Spoiler: The Amazing Spider-Man 2

Merhaba, okuyucularımızın çoğunluğu zaten The Amazing Spider-Man 2'ye gittiği için eleştiriyi değil de filmde olan olayların konuşulduğu bir yazıyı okumaları daha iyi olur dedik. Eğer filmi izlemediyseniz yazıyı burada bırakın ve filmin içindeki önemli olayların konuşulmadığı eleştiriyi okuyun: The Amazing Spider-Man 2 Eleştirisi

**Okuyacağınız yazı İnanılmaz Örümcek Adam 2 filmiyle ilgili büyük spoilerlar içeriyor. Filmi izlemediyseniz okumayın.

Şimdi sırayla filmdeki önemli noktalara değineceğim ve bu noktaların gelecek filmleri nasıl etkileyebileceğini tahmin edeceğim. The Amazing Spider-Man 3, 2018 yılında vizyona girecek . Yazımızda filmin gelecekteki olayları nasıl etkileyeceğini ve bu filmde nasıl olduğunu değerlendireceğiz.


Bu fotoğraftan sonrası spoiler.

Öncelikle yazı uzun. Yazının uzun olması sebebiyle başlıklara ayırdım ki insanlar istedikleri konuyu okuyabilsin.

**4. başlık filmin sonundan atılan bir sahneyi anlatıyor.

1,2,3 numaralı başlıklar: Spider-Man'in romantik hayatı
**4. başlık: Norman Osborn hakkında ve belki de en ilginç olanı. Özellikle B kısmını okumalısınız.
5. başlık devam filmlerinde çıkabilecek ''kötü adamlar''

**Resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

1)Gwen Stacy'nin Ölümü


Gwen Stacy'nin ölümü her ne kadar hepimizi üzse de aslında kaçınılmaz bir sondu. Filmi izleyip çizgi-romanlarla pek ilgilenmeyen insanlar Gwen'in ölümüne sinirlenmiş bile olabilirler. Bu gayet doğal karşılanmalı çünkü Andrew Garfield ve Emma Stone gerçekten inanılmaz inandırıcılar ve çok sempatikler. Özellik de Emma Stone. Belki de çizgi-roman filmlerindeki en iyi çifti yakalamışken birden Gwen Stacy'yi öldürmek çok da iyi bir fikir değilmiş gibi gözükebilir. Ancak hikayenin ilerlemesi için böyle olması gerekiyordu. Gwen Stacy çizgi-romanlarda da öldürülmüştü. Ardından o sayı üzerinde bir tartışmalar çıkmıştı. Hayranlar kızgındı ve üzgündü. Şu anda da benzer bir tabloyla karşı karşıyayız. Şunu belirtmeliyiz ki ilk filmi de ele aldığımızda Gwen Stacy'nin ölmesiyle parçalar birbirine oturuyor. İlk filmde Gwen'in babasının Peter Parker'a söz verdirtmesi ve bu filmde biricik ve sevgili Gwen'in ölmesi serinin daha karanlık ve depresif olacağının işaretlerinden biri. Hiç bir şey eskisi gibi olamayacak. Tabii unutmamak gerekir ki çizgi romanlarda önce Gwen Stacy sonra da Mary Jane bulunuyordu. Bir sonraki konuda Mary Jane'e değineceğiz. Sonuç olarak Gwen Stacy'nin ölümü seriyi bambaşka bir yere itecek ve çok karaklık bir filmle karşılaşacağız.  

2)Mary Jane Geri Dönüyor mu?

Çoğumuzun haberi olmayabilir fakat aslında İnanılma Örümcek Adam 2'de Mary Jane de olacaktı. Hatta Mary Jane'in sahneleri çekildi ve karakter Divergent'la yıldızlaşan Shailene Woodley tarafından canlandırıldı. Bu oyuncu tercihine sosyal medya üzerinden bir sürü tepki geldi ancak tepkiler uzun süre devam edemeyecekti çünkü kısa bir süre sonra filmden Mary Jane'in sahnelerinin atıldığı açıklandı. Filmde Gwen Stacy ve Mary Jane'in tanıştığı bir sahne bile olacaktı. Çizgi-romanlarda Gwen Stacy'nin ölümünün ardından Peter Parker'ın gerçek aşkı Mary Jane oluyor. Bu filmde de yönetmen Marc Webb filmin çok karışık olduğuna ve seyircinin kafasının karışacağına karar verene kadar Mary Jane'in olması planlanıyordu. Şimdi Mary Jane'in bütün sahneleri filmden atıldı. Ayrıca ilerki filmlerde Divergent'ın yıldızı Shailene Woodley'nin yer alıp alamayacağını bilmiyoruz. Divergent için 3 devam filmi çekecek olan oyuncunun takvimi yoğun. Ek olarak değişkin senaryonun da etkisiyle Mary Jane'in The Amazing Spider-Man 3'te bulunması kesin değil, ancak olası. Olursa kimin oynayacağı ise belli değil.

3) Felicia (Black Cat)

Filmin eleştirisine göz attıysanız Felicia karakterini canlandıran Felity Jones'un döneminin en iyi oyuncularından biri olmasına rağmen az kullanıldığını okumuşsunuzdur. Felicia filmde Osborn'un asistanıydı. Bu karakterin az kullanılmasının en önemli sebebi gelecek filmler. Felicia çizgi-romanlarda Black Cat karakterine dönüşüyor. Serinin geldiği noktayı da ele alırsak Black Cat gerçekten de seriyi daha çekici kılabilir. Black Cat, Spider-Man ile çizgi-romanlarda olduğu gibi romantik bir ilişkiye girebilir. Tabii ki Peter Parker bir daha kimseyi sevemez gibi duruyor ancak geçiş sürecini belki Felicia ile bağlayabilirler. Ayrıca Peter Parker ve Spider-Man farklı kişilikler ve eğer Spider-Man, Black Cat'le romantik bir ilişkiye başlayacaksa Spider-Man haliyle başlayacak. Black Cat'in aynı zamanda kötü tarafta olması da bu ilişkiyi karanlık kılabilir.

4) Norman Osborn'un Ölümü**

a) Karakterin Önemi

Aslında filmin tanıtımı için yayınlanan sahnelerde Norman Osborn'un ölümünün televizyondan duyurduğu sahne zaten bulunuyordu. Yani filme giderken öleceğini biliyorduk. Ancak ortada bir problem var. Norman Osborn gibi kötülüklerin anası olan çok önemli bir karakterin öldürüldü. Çizgi romanlarda önemi son derece yüksek olan ve mantıklı düşününce bu seride de her şeyin başındaki insanlardan biri olabilecek Norman Osborn artık kullanılamayacak mı? Norman Osborn'un ilerki filmlerde geri geleceği teorisine inanıyorum. Öncelikle bu konu hakkında yönetmen Marc Webb'e Norman Osborn'un devam filmlerde olup olmayacağıydı. Marc Webb ise devam filmleri için bir şey söyleyemeyeceğini ancak Norman Osborn'un gerçekten ölü olduğunu söyledi. Fakat Norman Osborn'u canlandıran Chris Cooper bu filmin karakter için sadece bir başlangıç olduğunu söylemişti. Oyuncu böyle dediği için kafamızda soru işaretleri var. Ek olarak yönetmen Marc Webb'e, Norman Osborn öldükten sonra yatağının lazerle taranmasının sebebi soruldu. Küçük bir detay olduğu için soruyu soran kişiyi tebrik eden yönetmen, yatağın laserlerle taranmasının bir sebebi olduğunu ve bunun ilerde ortaya çıkacağını belirtti.

Fotoğrafı büyütmek için üstüne tıklayın

b) After Credit Sahnesi

Marvel'la beraber artık ''film bittikten'' sonra sahneler görmeye oldukça alıştık. The Amazing Spider-Man 2'de farklı olarak reklam için bir X-Men Days of Future Past sahnesi bulunuyordu. Ancak bazı dedikodulara göre izleyicinin tepkisini almak için yapılan ön gösterimlerde bir after-credit sahnesi bulunuyordu ve gerçekten de aşırı derece şaşırtıcıydı. Kesin olmayan bilgilere göre after-credit sahnesinde şapkalı adam yani Mr. Fierce (filmin sonunda Harry Osborn'un yanına gidip konuşan kişi) OsCorp binasındaki 3. numaralı odaya giriyordu. Odada ise Norman Osborn'un dondurulmuş kafası vardı. Fotoğrafın üstüne tıklayıp Norman Osborn'un kafasının dondurulmuş şekilde bir kutunun içinde bulunduğunu görebilirsiniz. Aslında bu kutu Norman Osborn öldüğünde odası taranırken de vardı. Sahnenin sonu ise şapkalı adamın kutuya yaklaşıp: ''Uyan eski dostum.'' diyordu ve film bitiyordu. Görünüşe bakılırsa bu sahne izleyiciler tarafından tepkiyle karşılaşmış ve anlaşılmamış. Kafanız yeterince karışmadıysa, şapkalı adamın gerçekte Norman Osborn olduğu teorisine inanan insanlar olduğunu da söyleyelim. Şimdilik bu sahne atılmış gözüküyor. Önümüzdeki filmlerde de çıkabilir. Zaman gösterecek.
Sol yukarıdan sağ aşağıya doğru: Doctor Octopus, Rhino, Green
Goblin, Vulture, Black Cat?, Kraven

5) Gelecek Kötü Karakterler Kimler Olacak?

Spider-Man'in sonunda gelecek filmdeki kötü adamların kim olacağını belirten bir sahne yoktu. Fakat filmin bitişinin bile devam için olduğunu varsayarsak Rhino'nun 3. filmde olacağı kesin gibi. Ayrıca Sony, Spider-Man'in sonunda çalan Alicia Keys şarkısı için ilginç bir reklam kampanyası hazırladı. Film bittiğinde çalan şarkıyı akıllı telefonlar için müzik tanıma uygulaması olan Shazam'a dinlettirdiğinizde size creditler olmadan arkaplanı veriyordu ve arka planda da gelecek filmde yer alabilecek ''kötü adamlar'' vardı. Videoyu açıp dikkatlice baktığınızda yakalayacağınız detayları biz sizin için ortaya koyduk. Ortaya çıkan tabloda Doctor Octopus, Rhino, Green Goblin, Vulture, Black Cat? ve Kraven karakterleri bulunuyor  İkisi (Black Cat ve Kraven) hakkında emin olamasak bile geri kalan 4 karakter olacak gibi gözüküyor. Ve son olarak filmde şapkalı adam Mr. Fierce'ın Vulture ve Doctor Octopus'un önünden geçerken görmüştük.Yorumlar

 1. Filmi yorumlayan güzel yorumlamış ama ben hala iddaa ediyorum Emma Stone ölmeseydi daha iyi olurdu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii daha iyi olurdu. Bir dahaki oyuncunun Andrew Garfield'la arasında Emma Stone'la olduğu kadar iyi bir ilişki olası imkansız. Yine de serinin karanlıklaşması benim ilgimi çekiyor.

   Sil
 2. zaten Andrew Garfield ile Emma Stone gerçektede birlikte oldukları için en iyi çift onlar. Daha iyisi zaten olamaz

  YanıtlaSil

Yorum Gönder