The Equalizer - Adalet


Süre: 131 dakika
Yönetmen: Antoine Faqua
Oyuncular: Denzel Washington, Marton Csokas, Chloë Grace Moretz
Imdb: 7.8
Fragman sayfanın altındadır.
Filmin uzun konusu sayfanın altındadır.

''Training day", "Shooter", "Olympus Has Fallen" gibi filmlerden tanıdığımız yönetmen Antoine Fuqua, 80'li yıllarda yayınlanan aynı adlı diziden sinemaya uyarladığı son filmi The equalizer'la klişenin, şovenizmin ve aksiyonun sınırlarını zorluyor, 'Training Day'de birlikte çalıştığı Denzel Washington'ın filmde yer alıyor. Denzel'ın aksiyon halinde izlenmesi de filmin en büyük artılarından.

-Kabaca- çok iyi bir insan olan, geçmişi karanlık, ABD gizli ajanı Robert'ın (Denzel Washington) 'adeleti şiddet kullanarak sağlayışını izliyoruz. Robert adeta, iyilerin dostu; kötülerin korkulu rüyası(!)

Aşina olduğumuz bir Hollywood karakteri olan Robert'ı canlandıran Denzel Washington'a böyle bir filmi yakıştıramadığımı da söylemeden edemeyeceğim. Filmde kahramanız Amerikan ve çok iyi bir insan(!) Filmimizin kötü adamları ise Ruslar. Sovyetler yıkılalı yirmi üç yıl oldu fakat Hollywood bunun malzemelerini son kullanma tarihi geçse de kullanmaya devam ediyor.

Denzel Washington, Chloe Grace Moretz ve Marton Csokas üçlüsünün başı çektiği oyuncu kadrosunun performansı için gereğini yerine getiriyorlar diyebiliriz. Ayrıca Denzel Washington filmde çok fazla dramatik sahneye sahip olmasa bile aksiyon sahnelerinde istelineli oldukça veriyor. Dansel Washington'ın bu işi iyi becerdiğini biliyorduk burada da buna devam ediyor.

Ama yiğidi öldür hakkını yeme demiş atalarımız; aksiyon sahnelerine bayağı emek harcanmış, belli. Aksiyon sahneleri filmin tek artısı diyebilirim. Fakat, şiddet karşıtı bir insan olduğum için 'adaletin şiddetle sağlanması' beni bayağı rahatsız etti. Yine de filmden eğlenceli aksiyon bekleyenler çok da mutsuz ayrılmayacaklardır.

Kurgu ve sinematografi anlamında film teknolojinin getirdikleri sayesinde başarılıydı. Ama bu filmin bir diğer artısıydı diyemeyeceğim. Çünkü, çekildiği yıla, teknolojiye ve bütçeye baktığımızda bu gayet normal.

'İyi', 'nitelikli' bir film izlemek isteyenler "the equalizer"dan çok haz almayabilirler.
Aksiyona doymak, kafa dağıtmak ve çerezlik bir film izlemek isteyenlerin ise tam aradığı film; kaçırmasınlar.

Filmin konusu:
“The Equalizer/Adalet”te Denzel Washington huzur dolu sakin bir hayat sürmek için gizemli geçmişini geride bıraktığına inanan bir adam olan McCall’u canlandırıyor. Fakat McCall aşırı şiddet yanlısı Rus gangsterlerin kontrolü altındaki Teri (Chloë Grace Moretz) isimli genç kızla tanıştığında, kayıtsız kalamaz –ona yardım etmek zorundadır. Çaresiz olana kaba kuvvet uygulayan herkese karşı intikam almasına olanak sağlayan gizli becerilerle donanmış McCall, verdiği emeklilik kararını bozar ve içinde yatan adaleti yerine getirme arzusunu yeniden bulur. Eğer birilerinin bir derdi varsa, eğer ihtimaller onlardan yana değilse ve eğer başvuracak başka kimseleri yoksa, McCall yardım edecektir. O, Adalet’tir.


Onur AğırdırYorumlar