Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2 - How to Train Your Dragon 2


Filmin süresi: 102 dakika
Yönetmen/Yazar: Dean DeBlois
Imdb: 8.6
Rottentomatoes: %92
Filmegitmedenonce: 8.3
Oyuncular: Jay Baruchel, Cate Blanchett, Gerard Butler
Fragman sayfanın altındadır.

How to Train Your Dragon 2 vizyonda. İlki gerçekten iyi bir filmdi ve belki de E.T'de de olduğu gibi iki kendini bulamamış karakterin birbirleriyle etkileşimini anlatıyordu. 12 kitaplık bir seriden uyarlama olan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin'in kaç devam filmi gelecek bilmiyoruz ancak 3. filmin 2016'da vizyona girmesi planlanıyor.

Frozen gerçekten iyi bir filmdi ve sinemada 2 kere izledim ancak bu sene vizyona giren Lego Movie ve bu cuma vizyona giren Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2 benim için farklı yerlerde. Lego Movie'den iyi midir bilmem ancak tarz olarak da farklı olsa da Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2 gerçekten çok iyi bir film. Gitmenizi öneriyoruz.

İstanbul'dan kaçıp birkaç gün dinlenmek için gittiğim Bodrum'da filme arkadaşlarımla gittim ve hala animasyonların çocuk filmi olarak görülmesi probleminin yaşandığını fark ettim. Filme gitmek için arkadaşlarımı biraz zor ikna ettim. Filme gitmeden önce çekinenler için bir daha belirmek gerek galiba. How to Train Your Dragon 2 çocukların gitmesi gereken bir film olmasıyla beraber yetişkinlerin beraber gidip zevk alabileceği bir çok unsur bulunduruyor. Bunları birazdan belirteceğiz. Yani çocuğunu filme götüren aile bireylerinin de filmi izlerlerse sıkılacağını düşünmüyoruz. Ayrıca filmi izlediğim salonda ekran kalitesi kötü değildi ama ses gerçekten kötüydü. Buna rağmen müzikleri beğendim.

İlk filmde ana karakterimiz Hıçkıdık, Dişli'yi eğitmişti. Artık eğitim bittiğine göre bu filmde ejderhaları aksiyonun ve yaşamın içinde görüyoruz. Filmin konusuna çok girmeyeceğiz. Kısaca film barış içinde ejdarhalarla yaşayan Berklerin, Drago Kanlıyumruk isimli bir ''kötü adamla'' karşılaşması hakkında. Drago ejderhaların devrini bitirmek istiyor. İnsancıl ve empati kurulması kolay olan Hıçkıdık ise herkesin ikna edilebileceğine inanıyor. Hıçkıdık ve Dişli'nin ilk tanıştıklarında birbirlerine verdiği zararlar bu filmde de harika biçimde kullanılıyor. Dişli de uzun süredir animasyonlarda gördüğümüz en sempatik karakterlerden. Filmi yaparken her anına enteresan bir mimik düşünmüşler.


Filmdeki aksiyon da ilk filme göre daha fazla. Ejderhaları uçarken görmek bile etkileyici. Filmin hemen başındaki sahnelerden biri bana Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'ndaki hipogrif sahnesini aklıma getirdi. Binicileriyle beraber ejderhaları havada süzülürken görmek etkileyici.

Filmin karakterlerden sonraki en etkileyici yanı ise müzikleri olmalı. John Powell bestelediği müzikler film müziği severlerin filmden sonra da dinleyebileceği türde ve sahnelerle bağlantısı çok iyi. Ayrıca Norveç vatandaşı Alexandr Rybak'in de  (Eurovision kazanmıştı) filmin sonunda bir şarkısı bulunuyor.

Her iyi özelliğine rağmen filmi iyi yapan şey aslında karakterler ve hikayenin gidişatı. Filmin başında nasıl ilerleyeceğini tahmin edebilirsiniz ancak büyük ihtimalle tahmin ettiğiniz gibi gitmeyecek. Ayrıca How to Train Your Dragon 2 yetişkinler için de iyi olmalı diye düşünüyoruz. Çünkü gerçekten epik bir film. Aynı zamanda arkadaşlık, baba-oğul ilişkisi, bir yere ait olma, bilmediğin şeyi kötü görme temalarını da içeriyor.

Sonuç olarak How to Train Your Dragon 2 harika bir animasyon. İçerdiği aksiyon sahneleri gerçek anlamıyla destansı ve bu sahnelerde uzun süre dinlenebilecek müziklere sahip. Çok güzel temalara değinen filme ailecek gidilmesi gerek. İlkine göre daha karaklık olan How to Train Your Dragon 2 gerçekten çok iyi. İzleyin.

Cem Başak


Yorumlar