Jimmy P.

Filmin Süresi: 117 dakika
Yönetmen: Arnaud Desplechin
Oyuncular:  Benicio Del Toro, Mathieu Amalric, Gina McKee
Filmegitmedenönce: 6.0

Georges Deveroux’un Psychotherapy Of A Plains Indian adlı etnografik psikoanaliz çalışması Fransız yönetmen Arnaud Desplechin tarafından uyarlanılarak beyaz perdeye aktarılıyor.    Film ilk gösterimini  2013 Cannes Film Festivali'nde Yarışma bölümünde yaptı ve Palme d’or’a aday gösterildi.

Film ikinci dünya savaşı sırasında Fransa’da savaşmış ve travma yaşamış olan Kızılderili Jimmy Picard’ın baş ağrısı, baş dönmesi  ve birkaç sorunu sebebiyle ablası tarafından  hastaneye getirilmesiyle başlar. Jimmy için bir takım testler uygulanırken önce şizofreni tanısı ortaya atılır fakat sorunun bu olmadığı görülünce; sorun, psikolojik olarak nitelendirilip yardımcı olması için antropolog Georges Devereux devreye girer. Film boyunca ikisinin konuşmalarına, Jimmy’nin rüyaları ve anılarına tanık oluyoruz ki sorunun ne olduğunu anlamamıza yardımcı olacak şekilde.

Film oldukça derinlikli psikanalitik tespit ve göndermelerle dolu hatta filmin bu tespitler üzerine ayakta durduğunu söylemek çok da yanlış olmaz.Jimmy’nin yaşadığı savaş acıları, etnik soykırımı ve farklılığı, dominant kadınların etrafında ezilen karakterinin acısını filmde George D. “Senin ruhun acıyor” diyerek özetlerken bir taraftan profesörün hayatındaki dramlara tanık oluyorsunuz. Film sadece Jimmy’nin hayatını  değil herkesin kendi hayatından bir şeyler bulup  çıkarabileceği tarzda, ortak bir insanlık dramını anlatıyor. George Deveroux karakterinin canlandıran Matthieu Amalric ve Benecio Del Toro(Jimmy p) filmde iki farklı ucu canlandıran karakterler gibi dursa da ikisinin de hayatlarındaki dram onları ortak bir noktada buluşturuyor ki filmin de  temelinde yatan şey buluştukları bu ortak nokta. Filmin başında görünürde aralarında olan etnik köken farkının bile filmin sonlarına doğru kırıldığını gösteren küçük ayrıntılarla karşılaşıyorsunuz. İkisinin de kişisel hayatlarında kaybettikleri kimlikleri, dramları bu iki zır uçtaki adamı ortak bir noktada buluşturuyor.

 Benecio Del toro film için biçilmiş kaftan adeta:mimikleri,yaşanmışlık barındıran asık suratı, yorgun,yavaş ses tonu,rol gereği  kötü İngilizcesiyle ve iyi oyunculuğuyla filmin dramatik havasını olabilecek en iyi şekilde yansıtıyor. Aynı şekilde Matthieu Amalric’in de muzip yapıda,zeki ama ruhundaki kırılganlığı da yansıtan derinlikli karakteri en iyi şekilde ortaya koyduğunu görüyoruz. 


Film gerçekten bir noktaya kadar ilginizi çekip sizi bir dramın ortasına sürüklerken uzatılmış sahneler bir süre sonra bu yalın filmden sıkılmanızı sağlıyor.Ayrıca yönetmenin hikayeyi işleyiş tarzı oldukça dağınık. Karakterimiz Jimmy P.( Benicio Del Toro) filmin sonuna kadar bize tanıtılma sürecinde, film ilerledikçe karakterin farklı bir yönü daha ortaya çıkıyor ama filmi asıl dağınık yapan sey anıların ve anlatılanların kronolojik ve ya bütünsel bir sırayla değil de karışık bir şekilde verilmesi. Tamamlamak ve kafanızda oturtmak seyirciye bırakılmış.

Didem Demir

Yorumlar