Calvary

Dram, Komedi
2014 ingiltere yapımı
Yönetmen: John Michael McDonagh
Oyuncular: Brendan Gleeson, Chris O'Dowd, Kelly Reilly, Aidan Gillen, Dylan Moran
IMDB: 7,5
Rottentomatoes: 89%

Kendisini The Guard’dan ve kardeşi Martin McDonagh'ı In Bruges adlı film ve Six Shooter kısa filminden tanıdığımız John Michael McDonagh'ın yönetmenliğini üstlendiği film, bir dram filmi çekmenin kolay bir iş olmadığını bilenlerin kıymetini anlayacağı İngiliz yapımı bir kara komedi. Mükemmel oyunculuk performanslarına şahit olacağınız filmin bir o kadar da değerli bir senaryosu var.

Calvary, İrlanda'nın küçük bir kasabasında rahiplik yapan Peder James (Brendan Gleeson) hakkında. Film, pederin bir pazar günü, günah çıkarma ayini sırasında küçükken bir rahip tarafından tacize uğradığını itiraf eden bir adamla olan konuşmasıyla başlıyor. Peder James, tüm içtenliğiyle bu adama yardım etmeye hazırdır ancak o, bu yardımı beklenenin aksine hiç de sıcak karşılamayacak, üstüne üstlük Peder James'i masumiyetinden dolayı onu öldürmekle tehdit edecektir.
İşte Calvary'de, Peder James'in bir sonraki pazar gününe -yani kendisine öldürüleceği söylendiği güne- kadar yaşadıkları beyaz perdeye taşınıyor. Sizler film boyunca sadece Peder'in masumiyetine, iyi niyetine ve 7 gün boyunca kendini ölüme hazırlayışına tanık olmuyorsunuz. Filmin başından sonuna kadar Peder'in ölüp ölmeyeceğini bilmeyişimiz, onu tehdit eden kişinin kim olduğuna dair birçok seçeneğin varoluşu filmde çok gizemli bir hava yaratıyor, bu da sizi filme daha çok bağlayacak ve filmi akıcı kılacak.


Senaryonun hakkını kesinlikle vermek lazım. Peder James’in onu tehdit eden kişinin kim olduğunu öğrenme çabası, bizleri her bir karakter hakkında bilgi toplanmamızı, yaşamlarını ve kişiliklerini öğrenmemizi mümkün kılıyor. Yani birçok farklı karakterle ve zihniyetle tanışık oluyoruz filmin başından sonuna. Şunu da söylemeden edemeyeceğim ki, film boyunca birçok kez karakterlerden alıntı yapmak için kağıt-kalem arayışına girdim, çünkü gerçekten karakterlerin ve söylediklerinin büyüsüne kapılıyorsunuz.


Filmde birkaç kez -gerek esprilerle gerekse olayların gelişimi olsun- ters köşeye yatırılıyor seyirci. Bu kesinlikle çok hoş ve böyle bir konuyu işleyen filmde gerekli bir şey. Oranın insanlarının, ilişkilerine ve yaşam tarzlarına birinci gözden tanık oluyor ve İrlanda'nın mükemmel manzaralarına ve İrlandalıların bir o kadar da hoş aksanına kendinizi kaptırmadan edemiyorsunuz. Kısacası, boş olduğunuz bir gün, sizi pek yormayacak ama kendisine hayran bırakacak bir film olan Calvary, 1 saat 40 dakikanızı ayırdığınıza kesinlikle değecek!

Can Berk Aşaroğlu

Yorumlar