Boyhood

Filmin Süresi: 165 dakika
Imdb: 9.0
Rottentomatoes: %99
Filmegitmedenonce: 8.6
Oyuncular: Ellar Coltraine, Patricia Arquette, Ethan Hawke
Fragman sayfanın altındadır
**Türkiye vizyon bilgisi sayfanın altındadır.

Boyhood, Uluslararası Eleştirmenler Birliği (FIPRESCI) tarafından yılın en iyi filmi seçildi. Oylamada Kış Uykusu, The Grand Budapest Hotel ve Ida da yer alıyordu

Daha önce benzerini görmediğimiz bir filmle karşı karşıyayız. Boyhood, 12 yıl boyunca her senenin belli bir bölümünde çekildi. Aslında karakterlerin gözlerimizin önünde büyümesine Harry Potter'ın 8 filmiyle tanık olmuştuk. Ancak bu sefer karşımızda sadece bir film var ve aynı karakterlerle beraber 12 yılı kapsıyor. Ana karakter Mason (Ellar Coltrain) filme 5 yaşında başlıyor ve film boyunca büyümeye devam ediyor.

Boyhood genel olarak eleştirmenlerden başyapıt, eşi görülmemiş bir film gibi olumlu ifadeler aldı. Ancak bu 165 dakikalık drama herkese göre değil. Tabii eğer sevdiğiniz türde bir filme benziyorsa mutsuz ayrılmayacağınızı söyleyebiliriz. Film bittiğinde gerçekten mutlu, etkilenmiş ve enerjik hissediyordum. Sonuçta Boyhood sadece 12 yılda çekildiği için iyi değil. Bir karakterin büyümesini ve etrafında gelişenlere verdiği tepkikleri çok iyi anlatılıyor ve en önemlisi duygulara önem veriyor. Sonuç olarak karşımızda gerçekten de benzeri olmayan bir film duruyor ve belki de ilerde daha çok değerlenecek.

Filmin konusu belli. Bir çocuğun büyümesi. Kalkıp size bütün filmi anlatmayacağız. Zaten Boyhood bir olay üstüne kurlu değil. Daha çok karakter üzerinden gidiyor. Bu sırada da ''küçük küçük'' olaylar yaşanabiliyor. Bunu pek sevmeyen insanlar filmi sıkıcı bulacaklardır. Zaten önceden de dediğimiz gibi film herkese hitap etmiyor. Ancak düşünürsek 12 yıl gibi bir süreyi ele alan tek bir filmden başka bir şey beklemek de saçma olurdu. Aksiyon ve büyük tramvalar karakterimizin başına gelmiyor. Zaten bu sebeple karakterimiz Mason'a sıradan bile diyebiliriz. Her çocuğun geçtiği yollardan belki bir kaç değişiklikle geçiyor. Bu yüzden izleyicilerin empati kurması gerçekten çok kolay.

Boyhood zaman zaman bir belgesel hissi verebilir veya kendini tekrarlıyormuş gibi gelebilir çünkü bize hayatın kendisini veriyor. En önemli artılarından biri ise o dönemlerde yaşayanlar için nostalji. Ana karakterimiz Mason 5 yaşında filme başladıktan sonra 90'larda bir çocuğun yaptığı hemen hemen her şeyi görüyorsunuz. Bilgisayar oyunları, Harry Potter'ın yeni kitabının verdiği heyecan ve özellikle de müzikler. Coldplay, The Black Keys, Phoneix, Kings of Leon ve Britney Spears verebileceğimiz örnekler. Uzun süresi sebebiyle de soundtrack albumü toplam 36 şarkı barındırıyor ve genellikle kendi yıllarının iyi şarkıları. Dinlemekte fayda var.

Film sade ve naif ve uzun ama film bittiğinde Mason'ın hayatını izlemeye daha devam edebileceğimi düşündüm. Boyhood'u izlerken zaman kavramının içinde kayboluyorsunuz. Bu çoğu filmde olmuyor. Sadece filmi değil kendinizi de düşünüyorsunuz. Film duyguları gerçekten çok iyi iletiyor ve hatta sizin duygularınızı da öne çıkarıyor. 12 yılı kapsamasıyla da ne kadar akıllı bir proje olduğunu anlatıyor. Bu filmde oyunculuklar da yerinde. Zaten bana göre her ne kadar oyunculuklar önemli olsa da bu filmi izlerken sadece 'yeterli' seviyede oyunculuklar bile filmi sevmemi sağlardı. Şu anda izlediğimiz bir filmin başında Ethan Hawke'ı da 12 yıl önceki tipinde görmek ilginç.

Sonuç olarak Boyhood sinemaseverlerin kesinlikle görmesi gereken bir film. 12 yıl boyunca çekilmesi fikrinden beslenerek bir çocuğun büyüme sürecini gerçekten harika bir şekilde anlatıyor. Duygular ve karakterler gerçekten inanılmaz bir şekilde işlenmiş. Ama her şeyin dışında farklı bir şey izliyorsunuz. Daha önce görülmüş bir örneği yok. Daha önce bir örneği görülmemiş film çok iyi olunca da bizden size izlemenizi önermek dışında bir şey kalmıyor.

Cem Başak

*Boyhood'un şu anda Türkiye'de vizyona girmesi planlanmıyor. Hatta filmin Türkiye dağıtıcısı UIP de bunun kendileriyle alakalı olmadığını söyledi. UIP filmin yapımcı stüdyosunun kararı sebebiyle böyle bir durum yaşandığını belirtti. Ayrıca ülkemizdeki bilinçli seyircilerin Boyhood beklentisini de stüdyoya aktaracağını söyledi


Yorumlar