Evet, belki bu karakterleri şimdilik sadece tanıtıp sonra da Spider-Man 3'te parlama anlarını göstermek istiyor olabilirler ama şu anda izlediğimiz film için hala problemli bir durum.

Bitirmeden söyleyelim filmin müziklerini Hans Zimmer ve Pharell Williams beraber yaptı ve gerçekten son zamanların en iyilerinden. Electro ve dubstep gerçekten harika bir uyuma sahip. Philip Philips'inde Gone Gone Gone şarkısı filmden sonra dinlemeye değer.

Sonuç olarak The Amazing Spider-Man 2 serinin devamı için büyük sözler verirken tek başına da iyi olmayı başarıyor. Genel olarak kalabalık olmasına rağmen oyunculuklar ve Gwen Stacy Peter Parker arasındaki ilişki inandırıcı. Yeni Harry Osborn olan Dane Dehaan çok iyi. Spider-Man sakar ve komik. Aşk sahneleri iyi ve güzel müziklerle süslenmiş. Aksiyon sahneleri az bulunabilir ancak görsellik açısından başarılı. Yaz sinema sezonu resmen açıldı diyebiliriz. Hepinize iyi seyirler.


Cem BaşakYorumlar