Neden Fight Club?

Dövüş Kulübü – Fight Club

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan tüketim çılgınlığına bir eleştiri olan Fight Club bir kitap uyarlaması.  Yayınlandığı 20 yüzyılın son yılında baya bir ses getirmişti. Film o kadar şiddete bürünmüştü ki bazı çevreler onu itici ve hoş olmayan diye karşıladı, ama film içerdiği alt metinlerle bir dönemin gençliğine bazı şeyleri aşıladı.

1)Oyunculuk
 Sene 1999 ve karışımızda  iki muhteşem oyuncu var. Onlardan biri olan Edward Norton önceki yıl Geçmişin Gölgesinde Filmiyle Oscar'da en iyi erkek oyuncu ödülüne aday gösterilmişti. Bir diğer oyuncu olan Brad Pitt ise bu filmden önce muhteşem iki filmde oynamıştı ‘Seven' ve 'İhtiras Rüzgarı’ ile oyunculuk kariyerinin çıkışını yapmıştı diyebiliriz. Böylelikle kadronun muhteşem ikilisi bir araya gelerek bir efsanenin başlangıcı oldular. Ayrıca harika oynayan Helena Bonham Carter'ı da unutmamak gerek

2)Senaryo

 Chuck Palahnuik kitabından senaryoya aktarılan Dövüş Kulübü yeraltı edebiyatı diye nitelendirilen bir edebiyat ürünü ve aynı zamanda çıktığı dönemde büyük bir sükse yapan kitaptır. Film kapitalist ekonominin insanları tüketim çılgınlığına götürdüğünü gösteriyor ve açık bir şekilde eleştiriyordu.

3)Yönetmen

 David Fincher Dövüş Kulübü filminden önce Alien 3 gibi riskli bir işe girişmiş ve film istenildiği gibi tutmamıştı, ama onu takip eden yıllarda 'Seven' ve 'Oyun' gibi filmlerle kendi yönetmenlik deneyimini bir seviye daha yükseltmişti. Ve Dövüş Kulübü gibi bir kült filmin doğmasında katkıda bulunmuştur. Filmde her zamanki gibi kendi renk paletini ve imzası diyebileceğimiz harika ışıkları kullanmıştı.

4) 25. Kare Tekniği

 Dövüş Kulübü’nün her sahnesi klasikler arasında yer alır. 25. kare tekniği (bilinç altına bilgi işleme) o kadar iyi işlenmiştir ki Fincher neredeyse filmin her yerine bu kare tekniğini kullanmıştır. Özellikle (Restoran Sahnesi, Sinema Sahnesi, Starbucks bardakları) filmin en iyi yerleştirme özellikleri olarak sıralanabilir.

Diğer Faktörler:
  •  Dublaj: Brad Pitt ve Helena Bonham Carter ekranda görünmeyen seks sahnelerinin orgazm seslendirmeleri için tam 3 gün uğraştılar.
  • Fedakarlık: Biraz ilginç ama bu konuya değinmeden geçmeyelim Dövüş Kulübü için Brad Pitt ön dişlerini biraz törpü yardımıyla düzeltmeye gitmiştir.  •  Benzerlik: Filmin bir diğer ilginç olan yanı daha sonra çekilmiş olan Akıl Defteri filmindeki Teddy ile Dövüş Kulübü'nde bulunan Marla Singer’in telefon numaraları aynıdır  •  25. Kare Tekniği: Evet yazımızın başından bahsettiğimiz başka bir konu ise 25. kare ile sinemada yerleştirme tekniği. Onun güzel örneği ise son sahnede Yönetmenin küçük bir şakası.. Velhasıl eğer Dövüş Kulübünü daha izlemediyseniz çok şey kaçırmışınız demektir…

Sevgiyle kalın

Şükrü Aslan

Yorumlar