Cornetto Üçlemesi - Unutulmaz Seriler

*Dikkatinizi çekmek için Quentin Tarantino'nun üçlemenin ilk filmi Shaun of Dead'i bir başyapıt olarak tanımladığını belirtelim.


Cornetto Üçlemesi'nin arkasındaki dehalar tekrar bir araya geleceklerini açıkladı. Yine bir üçleme yapacaklarını söyledilerBiz de bekleme zamanında bilmeyenlere üçlemeyi tanıtmayı, bilenlerle de güzel bir nostalji yaşatmayı görevimiz olarak gördük. Neden her filmde Cornetto bulunduğunu, ne anlama geldiğini ve neden filmleri izlemeniz gerektiğini açıkladık.
.

Dikkatinizi çektiysek yazıya üçlemenin yönetmeni olan ve genel izleyici tarafından pek bilinmeyen Edgar Wright'la başlamakta fayda var. Kendisi son dönemin en iyi ve farklı yönetmenlerinden. Edgar Wright'ın yazıp yönettiği Cornetto Üçlemesi'nin pek yüksek olmayan gişesine rağmen çok özel bir izleyici kitlesi var. Edgar Wright'ın kendine has olan zeki stili aynı zamanda inanılmaz bir şekilde yaratıcı. Yönetmenimiz filmlerini çekerken de sadece diyaloglardan değil sinemanın sunduğu her şeyden yararlanıyor.

Üç filmi de detaylı anlatmayacağız. İzlemekte fayda var.

Yönetmen ve senaristlerin filmleri seyiriciyi ciddiye alarak yaptıkları çok açık. Ayrıca gerçekten zeki bir iş olduğu için de öne çıkıyor. Bütün ekibe seyircinin zekasına hakaret etmeyip ciddiye aldığı için teşekkür ediyorum.

Cornetto üçlemesi birbirinden farklı hikayeleri bulunan 3 filmden oluşuyor. Yani izlediğiniz sıra pek de önemli değil. Bu filmlere üçleme dememizin sebebi ise yönetmenlik stilinin, senaryo yazarlarının ve oyuncuların aynı, ve filmlerin de benzer temaya sahip olması.

Cornetto üçlemesi'nin filmleri Edgar Wright ve genel izleyici tarafından sadece oyuncu olarak bilinen Simon Pegg tarafından yazıldı. 3 filmde de başrolü Simon Pegg ve Nick Frost üstlendi. Ayrıca daha önce bu ikiliyle beraber çalışan başarılı İngiliz oyuncular Martin Freeman (Hobbit, Sherlock), Bill Nighy (Harry Potter) ve Rafe Spall da (Life of Pi) bu üç filmde yer aldı.

Üç filmde de Simon Pegg ve Nick Frost iki arkadaşı harika biçimde canlandırıyor.
Edgar Wright, Nick Frost ve Simon Pegg

Neden izlemeliyim? 

Komik. Akıllıca. Yeni. 

Bunun üzerinde çok konuşmaya gerek yok. Zeki İngiliz komedisi izlemek isterseniz doğru yerdesiniz. Tabii üç film de sadece zeki komedi olmakla kalmıyor. Oyuncular da çok iyi. Uzatmaya gerek yok. Ancak yönetmen gerçekten etkileyici. Sinema severlerin en az bir kez görmesi gereken bir stile sahip yönetmen Edgar Wright. Sadece kamera hareketlerinde değil, sahneler arası geçiş ve ses efektlerinin filme aktarılması konusunda da çok başarılı. İlerde sinema sektöründe olmayı düşünenler şüphesiz izlemeli. Detaylara verilen önemler gerçekten inanılmaz. Film sektöründe olmak istemeyenlerin neden izlemesi gerektiği hakkında da birçok sebebimiz var. Gerçekten hem dalga geçiyor hem de harika filmler yapıyorlar

Öncelikle zombilerin bulunduğu bir komedi filmi var dediğimde filmi bilmeyenler Scary Movie (Korkunç Bir Film) tarzı bir şey düşünebilir. Ancak bu filmler tam olarak parodi değil. Zombiler ciddi bir biçimde filmin içinde bulunuyor. Gerçekten tehdit oluşturuyorlar. Bu durumda seyirciyi güldürmek Scary Movie'nin yaptığı işten çok daha zor. Ayrıca üç filmde de bir olay olmasına rağmen filmin teması ve odak noktası bunlar değil. İki eski arkadaşın geleceği, işini fazla seven bir polisin yavaş yavaş açılması ve büyüyemeyen bir karakterin arkadaşlarıyla bir araya gelmesi örnek olarak verilebilir. Yani bütün filmlerde yaşanan olaylardan öte insanı durumlar var. Filmdeki olaylar ve insanı durumların ilişkisi de harika kurulmuş. Filmlerin hepsi oldukça derin.

Neden Cornetto Üçlemesi? Hangi filmde neli dondurma var?

Üç filmde de Cornetto dondurma bulunuyor. Shaun of Dead çilekli dondurma içeriyor ki bu filmdeki kanlı ve ürpertici durumu simgeliyor. İkinci film Hot Fuzz'da polis teşkilatını temsil etmesinden dolayı orijinal mavi vanilyalı dondurma bulunuyor. Son filmde olan The World's End de ise yeşil renge sahip naneli cornetto uzaylıları simgeliyor.

Cornetto nerden akıllarına geldi? Neden filmlerin hepsinde dondurma var?

İlk filmde dondurma bulunmasının sebebi Edgar Wright'ın kişisel tecrübelerine dayanıyor. Normalde geceden kalma olduğunda kendine gelmek için Cornetto yiyen Wright bunu filmde adapte ediyor. İkinci filmde de önceki filme selam göndermek aracılığıyla Cornetto kullanan Edgar Wright'a basın tarafından bunun bilinçli olup olmadığı soruldu. Aslında başında üç filmde de Cornetto kullanmayı planlamayan yönetmen sonunda bunun filmi simgeleyebileceğini düşünerek dondurmayı son filmde de kullandı.

Üç film teker teker

1)Shaun of Dead (2004)

Film aynı evde yaşayan biri yetişkin, diğeri hala çocuk olan ik
i kişinin zombilerle yüzleşmesini anlatıyor. Çok başarılı tek plan sahnelerine sahip ve Edgar Wright'ın ilginç stilinin başlangıç yaptığı filmlerden. 2004'te vizyona girdiğinde çok taze ve etkileyici olarak adlandırıldı. Daha önce görülmüş ve klişe bir film değil. Bulunan hızlı sahne değişimleri ve ses efekti kullanımı harikaydı. En önemlisi akıllıca bir filmdi.

Hakkında Bilinmeyenler

Simon Pegg'e neden zombilerin filmde koşmak yerine ağır çekim hareket ettiğini soran bir gazeteciye çünkü ölüm bir enerji içeceği değildir diye cevap vermiştir.

Filmdeki Shaun ve Ed'in ilişkisi karakterleri canlandıran Simon Pegg ve Nick Frost'un beraber yaşadığı zamanlardan baz alınmıştı.

Filmde bulunan zombilerin çoğu Nick Frost, Simon Pegg ve Edgar Wright'ın yer aldığı Spaced dizisinin hayranlarıydı. Ekstralarla iletişime geçmek için bir hayran web sitesini kullandılar.

Elektronik mağazasındaki her karakter sakız çiğnemektedir

2)Hot Fuzz (2007)

Film Nicolas Angel adlı kendini gereğinden fazla işine adamış bir polis memurunun hayatını anlatıyor. Filmde Angel diğer polisleri çalışmıyor gibi gösterdiği için taşraya gönderiliyor. Sakin bir hayat bekleyen polis memuru kasabanın aslında çok problemli olduğunu görüyor. Bu filmde Edgar Wright'ın imzası olan hızlı kesmeler gene bulunuyor. Sonlara doğru aksiyon fazla. Bu sefer yönetmen açılarıyla Michael Bay'le dalga geçiyor. Bunu bir röportajında belirten Edgar Wright, önemsiz sahnelerde dramatik zoom yapmasının gerçekten de bir gönderme olduğunu belirtmişti. İki film arasında en çok aksiyon içeren Hot Fuzz'ın kendine öz bir havası var. İzleyin.

Bilinmeyenler

Nick Frost filme geri dönmeyi karakterinin adını seçme şartıyla kabul etmiştir. Ayrıca filme alışması için 20 tane aksiyon filmi izlenmesi söylenmiş ancak o sadece Bad Boys 2'yi izlemiştir.

Simon Pegg ve Nick Frost polis kıyafetleriyle dolaştığında insanlar sık sık onlara yön sormuş iki oyuncu da rol yaptıklarını söylemeden cevapları verip polis gibi davranmışlardır.

Çıktığı zaman Simon Pegg yaptığı en iyi film olarak değerlendiriyordu.

Simon Pegg film için yaklaşık 13 kilo vermiştir.

Film için silah kullanma eğitimi alan Simon Pegg silahını çok sevip Sarah ismini vermiştir.

3) The World's End (2013)

Serinin son filmi lise arkadaşlarının uzun süreden sonra buluşup kasabalarına dönmeleriyle alakalı. Zaman kavramının ilginçliğiyle beraber, insanoğlunun geldiği noktalar hakkında bile saptamalar yapan bir film. Karakterler üzerine kurulu gene de. Filmi izledikçe de karakterler çok iyi bir şekilde açılıyor. Üç filmi de çok uzun anlatmayacağız. İzleyin.

Yorumlar

Yorum Gönder