Interstellar (Yıldızlarası) Filminden Akılda Kalan Sorular

Filmegitmedenönce: FacebookTwitterYoutube


Yazar: Cem Başak
Resim yazısı ekle


Interstellar vizyonda. Film için çıkan eleştiriler karışık ve izleyiciler ikiye bölünmüş durumda. Filmi izleyenlerin, eleştiri okumaktan çok filmde olanları konuşmak isteyeceğini düşünüyoruz. Bu zaten yönetmen Christopher Nolan'ın yaptığı en iyi şeylerden biri. Filmi beğenseniz de beğenmeseniz de üzerine konuşulacak çok şey var. Aklı yoran, çalıştıran filmler yapıyor Nolan.

Filmi izlemeyenler spoilerlar için ayrılmadan önce bilgi vermemiz gerekirse seyirci gerçekten ikiye bölündü. Filmi beğenmeyen insan sayısı fazla. Biz oldukça beğenenler tarafındayız. Interstellar kusursuz değil tabii. Filmi beğenmeniz sadece bakış açınıza bağlı. Bazı bölümlerde kopabilir veya bazı olayları mantıksız bulabilirsiniz. Gene de Interstellar sorduğu sorular üzerinden insanı düşündürüyor ve oldukça iyi bir film.. Bu tür filmler de çok vizyona girmediği için en azından gidin görün, beğenmeseniz bile herkes filmi izleyecek. Sohbetlerde yalnız kalmazsınız. En azından birkaç arkadaşınız ''Filmin sonunda ne oldu?'' diyecektir.

Biz de bu sefer filmde olan bazı şeyleri tam olarak benimseyemeyenlere ve anlamayanlara açıklamak istedik. (X-Men ve Spider-Man için de yapmıştık) Filmi anladığınızı düşünüyorsanız da, bu sizin için bir doğrulama gibi olabilir. Aslında Christopher Nolan filmin tam olarak anlaşılmasının gerekmediğini söyledi. Biz de buna katılıyoruz çünkü filmin ana teması bir babayla kızı üzerine kurulu. Yine de insanoğlu meraklı ve her şeyi açığa kavuşturmak istiyor.

Açıklamalara girmeden önce hatırlatalım, Christopher Nolan ve kardeşi Jonathan Nolan filmin senaryosuna 2006'dan beri çalışıyordu. Biz bu uzun çalışmanın bütün sonuçlarını 2 saat 40 dakikada izleyip anlamaya çalışıyoruz. Yani bu biraz yorucu olabilir. Ayrıca filmin bir belgesel olmadığını da unutmamak gerek. Filmdeki bazı şeyler gerçekten olabilir, bazıları ise hikayenin gidişatını engellememek için kullanılan hayal ürünleri. Zaten filme sadece son derece bilimsel bir bilim-kurgu olduğunu düşündüğünüz için gittiyseniz hayal kırıklığıyla ayrılmış olabilirsiniz. Bence filmin en iyi yaptığı şey zaman, ölüm, aşk ve insanlık hakkında insanı düşündüren anları. Şimdi sorulara başlayalım. Ayrıca unutmayın, biz de bilim-insanları değiliz.Ayrıca bu yazıyı okuyan herkes filmi izlemiş olacağı için yorumlarda istediğiniz gibi spoiler vererek filmi tartışabilirsiniz.

-Spoiler-

-Spoiler-


2. BÖLÜM

1) Solucandeliği nasıl oluyor?

Aslında filmdeki anlatılışı bunun en basit açıklaması (kağıdı delme örneği). Uzay bizim bakış açımıza göre 3 boyutlu ancak bundan daha fazla boyutlar içeriyor.  Solucandelikleri de uzayda normalde gidilmesi uzun süre alabilecek iki noktayı birbiriyle birleştiriyor (filmdeki kağıdı kaplayıp, bir nokta delinmesi örneği). İnsanoğlu gerçek bir solucandeliği görmedi ama, bu teoride genel olarak kabul edilmiş bir şey. Tabii bunları görmediğimiz için, içinden geçince neler olabileceği hakkında da sadece teorilere sahibiz. Princeton kozmoloji bölümünden J. Richard Gott solucandelikleri portallarının oluşabilmesi ve açık kalabilmesi için bir negatif enerjiye ihtiyacımız olduğunu söylüyor. (Time) Kısaca solucandelikleri olabilir. Belki olamayacak şey ise solucandelikleri açıldıktan sonra etrafın aynı şekilde kalmaya devam etmesi. Güneşimizin 100 milyon katı kütleye sahip olacak bu şey etrafındaki sistemlerin de dengesini bozabilirdi.  Filmde Kip Thorne'un yaptıkları ilham olarak gösteriliyor.

2) Filmde Solucandeliğini kimler açtı ve planlar neydi?

Filmin başında solucandeliğini açanların bizden fazla boyutlarda yaşayan varlıklar olduğuna inanılıyordu. Filmde bu varlıklara onlar (they) diye hitap ediliyordu. Onlar bizi kurtarmak için böyle bir şey yapmışlardı. Bunu ileride biraz daha açacağız. Çünkü aslında onlar olarak hitap edilen varlıklar gene insanlardı. Bu solucandeliğini kullanmaya karar veren Michael Caine'in oynadığı karakter ve ekibi solucandeliğine 13 kişi gönderdi. Sonuçta solucandeliği insanları erişmesi imkansız yerlere ulaşım sağlıyordu ve belki bu yerlerde insanların yaşayacağı bir gezegen bulunacaktı. bunlar. Gönderilen astronotlar farklı gezegenlerde araştırma yaptı. Bunlardan sadece 3'ü geri bildirim yaptı. Ana karakterimiz Cooper (Matthew McConaughey) ve ekibi de bu üç gezegendeki duruma bakmaya gitti.

Filmde Michael Cain'in canlandırdığı karakterin görüşüne göre iki planı vardı. Endurance adlı gemiyle seyahat edecek olan ekibimizin insanlığı kurtarma projeleri vardı. Ayrıca bu planlardan ilkinin asla gerçekleştirilemeyeceği iki kişi (Michael Caine ve Matt Damon yani Dr. Mann) tarafından biliniyordu ancak projenin devamı için başka insanlara söylenmedi.


 • A Planı: Endurance'da bulunan ekibimiz, solucandeliğinden geçip, insanların yaşama ihtimali olan 3 gezegene bakacaklardı. Michael Cain bir formül üzerinde uğraşıyordu ve eğer formülü çözerse bütün insanlara beşinci boyutu ve dahası yerçekimini istediği gibi manipüle etme imkanı doğacaktı. Böyle bütün dünya yeni bulunan gezegene taşınabilecekti. Aslında Michael Caine söylediği formülü yıllar önce çözmüştü, ancak yine de formül kullanılmaz haldeydi. Eksik bir parçası vardı ve bunun için de karadeliğin içinden veri almaları gibi neredeyse imkansız bir olay gerçekleşmesi gerekiyordu. Bu sebeple de Michael Caine, A planını insanlara umut vermek için kullandı. Eğer insanlar başka bir gezegende yaşamaya devam edeceklerine inanmasalardı böyle bir projeye destek (para) vermezlerdi. Çünkü b planı dünyada yaşayan insanları yalnız bırakıp, sadece türün geleceğine inanıyordu.

 • B Planı: Aslında en başından beri gerçekleştirilmesi planlanan buydu. B planına göre Endurance ekibi 3 gezegenden en uygununu seçecek ve orda bir koloni başlatacaktı. Embriyolar zaten hazırdı. İlk jenerasyon uzaydaki astronotlar tarafından büyütülecek geri kalan embriyolar da öbür jenerasyonlar tarafından büyütülünce insanoğlu türünün devamını sağlayacaktı. Yani geri kalan insanlar dünyada yok olacak yine de insanların soyu başka bir yerde devam edecekti.

3) Karadeliğe yakın bir gezegende bulunmak zamanın Dünya'dakine göre daha hızlı geçmesini sağlar mı?

Bunun cevabı kesinlikle evet. 'Time' bunu güzel bir örnekle açıklıyor. Uzay-zaman aynı anda bulunuyorlar. Uzay-zamanı gergin bir çarşaf olarak düşünün. Altı da boş. Eğer üstüne çok ağır bir şey koyulursa bu çarşafın bir bölümü aşağıya sarkacak yani uzay ve zamanı bükecek. Şöyle düşünün. Yatay iplikler uzay, dikey iplikler ise zaman. Yani ikisi de bu kütleden etkilenecekler. Karakdeliklerin ise çarşafın üzerine koyabileceğiniz en ağır şey olduğunu düşünün. Karadeliklere yaklaşıldıkça zaman uzuyor. Çünkü çarşaf yavaş yavaş aşağı inmeye başlıyor. Çarşafın aşağı kısmında (kütlenin çok olduğu, uzay-zamanın en çok büküldüğü) bulunan insanlara göre zaman, çarşafın üstünde bulunan insanlara görece daha yavaş geçiyor. Filmde gidilen ilk gezegende geçen 1 saatin dünyada 7 yıla denk gelmesinin de sebebi bu. Cooper, ilk gezegende 3 saat geçirip Endurance geri döndükten sonra çocuklarının büyüdüğünü hatta yaşlandıklarını görüyor. Çünkü Cooper için 3 saat geçmesine rağmen  Dünya'da 21 yıl geçmiş. Ayrıca bu filmin zaman temasını da çok iyi vurguluyor. Aynı şekilde ana karakter Cooper karadeliğin içinden saniyeler içinde çıktıktan sonra Dünya'daki çocuğunun ondan çok daha yaşlı hale gelmesi ve Cooper'ın hala aynı yaşta olmasının sebebi de bu. 

'Onlar' kim?

Filmin başında solucandeliğini açan varlıkların çok gelişmiş olduğu ve yerçekimini manipüle edebildiği söyleniyor. Bu varlıklar insanlara yardım etmek için bu solucandeliğini yerleştiriyorlar. Aslında mesele pek de böyle değil. Filmin başında yerçekimi anormallikleri (tozların ve kitapların düşüş biçimi, ana karakter Cooper'ın Nasa'nın yerini bulması, bu varlıkların insanların başka gezegenlere gitmesi için solucan deliği açması) çok gelişmiş varlıkların insana yardımı olarak adlandırılıyor.

Aslında bu olanların iki sebebi var:

1) ''Onlar'' olarak adlandırılan varlıkların esas kimliği gelecekte evrenle ilgili soruların çoğunu cevaplamış insanlar. Bu gelişmiş insanlar uzay, zaman ve yerçekimini manipüle edebiliyor. Bu soruların cevabını bulduktan sonra Dünya'nın daha kötüye gitmemesi için solucandeliğini ve Tesseract'ı yapıyorlar

2) Onlar olarak bilinen ikinci varlık ise ana karakterimiz Cooper. Ana karakterimiz filmin sonunda Tesseract'a (gelişmiş insanların Cooper'ın ve çocuğuyla iletişime geçmesi için yaptığı şey) girdikten sonra yaptığı şeyler filmin başında ''onlar'' tarafından yapılan yerçekimi anormallikleri olarak biliniyor. Örneğin kitapların kendiliğinden düşmesi, tozların düşüş şekliyle yerçekimi anormalliklerinin yaşanması. Filmin başındaki bu olayların sebebi Tesseract'ın içinde kızıyla yerçekimi yoluyla iletişime geçmeye çalışan Cooper.

Karadeliğe girmeden önce ne oluyor?

Karadeliğin içini anlatmadan önce biraz da öncesinde olanlara değinelim. Bunun öncesinde Cooper ve Amelia Brand (Anne Hathaway) yaşam bulabilecekleri son gezegene gitmeye karar veriyorlar. Bunun sebebi ise 2. ziyaret ettikleri gezegendeki Dr. Mann'in (Matt Damon) onlara yalan söylemiş olması. Gezegende yaşam olup olmadığını araştırmak için yollanan 13 astronottan biri olan Dr. Mann, gittiği gezegende insanların yaşayabileceği bir ortam bulamıyor. Gezegende inanılmaz bir yalnızlık çeken Dr. Mann, bu yalnızlığını gidermek için NASA'ya yanlış bilgiler yolluyor. Bu da NASA'nın o gezegende hayat bulunabileceğine inanmasına yol açıyor.Dr. Mann, Cooper ve diğerlerini öldürüp hiçbir şey olmamış gibi dünyaya dönmek istiyor.  Sonunda gerçekleri öğrenen ana karakter Cooper ve Amelia Brand (Anne Hathaway) Dr. Mann yaptığı yanlış hareketler sonrası neredeyse yakıtsız kalıyorlar. Dr. MannCooper ve diğerlerini öldürüp hiçbir şey olmamış gibi dünyaya dönmek istiyor. Yani Dünya'ya dönme ihtimalleri tükeniyor. İki planları var ve görev bölümü yaparak ikisini de gerçekleştirmek istiyorlar: 

1) Ellerinde bulunan dikdörtgen şeklindeki TARS adlı robotu karadeliğe yollamak ve TARS'ın karadeliğin içindeki verileri toplayıp NASA'ya göndermesini ummak. Bu gerçekleşirse insanlar öbür boyutları ve yerçekimini manipüle etmeyi sağlayabilecekler.

2) Yapacakları ikinci şey ise karadeliğin çekim gücünü kullanarak yaşama ihtimali bulunan (Amelia Brand'in sevgilisinin bulunduğu) üçüncü gezegene gitmek ve orada bir koloni kurup insan ırkının devamını sağlamak.

Bunlar gerçekleşmeden önce önemli bir şey oluyor. Karadeliğin gemiyi itebilmesi için geminin kütlesinin azaltılması gerektiğini anlayan Cooper, Brand'i bırakarak (Anne Hathaway) kendini TARS robotuyla beraber karadeliğe yolluyor. Böylece Brand'in üçüncü gezegene gidebilme ihtimali artıyor.

Karakdelikte ne oluyor?

İşlerin en çok karıştığı noktalardan biri burası. Öncelikle burada çok bilimsel bir açıklama beklemeyin. Cooper ve robot TARS karadeliğin içine girdiğinde önce gemi parçalanmaya başlıyor. Daha sonra kendini gemiden çıkaran Cooper beklendiği gibi ölmüyor. Bunun yerine gelişmiş insanların inşaa ettiği Tesseract'ın içine düşüyor. Bu bölgede zaman veya fizik kuralları yok. Ayrıca Tesseract'ın içinde gelişmiş insanların, Cooper'ın dünyadaki insanları kurtarması için kurmuş olduğu bir düzenek var. Çicek dürbünü yani kaleydoskopa benzeyen bu bölümün kurulmasının sebebi Cooper'ın karadelikte toplanan verileri kızına aktarması halinde insanların kurtarabilecek olması. 
Tesseract'ın içinde Cooper kızının yatak odasının yerçekimini istediği zamanda kontrol edebiliyor. Bu oda çok boyutlu Tesseract'tan yerçekimi yoluyla 3 boyutlu Dünya'ya mesaj yollanmasını sağlıyor. Böylece Cooper mors alfabesiyle kızına verdiği saate topladığı bilgileri yollayabiliyor. Ayrıca uzay mekiği ilk kalkarken Brand'in yerçekimi anormalliğinden sonra ilk defa bu varlıklarla el sıkıştım demesinin de yanlış olduğunu öğreniyoruz. El sıkıştığı kişi aslında Cooper. Tesseract bize bütün anormallikleri açıklıyor. 

Karadelikten sonra nasıl zaman geçmiş oluyor?

Karadeliğin içinde yani Tesseract'ta zaman sonsuz. Yani Cooper'ın karadelikten çıktıktan sonra kızının çok yaşlanmasının sebebi karadelikten çıkarken geçen süre. Karadeliğe yakın bir gezegende 1 saat 7 yıl iken karadeliğin merkezine çok yakın bir noktada bu süre ne kadardır düşünün. Bu sebeple karadelikten çıktıktan sonra Cooper aynı yaşta oluyor. 

Koloni kuran Ameila Brand neden yaşlanmıyor?

Filmin sonunda kızıyla daha önce söz verdiği gibi bir araya gelen Cooper'ın geçen zaman yüzünden onlarla beraber yaşamasını gerektirecek hiçbir şey kalmıyor. (Hastanede torunlarının hiçbiriyle konuşmadığını fark etmişsinizdir) Kızı Murph (çok yaşlı) babasına Ameila Brand'in gittiği üçüncü gezegende bir koloni kurduğunu söylüyor. Ayrıca Amelia karadeliğe yakın olduğu için zamanın yavaş geçmesinden dolayı yaşlanmamış. Cooper'la aynı halde orda duruyor

Sonuç olarak Interstellar kolay bir film değil. Neler olduğunu anlaması zor gelebilir. Ne de olsa içinde   
kuantum fiziği, görecelik teorisi ve solucandelikleri gibi insanların tam olarak çözemediği şeyleri konu alıyor. Gene de başında da söylediğimiz gibi filmin kalbinde ana karakterler var. Eğer Cooper ve kızı Murp'ün ilişkisini beğendiyseniz büyük ihtimalle filmi de beğenmiş olabilirsiniz. Ayrıca film zaman kavramına da çok güzel vurgu yapıyor. Bir gezegende 3 saat geçirdikten sonra Dünya'da 21 yılın geçmiş olması tıpkı hayat gibi. Zaman çok hızlı.

Ek sorular

Michael Caine'in sürekli söylediği şiir ne?

Dylan Thomas'tan' Do not go gentle into that good night' 

Bazı yelkencilerin yüzme bilmediği doğru mu?

Doğru hatta bunlar arasında şampiyonlar da (Dennis Conner) var.

Interstellar

Filmin süresi: 169 Dakika
Vizyon tarihi: 7 Kasım 2014
Imdb: 9.1
Yönetmen: Christoper Nolan
Yazarlar: Chirstopher Nolan, Jonathan Nolan
Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain


Yorumlar

 1. günümüz sinemasinda izleyiciyi etkilemek artik çok zorlasti Nolan anlatim dili çok guclu bir yonetmen basit bir hikayele bile insanlari filmin icine cekebiliyor bukadar kotu filmin arasinda interstellar bilimkurgu hayraniysaniz sizi mest edecek bu kesin

  YanıtlaSil
 2. ya ben birşey sormak istiyorum şimdi cooper kızıyla iletişime geçerek dünyayı kurtardı yani Aplanı gerçekleşti peki dr.bradin yanına niye gitti yani artık kolonilere ihtiyaç yok ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle geçen zamandan dolayı artık orada bir şeyi kalmadı. Onun yaşadıklarına en benzer şeyleri Brand yaşamıştı. O da onun yanına gitmeyi tercih etti.

   Sil
  2. Anladım çok teşekkür ederim bilgilendirmenize

   Sil
  3. Bence brandin kurdugu koloni binlerce yilda gelisip 5. boyuta gecmeyi buluyo ve dunyadaki insanlari kurtarmak icin bunlari yapiyolar

   Sil
 3. Cooper uzaya ittikten sonra 5. boyut sayesinde kızına mesaj yolluyor ve kendisine de "Gitme! Gitme!" diyor. Bu tamam. Ama uzaya gidip de pişman olmuş olan Cooper, neden ilk başta Nasa'yı tarif ediyor? Uzaya hiç gitmemiş Cooper nasıl o mesajı atıyor? Peki gittin, neden Nasa'yı tarif ediyorsun?

  En dikkat çeken sıkıntı burası. Ancak yukarıda cevabını bulamadım. Şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle o formülün çözülmesi için Cooper'ın uzaya gitmesi gerek. Öbür türlü verileri alamayacak ve kızına yollayamayacak (dünyayı kurtaramayacak). Yani uzaya gitmezse dünyanın kurtulma olasılığı yok. O yüzden gitmesine pişman olmuş diyemeyiz. Cooper karadeliğin içindeki Tesseract'ta girdiğinde hemen ne yapması gerektiğini anlamıyor. Bir şeyleri değiştirebileceğini anladıktan sonra formülleri vermeye başlıyor. Yani gitme kısmını bunu tam anlamadığı zaman dediğini veya gitme derken kızıyla biraz daha zaman geçirmeye çalışıyordu diyerek bir tahmin üretebiliriz.

   İkinci soru ise bir paradoks ortaya çıkarıyor. Olayın başında ilk kim uzaya gitti diye. Bu Terminator gibi zamanda yolculuğu konu alan filmleri izlenince ilk soru oluyor. Pek net verilebilecek bir cevap yok filmde de. Biz de bunu ancak paralel evrenlere bağlayabiliriz.

   Ben teşekkür ederim.

   Sil
  2. Öncelikle yazı çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık.
   Sorulan soru da filmden çıktığımda ilk sorduğum soru olmuştu. Bu açıdan cevaplamak istedim.

   Cem'in dediği gibi "önce" Tesseract'ta "Stay" derken TARS henüz bilgileri almamıştı ve bunu diyerek tüm akışı kesmek istedi. "Sonra" TARS'tan bilgiler gelince bu dataları yollayarak akışı başlatmak istedi.

   Aslında burda "önce" ve "sonra" kelimelerini kullanmamız izleyicinin yaşadığı 3 boyutlu dünya için geçerli. Coop'un bulunduğu 5 boyutlu ortamda zaman kavramı yok. Yani bizim koordinatları sonra gönderdiğini görmemiz onu sonradan gönderdiği anlamına gelmiyor. Sahne bize aktarılmadan önce olmuştu zaten diyebiliriz. Bu sayede tüm akışın nasıl başladığına dair de bir fikir edinmiş oluyoruz.

   Biraz anlaşılması ve anlatılması zor tabi. Ancak filmi geçen cumartesi izledim. Hala yorumları ve inceleme yazılarını okuyup sorular soruyorum, araştırmalar yapıyorum. Bu bile bir filmi benim için muazzam kılmak için fazlasıyla yeterli.

   başka güzel filmlerde karşılaşmak dileğiyle :)

   Sil
 4. Cooper tesseract'tan murfy'e denklemi bulması için bilgileri veriyor. O da yerçekimini tamamen çözüyor, yani boyut değişimlerini mi keşfetmiş oluyor ? Dünyayı bırakıp Cooper Stationı yaratıp orayamı geçiyorlar yani? O zaman kafalarına göre sürekli gezegen yaratabilirler o saatten sonra.

  YanıtlaSil
 5. Bu Cooper Station'a nasil gelmis insanlar? Yoksa orasi paralel evren mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cooper formülleri yolladıktan sonra insanlar yerçekimini manipüle ederek Cooper Station'ı yapıyorlar en mantıklı gelen açıklama diyebiliriz.

   Sil
  2. bu cooper station neresi dünyanın içinde bi yer olduğunu sanmıyorum çünkü cooper uyandığında doktor satürn yörüngesindeyiz diyor tam olarak ne oluyor bu cooper station ?

   Sil
 6. Cooper kızına verdiği saati nasıl kontrol edebilyor?

  YanıtlaSil
 7. Karadeliğin içindeki Tesseract'ta yerçekimini manipüle ederek.

  YanıtlaSil
 8. cooper tesseract tan nasıl kurtuluyor kim kurtarıyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Formülü verdiği ve geçmişin de değiştiğini varsayabiliriz veya ordaki görevi bittiği için Tesseract'a bir daha gerek kalmıyor, çok boyutu daha önce manipüle eden varlıklar tarafından çıkarılıyor diye de tahmin edebiliriz..

   Sil
 9. Filmde belli bir zaman diliminde geçtiği verilmemiş. Yılın kaç olduğu belli değil . Günümüzde karadelikler hakkında ışığın bile kaçamadığı çekim gücü ultra seviyede olan ve dönüşü ışık hızına yakın olan birşeyden söz ediyoruz. Cooper ve ekibi karadeliğin yanına kadar yaklaşıp onun dönüş gücünü terse çevirerek mancınık sistemini uyguluyorlar evyallah. Sonra Cooper kendini feda ederek kendini karadeliğin içine atıyor, fakat içinde bulunduğu araç ve kendisi karadeliğin ışık hızına yakın dönüşü yüzünden atomlarına ayrılmıyor eyvallah. Aracın elektriği kesilmiyor ışığın bile kaçamadığı birşeyin içinde aracın ışıkları yanmaya devam ediyor ( belli süre sonra sönüyor ) bunada eyvallah. Cooper kendini aracın içinden çıkarıp karadeliğin içine bırakıyor yine birşey olmuyor eyvallah. Filmin yapımcısı aslen fizikçi . Ekibi ile beraber yıllarca uzayı ve karadelikleri gözlemleyip veriler alıyorlar. Sonra bu verileri bilgisayar ortamına aktarıp filmdeki karadeliği tasvir ediyorlar. ( Bunlar ciddi veriler ) . Acaba bu tasvir ile ve sanılanın aksine bir karadeliğin içine girilince atomlarına ayrılmadığını, hatta dönüş hızından yararlanarak 5.boyut alemine geçilebileceğinin teorisini mi ortaya koyuyorlar. Yoksa bu bir kurgudan ibaret mi ? Teşekkürler .

  YanıtlaSil
 10. Öncelikle yazı için çok teşekkürler. Benim kafamı karıştıran şu: Cooper kızına mesaj yolladığında bir nevi döngü mü oluşuyor ?

  YanıtlaSil
 11. Filmin sonu ile ilgili bir sorum olacak, artık dünya yok mu ? tüm insanlar Cooper station da mi yaşıyorlar ?

  YanıtlaSil
 12. Cooper uyanıp nerdeyim ben dediğinde cevap olarak burası Cooper Station, Satürn'ün yörüngesinde bir yerdeyiz (Satürn'le ilişkili bir yerden bahsediyor de Satürn'den sonrasını hatırlamıyorum.). Solucan deliği başka galaksilerle falan Satürn ne alaka? Nereden çıktı Satürn?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gelecekteki insanlar, Cooper verileri gönderip amaca ulaşınca. Onu önce karadelikten çıkarıp, sonra yolculuğun başladığı yer olan Satürn'ün yakınında oluşan solucan deliğinden tekrar geri yolluyorlar. Solucan deliğinin ilk girişi Satürn' e yakındı yolculuk oradan başlamıştı. Diğer galaksi sistemine oradan geçmişlerdi. Gelecekteki insanlar onu tekrar çıkıştan girişe yolladılar, iyilik bir nevi güzellik yaptılar.
   (tabii ki bu kısımların bilimselliğini, olabilirliliğini konuşmuyoruz. bu bir bilim-kurgu filmi bilim değil, oluyor işte. Kendi içinde tutarlı bir senaryo, mantık hatası yok gibi anlayabildiğim kadarıyla)

   Cooper'ın kızının Cooper İstasyonunu Satürn'ün yörüngesinde inşaa ettirmesini de, babasının ilerki bir zaman diliminde geri döneceğine olan inancından kaynaklanması olarakta düşünebiliriz.

   Sil
 13. Zaman kavramının paradoksal haline lafım yok, modern güzel bir yaklaşım. Ancak şöyle bir durum var. Cooper'ın saatin saniyesini havadan ışığa dokunarak verileri mors alfabesiyle göndermesi tamam. Tesseract'taki ışığın farklı fizik kuralları altındaki bir özelliğiyle bunu yapmış olabilir. Fakat arkadaş o nasıl bir saatmiş ki, verileri nasıl kaydediyor. Kızı saati alıp eline mors alfabesini çeviriyor falan. Fakat saat önce kitaplıkta verileniyor. Bu nasıl bir saat ki onca veriyi loop yapıyor. Yani saat kızın elindeyken de şöyle havadan bir kaç dokunabildiğini gösteren sahne olsaydı. Sonuçta dünyadaki mekanik bir saat ve normal fizik kuralları bahsettiğimiz. Bununla ilgili bir yorumu olan var mı? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz sadece o sahnelerde saatin ibresinin hareket ettiğini gördük. Gönderilen verilerin muhtemelen milyonlarca belkide milyarlarca kere saat ibresini hareket ettirdiğini varsayabiliriz. Kızın o verileri haftalar belkide aylar sonra çözümlediğini düşünebiliriz.
   Sonuçta matematik simgeler morsa çevrildiği zaman saat ibresi belli bir düzen aralığında hareket edecek. Bu da tabii ki verinin yoğunluğundan dolayı haftalar belkide aylarca ibrenin hareket etmesi demek.
   Bizim izlediğimiz o sahnelerde kız sadece durumu anladı. Sonrasını çok hızlı geçtik zaten filmde.
   Birde, verileri Cooper'ın robotu kodluyordu karadelikten saate diye hatırlıyorum. Kendisi aktarmıyordu sanırsam. Kendisi çekim gücünü kullanıp bahsettiğin gibi bir yerlere dokunarak, sadece kitapları hareket ettirdi galiba. Ya da dediğin gibi robottan aldığı verileri kendisi için oluşturulan o özel alanda, ışıkla saate kodlamış da olabilir. Açıkçası anımsayamadım.(fark etmez sonuçta)
   Sorunu doğru mu anladım yanlış mı bilmiyorum ama böyle bir yorum yapma gereği hissettim şu an.
   Belki biraz zorlama bir yorum oldu ama bir faydası olmuştur belki:))

   Sil
  2. Merhaba cevabın için teşekkür ederim.
   Mekansal zamanların bunca ince matematiği içinde, temelsiz kalmış bu durumu kınıyorum. (=
   Madem yerçekimi ile ilgili acayip olaylar sadece o kitaplık civarında yaşanıyor, kız işini gücünü bırakıp o odaya taşınıp saatin sabit olduğu bir yerde verileri normal yazıya çevirebilirdi.

   Ya da Cooper, robotun mors yazısına çevirdiği verilerin içine eklemesini istiyebileceği ve muhtelif zamanlarda hatırlatma anlamında tekrarlayacak olan:

   "Bu saate benzer bir biçimde verilerin girilebileceği analog bir cihaz yapın. Böylece girilen tüm veriler olduğu gibi kaydedilebilir ve kaçırılan herhangi bir tanesi tekrar tekrar gözlenebilir."

   şeklinde bir mesaj da olabilirdi. Bu çok daha anlamlı bence. Saat rolex bile olsa hiçbir mors verisini bu şekilde kaydedemez.

   Sil
  3. "Mekansal zamanların bunca ince matematiği içinde, temelsiz kalmış bu durumu kınıyorum." cümlene bayıldım ya:D

   belkide dediğin gibi olmuştur, Cooper ek bir mesaj atmıştır:))

   dediğim gibi biz orasını çok hızlı geçtik filmde. İbrenin hareketini gördük, kız olayı anladı ve sonra hemen evden çıktı.

   bence de hiç bir saat o yoğunlukta veriyi kaydedemez ama NOLAN kardeşler karadelik verilerini basit bir saat üzerinden iletmeyi uygun görmüşler yapacak birşey yok. Senaryoyu bu şekilde bağlamak bile dahiyceydi bence, ben dumur oldum açıkçası filmde.

   Bilim-kurgu yapıtı bu sonuçta. Tam anlamıyla bilimsellik, matematiksellik aramamak lazım. Film sarsıcıydı, bilimsel konu ve kavramlara, insan zihnine ve tabii ki sevgi kavramına vurgunun çok etkili olduğu kanaatindeyim.

   NOLAN kardeşler beni hiç şaşırtmadı açıkçası, filmden yine beynimde yangınlarla çıktım...

   Sil
 14. Birçok mantık hatası sayabilirim. Ama en büyüğü Miller gezegenine (sulu, dalgalı olan) indiklerinde zaman kavramının yanlış işlenilmesi. Gezegende 3 saat geçirdikten sonra Dünya'da 21 yılın geçmiş olması tamam ama Romilly dayımız başka bir galakside nasıl o kadar yaşlanabildi? Başka bir zaman yumruğu yemesi lazım gibiydi. Hadi her şeyi geçtim, bu adam Cooper ve tayfası gezegene inince beklemeye başlıyor; markete giden çocuğunu mu bekliyorsun? Yirmi küsür yıl geçmiş, "Aaa, hoş geldiniz, nerede kaldınız?" edasıyla karşılıyor dönüşlerini.

  Sonuç itibari ile çelişkiler bir sürü varsayım ile açıklanabilir ama mantık hataları filmin etkisini azalmaktadır.

  YanıtlaSil
 15. Sevgili Anonymous,

  Miller gezegeni karadeliğe çok çok yakın olduğundan zaman sadece gezegene gidenlere yavaşlıyor o ekip hariç herkes için zaman normal akıyor. Bu durumda Romilly'nin konumunun bir önemi yok. O gezegene yeteri kadar uzaklıkta istasyonda bekliyordu zaten.

  Hangi galaxi de olduğunun bir önemi yok. Karadeliğe yeteri kadar uzaksan zaman normal akar. Olanda buydu.

  Ha evet Cooper'ın istasyona dönüşü ve Romilly ile karşılaşmaları çok sığ kalmış %100 haklısın.

  YanıtlaSil
 16. Filmin sonunda öğrendiğimize göre ilk başta kitapları düşüren, şifreli mesajlar gönderen Cooper'mış. E bu mesajları okuyup NASA'nın gizli üssünü bulan da Cooper'dı. Cooper hem teseraktta hem Dünya'da. Bu nasıl oluyor?

  YanıtlaSil
 17. Evet burada artık NOLAN kardeşlerin hayal gücünü zorlayan yorumları devreye girmiş! Burada günümüz bilimselliği yok senaryo var ama...

  Karadelik içinde oluşturulan o özel alanda(Tesseract) artık bildiğimiz fizik yasaları yok, zaman kavramı anlamsız, ileriye geriye akış olası bir durum. Gelecekteki insanlar o teknoloji ve bilgi seviyesine ulaşmış, o özel alanda(Tesseract) zamanda manüplasyon yapabiliyorlar.

  Benim çıkardığım sonuç bu, senaryoyu burdan bağlamış NOLAN kardeşler.
  Tabii ki burada şimdiki bilimsellik yok! Günümüz fizik yasalarıyla filmde yaşananlar aşırı zorlama ve fantezi kaçıyor.
  Büyük ihtimalle "çok boyutlu evrenler" hipotezinden yola çıkarak böyle bir sonuca vardılar ki bence kesinlikle öyle. Ancak o hipoteze göre filmde yaşananlar bilimsel anlam kazanır.
  Her şeye rağmen senaryoda, filmde bambaşkaydı benim açımdan. Bu kavramlar üzerinden bir film senaryosu kurgulamak bile başlı başına çığır açıçı...

  YanıtlaSil
 18. Filmin sonunda Cooper'ın gittiği ( Brand'ın bulunduğu ) gezegen için Murphy bizim dünyamız diyor. acaba zaman olarak dünyanın ilk dönemlerine mi gittiler. Adem ile Havva gibi bir nevi

  YanıtlaSil
 19. Filmin 2. serisinin cikma ihtimali varmi?

  YanıtlaSil

Yorum Gönder