Chef - Şef

Filmin Süresi: 114 dakika 
Imdb Puanı: 7.5 
Rottentomatoes: %88
Yönetmen: Jon Favreau
Oyuncular: John Favreau, Robert Downey Jr, Scarlett Johansson 
Filmegitmedenonce: 7.7
Fragman sayfanın altındadır.

Chef, Iron Man'in ilki iki filmdeki yönetmenliğiyle tanıdığımız Jon Favreau’nun yönettiği, yazdığı, yapımcılığını yaptığı ve başrolunde oynadığı, son zamanlarda izlediğim en keyifli filmlerden biri.

Chef Carl Casper, Los Angeles'ta ünlü bir restorantta çalışmaktadır. Fakat restoran sahibi Riva (Dustin Hoffman) tarafından yaratıcılığını sergilemesi engellenmekte ve her zamanki menuyu kapitalist bir yaklaşımla yapması istenmektedir. Ardından yemeklerini acımasızca eleştirmiş foodblogger Ramsey Michael (Oliver Platt) ile sosyal medya üzerinden atışmaları ve bunun ülkenin gündeminde etki yaratması üzerine Chef, hem işini hem de itibarını kaybeder.

Artık kaybedecek hiçbir şeyi olmayan Chef, eski eşi Inez’in (Modern Family’den Sofia Vergara) yardımıyla bulduğu bir yiyecek karavanıyla Cubanas satmak için yola çıkar ve asıl hikaye burada başlar.

2 haftada böyle keyifli bir bağımsız filmin senaryosunu yazan Jon Favreau’nun tek eksiği filmin sonunun bu kadar tahmin edilebilir olması. Filmin gidişatından Chef Carl Casper’ın hangi noktaya ulaşacağını görüyorsunuz. Alışılmış bir başarı hikayesi gidişatı var. Tabii eğer filmin size verdiklerinden keyif alırsanız bu problem olmuyor.

Cast konusunda oldukça zengin olan filmde Iron Man filminde Jon Favreau’yla beraber çalışan Robert Downey Jr, Marvin (Inez’in eski eşi) rolunde karşımıza çıkıyor. Tabii minik bir rol de olsa Robert Downey'i bu role başarıyla imza attığını adına söylemeden geçemeyeceğim. Diğer bir şaşırtıcı isim de Los Angeles restorantın hostesi, Molly ismiyle Scarlett Johansson. Fakat Scarlett J. ne yazıkki Molly karakterine kendinden bir şeyler katamadığı için oldukça silik kalmış. Ve diğer dikkat çeken isimlerden biri de Dustin Hoffman.

Jon Favreau aynı zamanda yemek yaparken ustaca davranmasını  ve bir şefi böyle başarılı bir şekilde oynamasını aylarca süren aşçılık dersi sonunda kazandığını görüyoruz. Filmi izlerken yemek yapmayı bilseniz de bilmeseniz de koşarak eve gidip Chef’i taklit edercesine yemek yapmak istiyorsunuz. Bu anlamda şefin yemek tutkusununun ve işindeki titizliğinin seyirciye ne kadar başarılı bir şekilde yansıtıldığının bir göstergesi. 

Filmde herkesin kendinden bir parça bulabileceği ögeler var. Kimi zaman hayata karşı olan tutkularımızı mı yoksa kapitalist düzenin bizden beklediğini gerçekleştirmek konusunda Chef’in kaldığı ikilem, çocuğuna fazla zaman ayıramaması, daha doğrusu ayırmamak için işi bahane etmesi gibi detaylar gerçek dünya da karşılıklarını bulabileceğimiz detaylardandı. Filmin senaryosunda sosyal medyanın bu kadar yer alması da dikkat çeken ve filme tazelik katan detaylardan.

Restoran veya sıradan bir food truck demeden işini tutkuyla ve titizlikle yapan Chef’in başarısını görünce filmden gülümseyerek ayrılıyorsunuz, biraz da umutla. Küçük hayallerin, düzene karşı koymanın başarıya ulaştığını görmenin haklı gururuyla.. 

Didem Demir


Yorumlar