The Other Woman - Öteki Kadın


Filmin süresi: 109 dakika
Vizyon tarihi: 2 Mayıs 2014
Yönetmen: Nick Cassavetes
Oyuncular: Cameron Diaz, Leslie Mann, Kate Upton
Imdb: 6.5
Fragman sayfanın altındadır


Yazıya başlamadan önce film hakkında fikrim sorulduğunda tarafsız kalmam gerektiğini hissediyorum; bir tarafta keyifli bir üçlü Cameron Diaz (Carly), Leslie Mann(Kate) ve Kate Upton(Amber), diğer tarafta yüzeysel anlatım, tahmin edilebilir bir konu ve yer yer absürdlükler, aşırılıklar.


Film Carly (Cameron Diaz)‘in 8 haftadır ilişki yaşadığı Mark'ın (Nikolaj Coster-Waldau) evli olduğunu öğrenmesi ve trajik bir şekilde eşi Kate (Leslie Mann) arkadaş olmalarıyla başlıyor. Mark’ın bu iki kadının dışında Amber'la (Kate Upton) da görüştüğünün ortaya çıkması üzerine üç kadın intikam planları yapmaya başlıyor ve olaylar bunun üzerine gelişiyor.

Film, posterinde verilen mesajın aksine “Kadının  gücü” temalı değil de daha çok kalbi kırılmış kadınların yapacakları, arkadaşlıkları” üzerine kurulmuş. Filmde metres ya da öteki kadın olmaktansa aynı amaç uğruna birleşip arkadaş olmuş kadınları görüyoruz.

Öteki Kaıdın tam olarak Bridesmaids havasında devam eden bir romantik komedi filmi. Tabi kadınlar üzerine işlenen bir konuya neden romantik komedi diyelim derseniz bu filmde bunun için bolca malzeme bulabilirisiniz. Özellikle filmin fragmanından da anlaşılabilecek Kate ve Carly nin zıt karakterleri, beraber sarhoş olmaları, sarhoş oldukları gece yaşadıkları ve arkadaş olma hikayeleri tam anlamıyla filmi romantik komedi yapan unsurlardan.

Filmde Cameron Diaz ,Carly’i yani orta-yaşlı ve sorumluluk sahibi kadın rolunu hakkıyla yerine getirirken, Leslie Mann’in oynadığı Kate karakteri Carly’nin tam aksine saflığı ve sakarlığıyla sinirlerinizi bozuyor. Ayrıca Kate için filmin akışını hareketlendiren kurtarıcı rolünde bir karakter olduğunu söyleyebiliriz. Üçüncü kadın Amber’a gelecek olursak filme herhangi bir katkısı bulunmuyor ve sadece vitrin mankeni olmaktan öteye gidemiyor. Bu haliyle daha da ileriye gidip neredeyse bir figuran gibi oynadığını da söyleyebiliriz. Filmde çok az yan karakterin olması filme tek boyut getirirken ana üç karakter de tek yönlü ve olabilecek en yüzeysel şekilde anlatılıyor. Filmi izlerken ara ara yüzünüz buruşurken filmi ayakta tutan tek şeyin güçlü cast seçimi olduğunu görüyoruz. Bu film Cameron Diaz la yönetmen Nick Cassavetes’ın Kız kardeşimin Hikayesi’nden sonra ikinci filmleri olmasına rağmen,birlikteliğin bu filmden çok daha iyisini hak ettiğini söyleyebiliriz.

Filmde bu üç kadın dışında Carly’nin sekreterliğini yapan Nicki Minaj bulunuyor. Erkek oyunculara gelecek olursak -ki filmde oldukça az sahnede yer alıyorlar-  Game of Thrones ‘dan tanıdığımız Nikolaj Coster-Waldau, Mark roluyle karşımıza çıkarken Phil roluyle Taylor Kinney’i görüyoruz. Bu karakterler arasında da yine Kate ve Carly de olduğu gibi zıtlıklar var. Mark çapkın, gösteri seven ve işe yaramaz erkeği temsil ederken, Phil tam anlamıyla ideal şeklinde lanse ediliyor.

Filmin senaryosu oldukça klasik; yapılan konuşmalar, espriler, karakterler arasındaki zıtlıkların rahatsız edici keskinliği, tahmin edilebilir bir son ve bircok unsur filmi aşağı çekerken merak ettiğim şey filmin hangi yaş gurubu için belirlendiği. Bunun cevabını filmi izlemiş biri olarak ben de veremedim çünkü genç guruplar artık Katniss Everdeen ve Tris Prior’ın hikayeleriyle ya da Tv’deki Lena Dunham’ın Girls tarzında çalışmalarıyla ilgilenirken  orta yaşlı kesim için fazlaca yüzeysel kalabilecek bu filmin bu konudaki belirsizliği belki de gişe için hüsrana uğratabilir ama oyuncu isimleri filme gitmek için sebep olabilir. Bunu zaman gösterecek.


Didem Demir

Yorumlar