Pulp Fiction'ın İyi Yaptıkları

20 yüzyılın en iyi filmlerini düşünürsek aklımıza Pulp Fiction gelir herhalde. İçinde barındırdığı kült öğelerle çekildiği zaman anlaşılması zor olan bu film bir çok sinema eleştirmenini ikiye bölmüştü. Tarantino filmlerini tanrının eli sayanlar ve Tarantinonun filmlerini anlaşılmaz ve işin içinden çıkılmaz diyen iki ayrı bölüm vardı.

 Ucuz Roman’ın En İyi Yönleri:

1) Oyunculuklar: Bir filmin omurgasını oluşturan en temel dayanak tabiki de oyuncu seçimidir. Bence Pulp Fiction filmini diğer filmlerden ayıran özelliği bu olsa gerek. John Travolta Samuel L. Jackson ikilisi bence bu filmle ile en iyi seçim olmuş.  O kadarki dengede duruyorlar ki bir diğerinin açığını hemen kapatıyor.

2) Yönetmen: Daha önce belirttiğim gibi Tarantino sinema için bulunmaz bir hint kumaşıdır. Daha çocuk yaşlarında sinemaya ilgi duyan bu çocuk, eline aldığı 8mm kamerası ile çekimlere başlamıştır. Sıradan olmaktan ziyade kendi tarzını oluşturabilecek nadir dehalardan biri.

3) Senaryo:  Tarantinonun en iyi arkadaşı olan Roger Avary  bu filmde ona senaryo da yardım ederek farklı bir olaya imza atmıştır, daha öncede tanışıklığı olan bu ikili muhteşem bir senaryo ile zaten 95 senesinin ‘en iyi özgün senaryo’ ödülünü aldılar.

4) Yenilik: Kendine has diyaloglarıyla farklı bir sinema kazanımı sağladı. Tarantino uzun diyalogları ile filme farklı bir üslup kazandırdı, ve bir çok eleştirmenler tarafından yine şiddetle eleştirildi. Ama daha sonraki dönemlerde Tarantino’nun tarzı yönetmenler tarafından başka filmlerde de kullanıldı.

5) Dans: Biraz ilginç bir başlık gibi gelebilir ama bence Ucuz Roman’ın en iyi sahnelerinden biri ise Travolta ile Thurman arasında geçen o dans sahneleridir. Özellikle Travolta abimiz baya büyük bir yetenek olduğunuda orda bize kanıtlamıştır..

6) Replikler:  Ezekiel 25/17 Herhalde Jackson abimizin bu ayeti beynimize bir replik olarak kaydetmesi  her sinefilin gözünden kaçmaz. :]

“Adalete giden yol bencillerin cürümleri, kötü adamların despotluğu ile bezenmistir.
Merhamet ve iyi niyet adına karanlık vadide güçsüzlere çobanlık eden, kutsanmıştır.
Çünkü, kardeşinin koruyucusu, kayıp çocukların kurtarıcısıdır o. Kardeşlerimi zehirlemek ve yok etmek isteyenlerden, acımasızca intikam alacağım. Ve intikamımı üzerlerine saldığımda, benim tanrı olduğumu anlayacaklar.”

Ucuz Roman’ı kült hale getiren üç noktaya değinmemiz gerekirse bunlar; Tarantino sineması, senaryonun sağlamlığı ve oyuncuların muhteşem oluşudur.


Şükrü Arslan

Yorumlar