Guardians of the Galaxy-Galaksinin Koruyucuları

Filmin süresi: 2 saat 1 dakika
Yönetmen: James Gunn
Oyuncular: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista
Imdb: 8.8
Rottentomatoes: %92
Filmegitmedenonce: 8.2
Fragman sayfanın altındadır.

Avengers (Yenilmezler), Kaptan Amerika, Thor, Iron Man ve Hulk filmlerini getiren Marvel bu sefer en riskli projesiyle karşımızda. İlk duyurulduğunda Guardians of the Galaxy hakkında fazla bilgisi olan yoktu. İnsanlar filmde konuşan bir rakun ve ağaç yer aldığını öğrendiğinde şaşırmıştı. Filmin yönetmeni James Gunn da daha önce ilginç projelere el atsa da eleştirmenler tarafından çok başarılı bulunmamıştı. Genellikle tanınmayan bu çizgi-roman serisi, ek olarak bir karakter değil 5 karakter üzerine yoğunlaşıyor ve kozmik dünyada geçiyor.

Guardians of the Galaxy'nin tonu şu ana kadarki bütün Marvel filmlerinden farklı. Film, Marvel'ın şu anki başarısını arttırarak aynı zamanda ellerindeki malzemeyi ne kadar iyi ve yaratıcı kullanabileceklerini gösteriyor. Büyük bir risk alıyorlar ve sonunda bu risk bize gerçekten çok eğlenceli bir film getiriyor. Guardians of the Galaxy gerçekten komik. Yani endişelenmeye gerek yok. Marvel'ın bize sunacağı daha çok eğlenceli film var. Gerçekten planlılar.

Film 5 kişilik bir takımı ele almasına rağmen kendine Star Lord lakabı takan (neden taktığını daha sonra öğreneceksiniz) ve galakside çöpçatanlık yapan Peter Quill'in (Chris Pratt) hikayesini anlatıyor. Yani filmin sonunda en çok onun hakkında bilgi ediniyorsunuz. Bir çöpçatan olan Peter Quill para kazanmak için bir küre çalıyor. Bulduğu kürenin de etkisiyle 4 kişiyle tanışıyor. Tabii bunu çalarken başkalarının da ilgilendiğini bilmiyor. Bunla ilgilenen isimse filmin kötü adamı Ronan. Kendisi galaksiyi yok etmek istiyor. Artık eleştirilerde neredeyse bütün filmin konusu anlatılıyor ancak biz burada bırakacağız.

Filmin en iyi özelliği karakterlerin güçlü olması. Zaten hikaye hakkında da fazla önem vermemeye başlıyorsunuz. Filmde en sevdiğim sahnelerde hep 5 ana karakter de bulunuyordu. Avengers vizyona girdiğinde önemli karakterlerin çoğunun önceden çekilmiş bir filmi bulunuyordu. Guardians of Galaxy ise 5 ana karakter ile beraber bize Marvel'ın bütün kozmik dünyasını sıfırdan tanıtıyor. Bir sürü karakter ve gene bir çok yeni bilgi mevcut.  Zaten yeni her şeyi anlamayabilirsiniz. Yine de film bir serinin başlangıcı olduğu için daha önceki Marvel filmlerini izlemenize gerek yok. Sıfırdan başlayabilirsiniz. Bu da gene avantajlardan biri. 

Galaksinin Koruyucuları şu ana kadar izlediğimiz Marvel filmlerinin içinde en farklı olanı. Film gerçekten ilginç bir komediye sahip. Karakterlerin saçmaladıkları anlar oldukça var ve bu sahneler akıllıca kullanılmış. Ayrıca film komediden dramaya geçerken de garip hissettirmiyor. İkisinin de duygusunu size veriyor. Filmdeki espirilerin çoğuna güldüm. Ek olarak Guardians of the Galaxy 70 ve 80lerin müziklerini (özellikle Hooked on a Feeling) inanılmaz bir biçimde kullanıyor. Bu dönemlere ait referanslar da bulmak mümkün.

Karakterler ise gerçekten güçlü demiştik. Hepsi birbirlerinden sahne çalıyor. Her sahnede hepsi en az bir kere parlıyor. Film boyunca en sevdiğim karakterin hangisi olduğunu düşündüm ve hala karar vermiş değilim. 

5 karakter içinde en önemlisi Peter Quill. Karakteri canlandıran Chris Pratt gerçekten çok iyi bir performans sergiliyor. Karşımızda gerçekten çok yönlü bir karakter var. Filmi izledikten sonra karakteri bir başkasının canlandırdığı bir paralel evren düşünemedim. Gamora, Zoe Saldana tarafından canlandırıyor. Filmi izlerken Gamora'a hakkında yeni şeyler öğrendikçe kendisinin bir solo filmi bile olabileceğini düşündüm. Güreşçi Dave Bautista ise bir intikamcıyı canlandırıyor ve beklendiğinden daha iyi ve beklenmediği kadar da komik.

Filmde en çok sahne çalan kalan karakter ise Bradley Cooper tarafından seslendirilen rakun Rocket. Rocket sadece akıllı ve komik değil. Ayrıca gerçekten etkileyici bir geçmiş hikayesi var. Ek olarak filmi izlerken Rocket'i gördüğünüzde Bradley Cooper tarafından seslendirildiğini düşünmüyorsunuz. O sırada sadece Rocket'ın sesi sizi ilgilendiriyor. Bradley Cooper gerçekten çok iyi bir iş çıkarmış. Filmdeki diğer görsel efekt karakter ise ağaç Groot. O da Van Diesel tarafından seslendiriliyor. Gerçi söyledikleri hep aynı... Hep aynı şeyleri söyleyen Groot'un kalbi o kadar büyük ki o da en sevdiğiniz karakterlerden olabilir.

Aksiyon ve teknik açıdan da eksiği bulunmayan filmin bana göre es geçilebileceği bir iki negatifi var. İlki kötü adamın daha güçlü biriyle karşılaşmadan önce yüzleşmeniz gereken bir adım olması. Kötü karakterimiz Ronan bir Loki değil. Loki kadar iyi olması tabii beklenmezdi ancak yine de daha geliştirilmiş bir kötü adam olabilirdi. İkincisi ise Nebula karakterinin kötü bir şekilde canlandırılması.  Film hakkında olumsuz düşüncülerim bunlar. Ancak bu küçük negatifler sizi çok etkilemiyor çünkü vaktinizin çoğunu geçirdiğiniz ana karakterler çok başarılı.

Sonuç olarak Guardians of the Galaxy gerçekten çok başarılı bir film. Marvel dünyası yeni bir seri ile genişliyor ve en riskli filmini büyük bir başarıyla tamamlıyor. Film, şu ana kadarki örneklerinden farklı bir tona sahip ve komik. Hikayenin kalbi ise yine dramatik ve etkileyici. Filmi iyi yapan özellik ise karakterler. Bu eğlenceli filmi görmekte ve karakterlerle biraz vakit geçirmekte fayda var.

Cem Başak

Yorumlar