Spoiler: X-Men: Days of Future Past

X-Men'i izledik, sevdik. Filme 8.4 puan verdik. Eleştirimiz burada. Şimdi filmi izleyen okuyucularımız için filmin sonundaki sahneyi, Days of Future Past'in bilinmeyenlerini yani genel olarak spoilerları konuşacağız. Filmi izlemediyseniz okumanız pek önerilmez.

-Spoiler
-Spoiler
-Spoiler
-Spoiler

REHBER- Başlıklar

  • A) Eski Üçlemeye Elveda
  • B) After Credit Sahnesi:  1) Apocalypse, 2) Four Horseman, 3) Apocalypse Felsefesi)
  • C) Akılda Kalan Sorular: (Prof. X nasıl yaşıyor, Wolverine'in pençeleri neden öyle? vb...)
  • D) Stan Lee Filmde Neredeydi, Var mıydı?
  • E) Film Hakkında Bilinmeyeneler: (Yönetmenin yer aldığı sahne, Quicksilver'ın babası kim? vb..)

A) Eski Üçlemeye Elveda

Filmi konuşmaya öncelikle hikayenin geldiği yerden başlayalım. X-Men: Days of Future Past bir bakıma eski filmlerdeki hataları düzeltip serinin artık daha istikrarlı olmasına ortam sağladı. Bunu yapma biçimi ise biraz ilginç. Filmde yaşananlar sebebiyle orijinal üçleme artık yok gibi. Yaşananlar sadece Wolverine'in zihninde var. Diğer karakterler eski üçlemede yaşanan olayları bilmiyor. Kısaca şu anda hikayenin geçmişinde sadece First Class ve Days of Future Past var diyebiliriz. 

*Avantajı: X-Men: Last Stand eleştirmenler ve hayranlar tarafından genel olarak pek sevilmeyen bir filmdi. Serinin çok önemli iki karakterini (Jean, Cyclops) pek de iyi olmayan sahnelerle öldürmüştü ve bu da tepkilere yol açmıştı. Ayrıca X-Men filmlerinde devamlılık büyük bir problem. Hatta çok iyi olmasına rağmen bu hatalar yeni film Days of Future Past'te de bulunuyor. Bunu 3. başlıkta açıklayacağız. Days of Future Past'ten sonra bizi başka bir X-Men bekliyoruz. Geçmişte neler olduğunu bilmiyoruz daha. Bazı karakterlerin de geri gelmesiyle artık sonsuz olasılık var. Hem geçmiş, hem de gelecek için.

Filmde olanların zamanlamasını kabataslak bir biçimde ve kötü bir el yazısıyla anlatmaya çalıştık:
Resmi büyütmek için resmin üstüne tıklayınız
**Apocalypse'in küçüklüğü milattan önceye uzanıyor

B) After Credit Sahnesi: Apocalypse 

(1) Apocalypse, 2) Four Horseman, 3) Apocalypse Felsefesi)

a) Apocalypse

Days of Future Past'ten sonraki ilk film X-Men: Apocalypse, 26
Mayıs 2016'da vizyona girecek. Filmin yönetmeni gene Bryan Singer olacak. Apocalypse, Türkçe kıyamet anlamına geliyor. Ancak filmin adındaki Apocalypse serinin yeni kötü adamını tanıtıyor. 

Days of Future Past'in after credit sahnesi biraz tartışılıyor. Çünkü sahneyi anlamak için sadece X-Men filmlerini bilmek yeterli değil. Biraz da çizgi-roman veya çizgi-film bilgisine sahip olmak gerekiyor. Sahne herkes tarafından anlaşılmasa da anlayanlar gerçekten heyecanlanıyor.

Apocalypse X-Men tarihinin belki de en güçlü kötü adamı olmasına rağmen ilk defa 1986'da çizgi-romanlarda gözüktü. Hatta Apocalypse sadece X-Men'in değil Marvel'ın en kötü düşman karakterlerinden. Marvel.com'da 3. sırada gösteriliyor.

Filmdeki sahneye gelecek olursak Sahra Çölün'de insanlar 'En Sabah Nur' diye bağırıyor ve kapüşonlu bir genç telekinezi kullanarak tarihi piramitleri kısa bir süre (30 saniye) içerisinde inşaa ediyordu. İşte 'En Sabah Nur' olarak tapılan bu genç Apocalypse. 

Son sahnedeki Apocalypse
Apocalypse tarihteki ilk mutant olma özelliğini taşıyor. Ayrıca kendisi arayabileceğiniz her özelliğe sahip. Başka bir kozmik galaksiden gelen uzaylıları keşfeden Apocalypse vücüdundan silah oluşturma, telekinezi ile objeleri kontrol etme, yaşlanmayı durdurma, ölümcül yaraları iyileştirme ve teknoloji cihazlarına bağlanma özelliğine sahip. Yani tanıdığımız sadece akıllı ve kötü düşman karakterlerinden birine benzemiyor. Son olarak Apocalypse genetikle ve mutant/insan psikolojisiyle de oynayabiliyor.

Days of Future Past ve gelecek filming yazarı Simon Kingberg yeni filmi bir 'felaket filmi' olarak tanımladı. Karakterin özelliklerini de bildiğimize göre felaket filmi tanımı bize normal geliyor. Sonuçta, Apocalypse durdurulması imkansız gözüküyor.

b) Four Horseman

Eğer dikkat ettiyseniz after credit
sahnesinde Apocalypse'in arkasında dört atlı adam görmüş olabilirsiniz. İncil'den uyarlama bu kişiler Apocalypse'ın sahip olduğu bir nevi Avengers'ı andıran yardakçılar birliği. Apocalypse yıllar boyunca (hiç ölmediği için) kimi mutantların özelliklerinin öne çıkararak onlara belli özellikler veriyordu. Bu kişiler ise zaman boyu değişti. Hatta, Hulk, Wolverine ve Gambit bile bir ara Four Horseman'e katıldılar.

c) Apocalypse Felsefesi

Apocalypse, Charles Darwin'i tanımıyor ama yine bu onun bir Darwinist olmasını değiştirmiyor. Apocalypse güçlü olanın yaşayıp zayıf olanın da ölmesi gerektiğine inanıyor. Direk dışarıdan bakarsak Magneto ve Apocalypse'in birleşebileceğini düşünebiliriz ancak durum pek öyle değil. Magneto da insanlardan kurtulmak istiyor ancak bu sadece onlardan üstün olduğu için değil. Magneto insanların kendini ve diğer mutantların  hayatı da tehdit ettiğini düşünüyor. Bu sebeple onlara karşı geliyor. Apocalypse ise güçle ilgili. İleriki filmde Magneto yine düşman mı olacak merak konusu.

C) Akılda Kalan Sorular


Film gerçekten iyi bir şekilde yazılmıştı ve zaman yolculuğu bakımından genel olarak mantıklıydı. Ancak yine de eski filmlerden kalan birkaç devamlılık hatası izleyicilerin kafasında soru işareti bıraktı.

1)Prof X (Charles Xavier) nasıl yaşıyor? 

Hatırlayacağınız gibi Charles Xavier, The Last Stand filminde Jean tarafından parçalara ayrılmıştı. Filmin after credit sahnesinde Xavier'ın bilincinin hala var olduğu gösterilmiş ve geri dönebileceğinin sinyali verilmişti. Bu yaz Wolverine filmi çıktığında yine after credits sahnesinde Xavier vardı ve yaşıyordu. Sahne kısa olduğu için açıklama beklemedik. Hatta rolü canlandıran Patrick Stewart bile Days of Future Past filminde karakterin nasıl tekrar yaşama döndüğünün açıklanacağını söylemişti. Görünen o ki bir açıklama sahnesi çekildiyse bile artık çok geç, çünkü filmde yoktu. 

İnternette, Xavier'ın nasıl hala yaşadığına dair birkaç yazı bulabilirsiniz. Bunlardan biri ikiz kardeşinin vücuduna bilincini yerleştirdiğini söylüyor. Ancak yine de filmde hiç bir açıklama yoktu.

2) Gelecekteki Wolverine'in neden Adamantium pençeleri vardı?

Son Wolverine filminde Wolverine parlak metal pençelerini kaybetmişti. Wolverine filminin devamı olan Days of Future Past'te ise Adamantium pençeler geri geldi. Neden
veya nasıl? Bir açıklaması yok. Belki de Magneto yapmıştır.

3) Şu anki Wolverine'de Adamantium (metelimsi) pençeler var mı?

Bu bir senaryo açığı değil. Filmin sonunda Mystique, Wolverine'e yeni pençelerini veren Stryker yerine geçmişti. Bu da demek oluyor ki Wolverine ve Stryker hiç karşılaşmadı. Ancak arada geçen ve Wolverine'in bilmediği zamanda başka şeyler de olmuş olabilir. Bu sorunun cevabı yok. İleride öğreneceğiz.

4) İlerki filmlerde eski oyuncular (Patrick Stewart) mı yenileri (James McAvoy) mi yer alacak?

2016'da vizyona girecek Apocalypse filmi 1980'lerde geçecek yani genç oyuncular yer alacak. Ancak senarist Simon Kingberg yaşlı casttan da birkaç kişi olabileceğini söyledi.

Days of Future Past temiz bir sayfa açtığı için hem genç hemde yaşlı castla iki ayrı seri yapılması mümkün. Ancak henüz sadece Apocalypse filmi hakkında bilgiye sahibiz.

5) Eğer geçmişte Mystique kaçırılmışsa bu ilk üç filmin hikayesinin içinde de vardı. Yani karakterler Mystique'in eskiden kaçırılıp üzerinde deney yapıldığını biliyordu. O zaman neden ilk üç filmde buna bir şey yapmadılar?

Çok derin sorular sormak bazen negatif etkiliyor :(

D) STAN LEE NEREDEYDİ?!! Dikkatimizden mi kaçtı?

Bu yazıyı Marvel bilen insanların okuyacağını varsaydığımız için biraz detaya girebileceğimizi düşündük. Stan Lee çoğu Marvel çizgi-romanının yaratıcısı ve kendisi genelde filmlerde küçük bir rol üstleniyor. Bu ona bir saygı duruşu olarak nitelendirilebilir. 

Stan Lee filmde takvim uyuşmazlığı sebebiyle yer almadı. Ancak kendisinin komik bir açıklaması daha var: '' Bence filmde yer almamam tamamen gişe için verilmiş bir karar. Sonuçta beni göremeyen seyirciler dikkatsizlik ettiklerini düşünecek ve beni filmde görmek isteyecek. Böylece bir daha bilet alacaklar. Gerçekten akıllıca!''

E)Bilinmeyenler

Kitty Pride
Orijinal Days of Future çizgi-romanında zamanda yolculuk yapan Wolverine değil ona filmde yolculuk yapmasını sağlayan Kitty Pride idi. Çizgi filmde ise Bishop gidiyordu.

Quicksilver
Filmde hapisten kaçış sahnesi için düşünülen ilk karakter Juggernaut'tı. Daha sonra daha sofistike ve ''cool'' bir karakter olan Quicksilver'ın koyulmasına karar verildi.

Quicksilver filmde neredeyse tanıtılmadan bir anda beliriyor. Çizgi romanlarda Quicksilver, Magneto'nun çocuğu. Filmde bu direk söylenmese de Magneto magnetik alanı kontrol ettiğinde  
Quicksilver ''Annem de bunları yapabilen birini tanırdı.'' diyerek baba-oğul ilişkisine bir gönderme yapıyor.

Quicksilver çok hızlı ve o sırada da yanındakiler de çok yavaş hareket ettiği için bu sahnelerde saniyede 3000 kare alan bir kamera kullanıldı. (Standart 24). Ayrıca o kadar yavaş görüntüde odaklanması zor olduğu için oyuncu bir ara gözlük taktı.

Magneto-Wolverine
Filmdeki en rahatsız edici sahne büyük ihtimalle Magneto'nun Wolverine'e metalleri sapladığı sahnedir. Aynı görüntüye çizgi-romanda da rastlayabiliriz. Ancak çizgi-romanda Magneto, metal saplanan Wolverine'e yardım edip metalleri çıkarmaya çalışıyordu. İronik (X-Men #25)


Yönetmen Bryan Singer'ın yer aldığı sahne
Mystique, Paris'teki otel binasının camlarını kırarak atladığında bir basın ordusu onun fotoğrafını çekiyordu. O ordunun içinde yönetmen Bryan Singer'da vardı. Küçük bir sahnede rol almayı kaçırmadı
-X-Men: Days of Future Past (Geçmiş Günler Gelecek) Açıklaması-

Yorumlar