Godzilla

Filmin süresi: 2 saat 3 dakika
Oyuncular: Aaron Taylor-Johnson, Elizabeth Olsen, Bryan Cranston
Yönetmen: Gareth Edwards
Imdb: 7.8
Rottentomatoes: %73
Filmegitmedenönce: 7.8
Film hakkında bilinmeyenler ve fragman sayfanın altındadır.

Godzilla yeni filmle karşımızda. En son çıkan Godzilla filmi 1998'de vizyona girip genel olarak beğinilmemişti (Imdb: 5.3) ve devam filmleri de gelmemişti. Popüler kültürün en tanınmış isimlerinden Japon canavarı Godzilla daha önce sadece bir film çeken  yönetmen Gareth Edwards ile beyaz perdeye geri dönüyor.


Godzilla'nın aramıza dönmesi bile heyecan verici iken sonuçta ortaya çıkan film gerçekten etkileyici, ve gerilimi sonuna kadar tutmasını biliyor. Filmin tonu, hikayeyi ciddiye alışı gerçekten harika. Açıkçası filme giderken bu kadar yüksek bir beklentim yoktu.  Ayrıca bazı aksiyon veya felaket filmlerinin yaptığı gibi sadece Godzilla sadece Godzilla hakkında değil. Film canavarlar yüzünden kendini tehlikede bulan insanların hikayesini anlatıyor ve içinde Godzilla da bulunuyor. Bu bazı insanların filmi beğenmemesine yol açabilir ancak bunu daha sonra konuşacağız.

Godzilla'nın konusunu anlatmaya çalışsak size film hakkında önemli noktaları söylememiz gerekir. Bu yüzden eleştiride oldukça az bilgi verip daha çok eleştireceğiz. Zaten Godzilla filminde olacakları az çok düşünebiliyorsunuzdur. Filmin içeriği hakkında az bilgi vermemizin bir sebebi de fragmanlar. Son dönemde The Amazing Spider-Man 2 gibi filmler fragmanında gereğinden çok bilgiye yer veriyordu. Bu da bizim film hakkında daha çok bilgi verebilmemizi sağlıyordu. Godzilla'nın fragmanları ise film hakkında oldukça az bilgi içeriyordu. Yani sinema salonuna giderken neyle karşılaşacağımızı bilmiyorduk. Bu da heyecanı arttırıyordu.

Godzilla'nın diğer felaket filmlerine göre farklı yaptığı şeylerden biri de canavarı bizden bir süre boyunca saklamak oldu. Filmin başından sonuna kadar Godzilla hakkında bilgiler alıyor, canavarın bir bölümünü görüyoruz. Film süresince Godzilla'nın bir çeşit reklamı yapılıyor ve gerilim ve heyecan arttırılıyor.

İnsanların filmle ilgili sıkıntısı ise her şeyin arka planda tutulması gibi gelebilir. Örneğin Godzilla'nın film boyunca saklanması türün sevenlerini hayal kırıklığına uğratabilir. Eğer sonundaki Godzilla sahnelerini beğenmiyorsanız bütün film boyunca boşuna Godzilla'yı beklemiş olursunuz ve filmin sonunda filmi hiç beğenmezsiniz. Bana filmin sonu tatmin edici geldiği için filmi genel olarak beğendim.

Öncelikle film boyunca Godzilla'nın fazla gözükmemesine rağmen filmin sonundaki sahnelerde inanılmaz bir çıkış yapıyor. Godzilla'nın çıkışından sonra seyircinin kendini tutması zor oluyor. Film sonunda Godzilla çıkınca yanımdaki insanlardan bir sürü farklı ve olumlu tepki duydum. Son sahnelerde genel olarak herkes çok heyecanlıydı.

Godzilla'nın az gözükmesi bence büyük bir problem değil çünkü filmdeki karakterleri benimsedim ve filmin sonunda yer alan sahneler gerçekten harikaydı. İnsanların son sahneleri izledikten sonra hayal kırıklığına uğramaları çok zor. Ancak itiraz edecekeleri bir şey olabilir. Film içinde Godzilla'nın reklamını o kadar çok yaptı ki sonunda insanlar tatmin olmayabilir, daha büyük bir şey bekleyebilir. Benim için filmin sonu tatmin ediciydi, bu sebeple benim adıma bu bir problem değil.

Godzilla'yı geçen sene vizyona giren ve büyük robotlarla canavarların savaşmasını konu alan Pacific Rim'le karşılaştırdığımız zaman Godzilla çok daha gerçekçi ve çok daha derin duruyor. Yani büyük canavarların film boyunca birbirleriyle savaşmasını isteyenler Pacific Rim'i, daha karanlık, ciddi, karakter odaklı ve aynı zamanda harika bir son Godzilla savaşına tanıklık etmek isteyenler Godzilla'yı izleyebilir.

Ayrıca Godzilla beğendiğim bir film olmasına rağmen The Amazing Spider-Man 2'nin yaptığı hataları yapmıyor. The Amazing Spider-Man 2 iyi bir filmdi ancak genel olarak serinin devamını tanıtmaya çalışıyor gelecek filmlerde olacakalar için ortam hazırlıyordu. Serinin ilk filmi gibi kendi ayaklarının üzerinde çok duramıyordu. Godzilla ise tek başına izlenebilecek bir film olmakla beraber serinin devamı olabilecek bir şekilde çekilmiş.

Oyunculuklara gelmeden önce filmin teknik özelliklerini ve müziklerini ele alalım. Godzilla görsel açıdan tam anlamıyla kusursuz. Godzilla'yı çok güzel bir biçimde yaratmışlar. Sahnede öylece Godzilla'ya ve devasalığına bakıp şasırıyorsunuz. Sinematografi de harika, askerlerin uçaktan atlayıp şehre indikleri sahne bunu açıklamaya yeter. Filmin müziklerini Alexandre Desplat yapıyor. Müziklerin bir kısmı aynı bestecinin yaptığı Harry Potter son filmine benziyor ve gerçekten de filme uyuyor.

Fragmanları izlediyseniz ve bir Breaking Bad hayranıysanız Bryan Cranston'ın tam bir başrol olduğunu düşünebilirsiniz. Cranston bana göre filmde daha çok kullanılabilirmiş. Yine de aldığı süreye rağmen Bryan Cranston olduğu her sahneyi çalıyor. Az süre almasına rağmen filmde en çok benimsediğim karakterlerden biri oldu Bryan Cranston'ın canlandırdığı Joe Brody. Filmin başrolü Kick Ass filmlerinden tanıyabileceğiniz Aaron Taylor-Johnson. Kendisi Bryan Cranston'ın canlandırdığı karakterin ordudaki oğlu rolünde. Karakterinin fazla keşfedilecek yanları yok ama onun için de kötü oynuyor diyemeyiz. İlginç bir karakter değil ancak Taylor-Johsnson rolü oynanması gerektiği gibi oynuyor. Filmde döneminin en iyi oyuncuların Elizabeth Olsen da yer alıyor ancak karakterinin az kullanıldığını, daha çok açılabileceğini düşünüyorum.

Toparlamak gerekirse Godzilla bu sene vizyona giren en iyi filmlerden biri. Kimileri karakterleri ve aksiyonu yeterli bulamayabilir ama bana göre ikisi de tam olmuş. Godzilla film boyunca tanıtılıyor ve    heyacan arttırılıyor. Sonunda ise gerçek bir şölenle karşılaşıyoruz. Godzilla belki de harika bir seriye çok iyi bir başlangıç yapıyor ve seyirciyi içine çekiyor.  Sonuç olarak filme 8.0 veriyorum.  Bahsettiğim negatifler sizi pek etkilemeyecekse izlemenizi öneriyorum.

Bilinmeyenler:

  • Guillemore del Toro filmin yönetmenliği için adaylar arasındaydı ancak Pacific Rim'i çektiği için takvimler uyuşmadı.
  • Filmin görüntü yönetmeni Seamus McGarvey, Vancouver'in yakınlarındaki bir göl kıyısında çekim yapacakları gün yanlışlıkla benzer bir yerde bulunan Dawn of the Planet Apes filminin setine gitmiştir. O günkü Godzilla setine de benzeyen Dawn of the Planet Apes setinde dolaşan Seamus McGarvey ışık ölçeriyle dolaşırken tanıdık kimseyi göremediğini söylemiş ve yaşadığı deneyimi ''sürreel ve rüya gibi'' diyerek nitelendirmiştir.
  • Film 2014'te yani Godzilla'nın 60. yıl dönümünde vizyona giriyor
  • Lord of the Rings'de Gollum'u canlandıran Andy Serkins bu filmde de canavarların hareketlerine ''ruh'' katmak için danışman olarak bulunmuştur.
  • Oyuncu Bryan Cranston'a göre yönetmen Gareth Edwards, Steven Spielberg'ün Jaws filmlerinden etkilenmişti. Bu sebeple filmin sonuna kadar Godzilla saklanmıştı.
  • Filmde kullanılan 960 görsel efekt çekimi vardır. Bunların 327'si Godzilla içindir.
  • Filmdeki Golden Gate Köprüsü sahneleri için köprünün 120 metrelik bir benzeri inşa edilmiştir.
Fragman:
Cem BaşakYorumlar

Yorum Gönder