The Raid 2- Baskın 2

Filmin Süresi: 150 dakika
Yönetmen: Gareth Evans
Tür: Aksiyon, Gerilim
IMDB: 8.9
Filmegitmedenonce: 8.5
RottenTomatoes: %75
18 yaş ve üstü izleyici kitlesi için
Fragman sayfanın altındadır.

Amerikan yapımı aksiyon filmlerinin tarzına alışmışsanız, Endonezya yapımı  The raid serisinin 2. filmi çok heyecan verici gözükmeyebilir fakat eğer bir aksiyonseverseniz kesinlikle kaçırmamanız gereken bir film.

Konusundan bahsedecek olursak ilk filmden de tanıdığımız hikayenin başkarakteri Rama’nın polisle işbirliği yaparak suç çetesinin içine sızması ve ailesini kurtarması yolunda verdiği, aksiyon dolu mücadeleye tanık oluyoruz.

Konu işlenirken film boyunca aksiyon hiç durmuyor. Filmin Kuzey Amerika’daki dağıtım haklarını Sony Pictures‘ın almasından da zaten filmin kalite konusunda bir standart olduğunu az çok çıkarabiliriz. Dövüş, kan, silahlar… Evet bunların hepsi zaten klasik aksiyon filmlerinde olan şeyler ama the Raid 2 bundan farklı olarak güçlü ses efektleri ve harika çekimleriyle tüm o sahneleri yaşamanızı sağlıyor. Tabi şimdiden uyarmak gerekirse bu kadar şiddet içeren ağır görüntüleri izlemeyi kaldırabilecekseniz gerçekten sizin için görsel sölen ama söylemeliyim ki zaman zaman bu kadar kan ve şiddet sizi rahatsız edebilir hatta gözlerinizi kaçırmanıza sebep olabilir.

Senaryoya ve karakterlere dönüp baktığımızda bir aksiyon filminden çok daha fazlasını bulacağınızı söyleyebilirim. Senaryo bir aksiyon filmine göre çok daha derinlikli bir şekilde işlenmiş. Karakterler arasından benim en çok ilgimi çeken  Julie Estelle’in hayat verdiği ve Tarantino filmlerinden fırlamışcasına yaratılmış “Hammer Girl” karakteri. Tabii karakter beni bu kadar etkilerken, bir taraftan  karakterin filme ilk girdiği yerlerden biri olan metro sahnesinin de filmin en şiddetli ve en çarpıcı bölümlerinden biri olduğunu hatırlatmakta fayda var. Eğer bu kadar çok şiddete hazır değilseniz gözlerinizi kaçırmanıza sebep olacak bir sahne.

Serinin ilk filmi Redemption, 100 dakika sürerken, bu film tam olarak 148 dakika sürüyor. Bakıldığında gerçekten büyük bir fark ve bir aksiyon filmi için de oldukça uzun bir süre olarak gözükebilir ama bu sizi yanıltmasın çünkü filmin içeriğiyle alakalı herhangi bir sorunu beraberinde getirmiyor.

Yönetmen Gareth Evans, serinin son filmi olarak planlanan The Raid 3 çekimlerine şimdiden başlamışken özetle aksiyon severlerin film beyaz perdeye düşer düşmez  hemen izlemesi gereken bir film.

Didem Demir

Yorumlar