Lucy

Filmin süresi: 89 dakika
Yönetmen: Luc Besson
Oyuncular: Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi
Imdb: 6,6
Rottentomatoes: %62
Filmegitmedenonce: 6.8
Fragman sayfanın altındadır.

''Eğer filme sadece Scarlett Johansson'u aşırı zekasıyla havalı şeyler yaperken görmek için gidiyorsanız problem yok.''

  Leon: The Professional ve Taken gibi aksiyon filmlerinden tanıdığımız Fransız yönetmen Luc Besson tarafından çekilen Lucy, ana konusunu popüler bir efsane olan ‘’insanlar beyinlerinin sadece %10’nu kullanıyor’’ fikrinden alıyor. Konsept ilgi çekici. Scarlett Johansson gibi popüler ve iyi bir oyuncunun yer alması dışında bir de iyi bir fragman çıkınca film için yüksek beklentiler oluştu.

Tayland’da yaşayan ve öğrenim gören Lucy (Scarlett Johansson) erkek arkadaşının kandırmasıyla kendini mafyanın uyuşturucu ticareti içerisinde bulur. Taşıdığı yeni tür uyuşturucunun yanlışlıkla yüksek dozajlarda kanına karışmasıyla beyninin %10’undan fazlasını kullanmaya başlayan Lucy, yeni güçlerinin de desteğiyle kendisine yardım edebilecek Profesör Samuel Norman (Morgan Freeman)’ı bulur ve olaylar gelişir…

   Luc Besson deneyimli bir aksiyon yönetmeni olarak bu sefer işin içine biraz da bilim-kurgu katmak istemiş ve iyi ki yapmış diyoruz. Çünkü Lucy’nin güçlerini kullanıp olağanüstü şeyler yaptığı sahneler açık ara filmin tepe noktaları. Dediğim gibi bazen mantıksız gelse de filmin keyifli bölümlerindendi.

Karakterin en büyük problemlerinden biri fazla güçlü olması. Bir bölümden sonra Lucy'nin zaten sonunda isteğini alacağını bildiğiniz sahneleri izliyorsunuz. Bütün film çok akıllı ve kazanacağını bildiğiniz bir karakter üzerine kurulu olunca duygu kaybediliyor. En azından bana öyle oldu. Ayrıca benim için en çok yürüyen ikinci özellik de fazla aklın diğer insanlara etkisiyle gelen mizah oldu.
 
Filmin ilk yarısında Lucy’nin hikayesiyle paralel bir şekilde, Profesör’ün beynin çalışmasıyla ilgili bir konferansını dinliyoruz. Bu kısımlar daha çok Lucy’nin güçlerinin seyirciye açıklanması görevini görüyor. Bu sahnelerde ve film boyunca insanların dünyayı getirdiği hal eleştiriliyor ve gene evrenin sırları aranıyor. Bunların hepsi gerçekten ilgilendiğim konulardı. Bu konular filmin sonuna doğru çoğaldığı için filmin finalini geneline göre daha çok beğendim.

Filmde itirazım olan konulardan biri de Lucy'nin beyni ilk gelişmeye başladığı andan itibaren robotlaşıyor. Pek bir adaptasyon süreci göremiyoruz. Bu filmin başındaki keskin geçiş bana fazla erken geldi. En azından karakterin neler olduğunun farkına vardığı ve şaşırdığı sahneler olabilirdi. Beyni bir anda geliştiği için robotlaştı diyebilirsiniz ama zaten efsane olan konu istendiği gibi değiştirilebilirdi ve bence değiştirilmeliydi de.

Scarlett Johansson gerçekten iyi bir oyuncu. Zaten filmde Morgan Freeman’ın toplamı 15 dakikayı geçmeyen sahnelerini saymazsak, Scarlett’in Lucy rolünde filmi sırtladığını söyleyebiliriz. Zaten filmin bu kadar ilgi çekmesinin sebebi de o. Ama kötü olan bir şey var ki Lucy kapasitesini açtıkça daha çok robotsu-duygusuz bir hal alıyor ve bu durum beni bir izleyici olarak onunla daha az bağ kurmama yol açtı.

   Sonuç olarak eğer bir Matrix, Blade Runner kalitesinde bir aksiyon bilim-kurgu bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz ama eğer filmin fragmanını izleyip şimdiden çılgına döndüyseniz filme gidin.  Gerçi ben de fragmanı beğenmiştim ama sonuçta hayal kırıklığına uğradım. Gene de filmin artıları yok değil.  Herkesin zevki farklı. Lucy'nin pozitifleri var ancak potansiyelini kullanmayan bu film sadece Scarlett Johansson'ın 'havalı' bir konseptle beraber havalı şeyler yapma noktasında kalıyor.

Metehan Kaya-Cem Başak


Yorumlar