Hunger Games: Mockingjay Part 1 - Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1

Filmin süresi: 2 saat 3 dakika
Yönetmen: Francis Lawrence (Jennifer Lawrence'la alakası yok)
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth
Rottentomatoes: %72
Imdb: 7.6
Filmegitmedenönce: 8.0
Fragman sayfanın altındadır.
İlk filmin yazısı: Açlık Oyunları
İkinci filmin yazısı: Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak

Açlık Oyunları kaldığı yerden devam ediyor. İlk filmin vizyona girmesinden sonra birkaç tane daha distopik gençlik filmli çıktı, ancak hiçbiri hem gişe hem de beğenilme anlamında genel olarak Açlık Oyunları'nı geçemedi.


Açlık Oyuncları serisinin son kitabı Alaycı Kuş ikiye bölündü. Artık kitaptan uyarlanan bir seri varsa, son filmini ikiye bölmek bir zorunluluk gibi ($). İlk ikiye bölünen ve gençlik serisi olarak kabul edebileceğimiz kitap Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'ydı. Bu kitap 759 sayfa uzunluğundaydı ve ticari sebeplerle ikiye bölünse de sonuçta hayranları mutlu etmişti. 

Alaycı Kuş kitabı 390 sayfa. Yani ikiye bölmesi biraz daha zor, çünkü materyal az. Yine de Açlık Oyunları geçen filmin kaldığı yerden iyi bir şekilde devam ediyor ve gene, kendini beğendirirken seyiriyi çekmeyi beceriyor. İkiye bölünmüş olması filmin başını biraz yavaş kılsa da, bu genel olarak havasını bozmuyor. Gene de insanların en büyük problemi filmin tam olarak noktalanmaması olacaktır, çünkü büyük bir hikayenin sadece yarısını izliyorsunuz. Buna rağmen film kendi kategorisinde iyi. Harika bir finalin de habercisi ayrıca. Son iki film bir araya geldiğinde gerçekten çok iyi bir şeyle karşılaşacağımız kesin. İkiye bölünmüş olduğu için ilk ikisinin bulundurduğu kadar aksiyona veya tempoya sahip olmamasına rağmen, film ana temalarını iyi kullanarak izleyiciyi tutuyor. Son film için beklentiyi de bir hayli arttırıyor.

Alaycı Kuş Bölüm bir ikinci filmin kaldığı yerden devam ediyor. Son filmden hatırladığımız gibi Katniss 13. Mıntıka'da ve Peeta Capitol'ün elinde. Geçmiş filmde olanları ve bu filmdeki spoilerları konuşmayacağız. Fragmanlar ne kadar bilgi veriyorsa o kadar vereceğiz. Devam etmek gerekirse bu film, ilk ikisine göre farklı bir bakış açısı içeriyor. Çünkü artık oyunlar yok; artık isyan ve politik oyunlar var. Film boyunca iki tarafın birbirine karşı yaptığı hamleleri izliyorsunuz. İki taraf da propaganda yaparak halkı etkilemeye çalışıyor. Her zaman hamlelerin neler düşünülerek yapıldığını bilmediğiniz için de bu etkileyici ve şaşırtıcı olabiliyor. Bir savaşın veya isyanın arka planına tanık oluyorsunuz. Tıpkı bir satranç oyunu gibi. Bu sürekli aksiyon bekleyenler açısından çok iç açıcı olmayabilir ancak genel olarak filmin tonunu ve havasını değiştiriyor. Ek olarak filmde şiddetin savaşın vahşeti de güzel verilmiş. 


Katniss, serinin başından beri sürüklenen ve kahraman/sembol olmayı seçmemiş bir kızdı. Sürekli başına gelenler sebebiyle bir yerde bulunmak veya bir şey yapmak zorunda kalıyordu.  İlk iki film onun etrafında olan olaylar üzerineydi. Bu sefer de olaylar onun etrafında dönüyor, ancak bu sefer Katniss'in olanlardan ve olabileceklerden daha çok haberi var. Yer almak istediği bir taraf da var artık. Bu Jennifer Lawrence'ın filmde yer alması seçimi ne kadar doğru olduğunu her filmde gösteriyor. Çünkü filmler fazlasıyla onun üstüne kurulu. Açlık Oyunları oynanırken  daha çok yardımcı karakter oluyordu, ancak bu filmde yardımcı karakterler de daha az. Mesela Catching Fire'da en beğendiğim karakter Finnick bu sefer biraz daha arka planda. Gerçi kitabın yazılış biçimi de böyle. Yine de eski filmlerde yer alan karakterleri biraz daha görmek isterdim. Yeni gelenler ise inanılmaz değiller ancak görevlerini iyi bir şekilde yerine getiriyorlar. Kısaca oyunculardan da bahsetmek gerekirse Josh Hutchterson (Peeta) ve Liam Hemsworth (Gale) filmin erkek başrolleri olarak iyiler. Tabii bu filmde ikisinden birini daha az göreceksiniz. Filmin sonunda ise çok anlamlı bir yazı var. Kredilerde gördüğümüz ilk şey filmin Philip Seymour Hoffman anısına olduğu. Gerçekten döneminin en iyilerinden olan Hoffman bu filmde de çok iyi oynuyor ve kaybı sebebiyle biraz daha üzüyor.


Mockinjay Part 1'nı beğendim, sonuncu filmi merakla bekliyorum, kullanılan propaganda oyunlarını ve Katniss'in yaşadığı problemlerin ve hissettiklerinin de iyi kullanıldığını düşünüyorum. Ancak bu filmin problemlerinin olamayacağı anlamına gelmiyor. Bazı izleyiciler bu filmi diğer ikisi kadar iyi bulmayabilir. Çünkü diğer ikisi kadar aksiyon içermiyor ve daha yavaş ilerliyor. Açıkçası bu benim için bir problem olmadı. Gene de daha hızlı, tempolu ve aksiyonlu bir şey bekleyenler için hayal kırıklığı olabilir.  Bu yüzden filme gitmeden önce beklentilerinizi buna göre dengelerseniz daha çok keyif alabilirsiniz. Filmin en büyük problemi daha önce söylediğimiz gibi büyük bir hikayenin yarısı olması. Ayrıca kitap çok da uzun olmadığı için uzatılmış yerleri hissedebiliyorsunuz. Uzatılmış yerlerde seyirciler bazen filmin daha hızlı ilerlemesini isteyebilir. Bu aslında genel bir problem, çünkü artık günümüzde o kadar hızlı yaşıyor ve o kadar çok bilgi alıyoruz ki hikaye biraz dinlendiğinde veya nefas almaya çalıştığında sıkılıyoruz. Diğer iki filminden yavaş olmasıyla beraber filmin tam noktalanmaması da bir problem yaratabilir. Harry Potter için de bu geçerliydi. Part 1' tek başına  izlendiğinde ''sadece iyi'' olarak değerlendirildi. Ancak son film yani Part 2 çıktığında hikayenin gerçekten çok iyi bir şekilde tamamlandığına karar verildi. Ölüm Yadigarları Part 1 ve 2 bir arada gerçekten çok iyiydi. Açlık Oyunları için de bir benzerinin olacağını düşünüyoruz. Çünkü bir parçanın yarısı olan bir filmde nokta koymak veya bir söz söylemek oldukça zor. Yine de film bir parçanın yarısı olarak değerlendirildiğinde oldukça iyi.

Sonuç olarak Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1 seyirciyi biraz bölebilecek bir film. Büyük bir hikayenin ilk yarısı olarak iyi bir iş çıkarıyor ve serinin daha önce ele almadığı konularla ilgileniyor. Savaş propagandası ve halkı ikna etme çabaları güzel işlenmiş. Bu sırada da devrimci hava unutulmamış tabii ki. Sonuçta serinin kalbinde devrim yatıyor. Jennnifer Lawrence'ın gene çok etkili olduğu film yavaş başlasa da seyirciyi çekip çok güzel bir yolculuğa çıkartıyor. Yolculuk tam bitmiyor tabii. Devamı için 20 Kasım 2015'te gene sinema salonunda olacağız ve bu güzel distopik seriye güle güle diyeceğiz.

İstatistik/Bilgi/Bilinmeyenler

          Gişe

  • Ülkemizde ilk film 650 bin, ikinci film ise 864 bin kişi tarafından izlendi.
  • Filmin IMAX formatında vizyona girmeyecek olmasının sebebi şu anda bütün IMAX salonları meşgul eden ve bu formatta çekilmiş olan Interstellar
  • Açlık Oyunları'nın ilk filmi Amerika'daki tüm zamanlar gişe sıralamasında 15. sırada. İkincisi ise 10. sırada yer alıyor. Buna rağmen uluslararası gişeye bakıldığında en yüksek parayı kazanan ikinci film 37. sırada yer alıyor. Bunun sebebi filmin Amerika'da çok çok büyük bir hit olması. Örneğin ilk film Amerika dışındaki ülkelerde 280 milyon dolar gişe yaparken Amerika'da ise 400 milyon dolar gişe yapmıştı. En çok gişe yapan Harry Potter filmi tüm zamanlar gişesinde 3. sırasında yer alıyor. Ve gişesinin 380 milyonu Amerika, geri kalanı yani 960 milyonu ise geri kalan ülkeler tarafından tutuluyor. Yani Harry Potter toplamda daha çok para kazanmasına rağmen Açlık Oyunları'nın Amerika'da kazandığı para daha yüksek. Açlık Oyunları çok popüler olsa da global gişe olarak henüz Harry Pottter seviyesinde değil. Ancak Amerika'daki popülaritesi tartışılamaz.Cem Başak
Yorumlar

  1. Cidden bana göre aşırı vasat bir filmdi. Aksiyon yok dencek kadar azdı. Film sadece bi sığınak, bir yemekhane bir de kısa film çrkmek için kullsnılsn bazı alsnlarda geçiyor filmi nasıl uzatsak diye saçmalamışlar saçma replikler koymuşlar.. Benim puanım 5/10

    YanıtlaSil

Yorum Gönder