The Edge of Tomorrow - Yarının Sınırında


Filmin süresi: 1 saat 53 dakika
Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt
Yönetmen: Doug Liman
Imdb: 8.1
Filmegitmedenonce: 8.5
Rottentomatoes: %89

Bu kadar iyi bir filmin zamanlaması ve reklam kampanyası bu kadar talihsiz olabilirdi. The Edge of Tomorrow'un ilk fragmanı çıktığında pek etkilenmemiştim. Hatta filmi izlemesem olur diye düşünmüştüm. Örneğin Edge of Tommorow, The Amazing Spider-Man 2'den iyi bir film olmasına rağmen fragmanı bunu pek gösteremiyordu. Artık insanlar ya Christopher Nolan gibi yönetmenlerin orijinal filmlerine ya da sevdikleri seri filmlerine gidiyor. Ayrıca Oblivion filminin genel olarak sevilmemesinin 1. yıl dönümünde Tom Cruise'un benzer bir filmle gelmesi gene eskiler arasındaydı. 271 milyon dolar bütçeli film Amerika'da ilk hafta sonu düşük bir gişe yapacak. Filmden sonraki düşüncelerimden biri bu iyi filmin herkes tarafından görülemeyecek olması oldu. The Edge of Tomorrow senenin en iyi filmlerinden olmasıyla beraber, son zamanlarda vizyona giren en iyi bilim-kurgu filmi.

The Edge of Tomorrow'un konusunu kısaca özetlemek gerekirse filmin başında dünya uzaylılar tarafından işgal edilmiş bir biçimde ve Avrupa'da  her şeyi belirleyecek bir savaş insanların kaderini belirleyecek. İnsanlık bütün imkanlarını seferber edip savaşa girecek. Filmde Tom Cruise istemese de zorunlu olarak savaşa gönderiliyor. Kendisi normalde tanıdığımız filmin başında herkesi döven, uçan kaçan bir Tom Cruise değil. Daha doğrusu kan görmekten bile korkuyor. Daha çok reklam işleriyle ilgilenen Tom Cruise, savaşa gönderildikten sonra yaşanan bir takım olaylar sebebiyle her öldüğünde günü tekrar yaşıyor. Ayrıca bu sırada kendine yardım etmesi gereken Emily Blunt'la tanışıyor ve beraber dünyayı uzaylı istilasından kurtarmaya çalışıyorlar.

Filmin ilk 10 dakikasında pek iyi gitmediğini düşünebilirsiniz ama, The Edge of Tomorrow'u tam anlamıyla başladıktan sonra bırakması zor. Türkiye'ye özel filme verilen ara sırasında bile başlamasını bekliyorsunuz. Tom Cruise, Oblivion'da oynadığı karakterden daha farklı birini çok iyi bir şekilde oynuyor. Ayrıca karakter her öldüğünde tekrar başladığı için tanıştığı insanlara yeni gelse bile o daha önceden insanları tanımış oluyor.

Bilgisayar oyunu gibi bir film izlemek sıkıcı olabilir diyebilirsiniz ancak yönetmen Doug Liman işini gerçekten iyi yapmış. Böyle bir filmde olabilecek eksileri azaltmak için iyi bir kurgu gerekiyor ve bunu gerçekten iyi halletmişler. Ayrıca normalde süper-kahraman filmlerinde olan, karakterin her olaydan sağ çıktığı bir senaryo da yok. Karakter sürekli ölüyor ve bu da filme gerçekçilik katıyor. Sürekli tekrar eden bir filme göre seyirciyi hiç bir zaman yormuyor ve yeter aynı şeylerden bıktım dedirtmiyor.

Filmde hep aynı şeyleri yaşayan Tom Cruise'un bir süre sonra insanlara verdiği tepki ise çok iyi anlatılmış. Ciddi olan bir bilim-kurgu filmi çizgisinden çıkılarak içine komedi de eklenmiş. Ayrıca film Tom Cruise'un kariyerine de bile benzetilebilir. Son filmi Oblivion ölmüş olsa bile o yine geri geldi, kaldığı yerden devam ediyor.

Emily Blunt ise sadece çekici olan bir kadın oyuncu değil. Çekiciliğinin yanında son derece iyi bir performans sergiliyor. Emily Blunt, neredeyse Terminator'daki Linda Hamilton gibi. Son derece net bir aksiyon figürü.

Artık sinemada aksiyon filmleri arasında genellikle seri filmlerinin gişe yapması orijinalliği biraz elimizden almıştı. Sonuçta hep aynı karakterler farklı filmlerle karşımıza çıkıyor ve hemen hemen benzer olaylar yaşanıyordu. Evet, Edge of Tomorrow da Source Code ve Groundhog filmlerinin benziyor ama bize bu süper-kahraman kargaşasının arasında çok eğlenceli bir 2 saat sunuyor.

Filmin kitaptan uyarlandığını da hatırlatayım. Kitabı okumadım ancak kitabı okuyan biriyle konuştuğumda, arkadaşım bana gerçekten iyi bir şekilde adapte edildiğini söyledi. Ayrıca filmi izledikten sonra kitabını okumayı düşündüğüm son film geçen senenin Umut Işığım'dı.

Filmin eksisi diyemesek de reklam kampanyası gerçekten bu iyi filme gölge düşürecek gibi oluyor.  Bu tür oldukça iyi bilim-kurgu/aksiyon filmlerinin eleştirileri ne kadar iyi olsa da herkes eleştiri okumuyor. Fragman da pek iyi olmayınca The Edge of Tomorrow gişe de iyi iş yapacağa benzemiyor. Umarız yapımcının beklediği gibi bir gişe yapar ve bu tür filmleri daha çok görürüz.

Sonuç olarak The Edge of Tomorrow film severlere önerdiğimiz, bilim-kurgu severlere ise şiddetle gitmelerini önerdiğimiz çok iyi olan ancak bunu genel seyirciye film çıkmadan önce anlatamayan bir film. İzleyin.


Cem Başak

Yorumlar

  1. Merhaba, filmi çok heyecanla bekliyordum, gerçekten de güzel bir film, ama mutlu son olayı beni pek sarmadı:/

    YanıtlaSil

Yorum Gönder