Neighbors - Kötü Komşular


Filmin süresi: 96 dakika
Yönetmen: Nicholas Stoller
Oyuncular: Seth Rogen, Zac Efron, Rose Byrne
Imdb: 7.4
Rottentomatoes: %74
Filmegitmedenönce: 7.6
Fragman sayfanın altındadır. Fragmanı izlerseniz ne tip bir komedi olduğunu anlarsınız.

Yaz film sezonu kısmen başladı denebilir. Spider-Man 2'yle başlayan sezonda bir kaç komedi parlayacak gibi gözüküyor. Fragmanlara baktığımızda da Bad Neighbors ve 22 Jump Street öne çıkan filmler. Bad Neighbors'da Zac Efron ve Seth Rogen, 22 Jump Street'te ise Channing Tatum ve Jonah Hill birbirinden zıt karakterleri canlandırıyorlar. İki komediden de beklenti büyük ancak 22 Jump Street beklenenden biraz daha iyi olmak zorunda çünkü Neighbors gerçekten seyirciyi güldürmeyi ve eğlendirmeyi başarıyor.

Öncelikle filmin hedef aldığı izleyici kitlesini anlamak gerek. Film genel olarak genç ve eğlenmek isteyen yetişkinlere hitap ediyor. İçerdiği espiriler de aile komedisi olmadığını açıkça gösteriyor. Sonuçta 'Kötü Komşular' aşırı sayıda cinsel içerikli (bel altı) espri içeriyor ve bu tür esprilerin bulunduğu filmlerden hoşlanmıyorsanız filmi pek önermeyiz. Ancak benim için bu tür espriler bir problem olmadığından sinema salonunda geçirdiğim zaman boyunca eğlendim.

Filmin konusu da Türkiye'de yaşayan insanların fazla karşılaşmadığını düşündüğüm bir konu. Konudan kısaca bahsetmek gerekirse filmde daha yeni çocuk sahibi olmuş bir aile yeni bir eve taşınıyor. Daha yeni çocukları olan Mac (Seth Rogen) ve Kelly (Rose Byrne) hayatlarının değişeceğinden biraz endişeliler çünkü artık çocukları var ve dışarı çıkamayacaklar. Sonuçta çocukları olmasına rağmen halen gençler ve eğlenmek istiyorlar. Bu sırada yan evlerine yeni komşular geliyor. Yeni komşular Delta Psi adlı bir üniversite öğrenci birliği. Öğrenci birliği derken asıl amaçları çılgın partiler düzenlemek tabii. Bu birliğin başkanı ise Teddy Senders (Zac Efron). Zaten bundan sonra olabilecekleri tahmin etmek zor değil.

Robert DeNiro Partisi
Fragmanı da izlediyseniz iki ailenin hemen birbirleriyle çelişeceğini düşünüyorsunuz. Tabii ki çelişiyorlar ancak film de bundan fazlası var. Sonuçta yeni çocuk sahibi Rander ailesi de gençler ve yaşamak istiyorlar. Ailenin yanlarına taşınan üniversite birliğiyle kurduğu ilk ilişkiyi gerçekten beklemiyordum ve bu filme cidden biraz ''derinlik'' katmış. Yan evde partiler olurken ailenin verdiği tepkiler ve iki ev arasında yaşananlar gerçekten komik

Komedi filmlerinin eleştirisini yazmak diğer türlerden daha zor geliyor çünkü espirilere tepkiler herkese göre büyük değişkenlik gösterebiliyor. Filmi her arkadaşıma önermem çünkü bu türe gülmeyeceklerini biliyorum ancak Kötü Komşular'ın iyi bir izleyici kitlesi olabilir. Filmde ayrıca belki de çoğu komedi de görmediğimiz güçlü ve oldukça komik bir kadın karaktere sahibiz.

Kötü Komşuların ne kadar komik olduğuna gelecek olursak, film boyunca genel olarak güldüğümü söyleyebilirim. Filmde abartılı bulduğum bir an da bulunuyordu. Espiriler genel olarak absürd ve saçmaydı. Espirilerin absürd ve saçma olmalarını problem olarak söylemiyorum çünkü komiktiler ve dediğim gibi sadece bir yerde çizgi aşıldı gibi geldi. Filmin final sahneleri ise bazı aksiyon filmlerinde hissetmediğim gerilimi yaşattı. Filmde harika bir aksiyon veya gerilim var demiyorum ama son sahnelerin verdiği heyecan gerçekten iyiydi


Oyunculuklardan bahsedecek olursak Zac Efron'un Disney çocuğu kalıbından çıktığını söylemek çok doğru olur. Rahatlıkla klişe kötü çocuk gibi oynanabilecek bir karakteri empati kuralabilecek bir şekilde ele alıyor. Bu da film de sevilecek birden fazla bir karakter yaratıyor ki bu her filmin yaptığı bir şey değil. Zac Efron yaptığı vücuduyla da rahatlıkla bir Abercrombie & Fitch mankeni olabilecek gibi duruyor. Filmde iyi olan şeylerden biri kesinlikle Zac Efron'un oyunculuğu.

Seth Rogen her zaman ki Seth Rogen oyunculuğunu yapıyor ama buna bir itirazımız yok. Zaten kendisini beğendiren özellik de bu. Filmin öne çıkan kadın karakterini canlandıran Rose Byrne ise komedi özelliğinin de çok iyi olduğunu gösterirken aynı zamanda ilk normal konuşma biçimi olan Avusturya aksanıyla da konuşuyor.

Sonuç olarak yaz komedi filmlerinin ilki Bad Neighbors (Kötü Komşular) sezona iyi bir başlangıç yapıyor. Bazı komedi filmlerinin yaptığı fazla uzun olup seyiriyi koparma hatasına da düşmüyor (1.5 saat). Zac Efron filmde gerçekten parlıyor. Artık filmlerine daha farklı yaklaşmamız gerektiğini kabulleniyorum. İçinde bir çok parti, cinsel içerikli espri ve ot bulunduran filmi belki Türkiye'de çok büyük bir kitleyi hedef alamıyor ancak hedef aldıklarını da hayal kırıklığına uğratmayacağını düşünüyorum. Amerika'da ise oldukça büyük bir başarıya sahip olacak gibi duruyor.

Cem Başak


Yorumlar