Recep İvedik 4:Uzatılmış Sahnelerle Daha Fazla Eğlence!

Recep İvedik 4:Uzatılmış Sahnelerle Daha Fazla Eğlence!

         Her seride daha çok kendine faydalı işler yapan,Türk sinemasının en karikatürize karakteri Recep İvedik, dördüncü filmde mahallesini kurtarmaya çalışıyor. Maç yaptıkları sahanın alanını Ali Alkantara adında bir mafya babası satın aldıktan sonra İvedik sahayı kurtarmak için büyük bir borcun altına giriyor. Bu borcu da ödemek için türlü türlü kurumlara,yarışmalara başvuruyor.

             Uzatılmış versiyonunda önce Kelime Oyunu'nda umduğunu bulamayan Recep İvedik çok daha sonra soluğu Issız Ada'da alıyor. Hem kendi grup arkadaşlarının hem de rakiplerinin anasından emdikleri sütü burnundan getirerek kendi kurallarıyla büyük ödülün sahibi olmaya çalışıyor.

              Normal versiyonunda bildiğimiz film,birkaç vasat sahneyi, arada kalan boşlukları yeni eklenmiş sahnelerle biraz olsun kapatmayı başarabilmiş. Bu uzatılmış versiyonda da meşhur Kelime Oyunu yarışmasında Recep İvedik'in galat-ı meşhur mizahına, Issız Ada'da görmediğimiz oyunlara ve daha da çok güldüren sahnelere tanık oluyoruz.

              Kabul etmek gerekirse Recep İvedik, her filminde tek kişilik komedi yapıyor. Bu yeni filmi için de geçerli. Ama Şahan Gökbakar bunu yaparken İvedik'in kapışmalarını entellektüel, zengin, fiziksel kusurları olan ya da tercihlerini başka bir şekilde yaşayan insanlardan yana yapıyor. Bunu yapması elbette zaman zaman rahatsız edici de olsa Gökbakar halkı nasıl güldürmesini biliyor.

               İvedik her ne kadar dışarıdan cahil, kaba saba, bomboş bir adam olarak görünse de onun vermek istediği sosyolojik mesajlar bazı yerlerde ince bir şekilde işleniyor. Tabi bu da İvedik'in etrafındaki yan karakterleri kırıp dökmesiyle desteklenmeye çalışılıyor.

               Şahan Gökbakar her Recep İvedik filminde olduğu gibi halk kahramanımızın nazını çeken karakterler koyar. Bu filmde Recep'in bütün sahnelerdeki eğlenceyi tek başına yönlendirmesine rağmen mahalle arkadaşı Nurullah, grup arkadaşı Halil İbo ve rakibi Taylan da yer yer bu eğlencenin dinamikliğini ayakta tutabiliyor.

                Kısacası, Recep İvedik'in normal versiyonlu 4.filminde bırakılan boşluklar, uzatılmış 35 dakikalık versiyonuyla kapatılmaya çalışılmış. Haliyle daha da komik olacağının başından sinyallerini vermiş. Eğer hala izlemediyseniz veya 4.filmden tatmin olmamışsanız bu yaz eğlenceliğini gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

Filmin Notu:5/3.5
twitter.com/FilmNotlari
Furkan Erkan

Yorumlar