Marvel ve DC

  Son zamanlarda çizgi roman dünyasının iki büyük devi olan DC ve Marvel’in yayınladıkları film takvimi sonrası hepimiz bir hayli sevindik diye düşünüyorum.  İki şirket de önümüzdeki  5-6 yıllık süreçte adeta bizi ihya etmek üzerine plan kurmuş gibi. Peki bunu başarabilecekler mi? Hangisi bu süreçten arkasına daha büyük destek almış şekilde çıkacak?

Marvel ile başlayalım. Zira bu aralar başarılı yapımlarıyla göz önündeler. Aslına bakarsanız Marvel piyasaya DC’den sonra girdi. 20. yy’ın ikinci yarısından itibaren sinemada Batman ve Superman filmleri dönerken Marvel bunlara çizgi filmle cevap vermeye çalışır gibiydi. Benim kuşağımın çok iyi bildiği, Türkiye’ye Fox Kids kanalı ile gelen Spider-Man çizgi filmi bunun en kaliteli örneklerinden biridir. Lakin çizgi filmin bu başarısına rağmen Marvel istediği desteği bulamadı. 90’lı yılların sonunda yaşadığı ve iflasını bile ilan ettiği kriz döneminde her fırsatı paraya çevirecek hareketlerde bulundular. Bunların Marvel açısından en acı kısmı ise Spider-Man’in film haklarını sadece 10 milyon dolara Sony’e satmalarıydı. Sony haklarını aldıktan sonra Spider-Man için o dönemin şartlarında başarılı bir yapım gerçekleştirdi. Marvel tekrar altın bir dönem yaşamak için artık kapıyı aralamıştı fakat hala yeterince parası yoktu. Sonrasında Fantastik Dörtlü ve X-Men serilerinin haklarını FOX’a sattı. Fox halihazırda güçlü bir yapımcı olduğu için iki serinin de filmini çekmekte gecikmedi. Bir kez daha Marvel yapımları sahnedeydi ve yine görece başarılı oldu. Marvel sattığı bu 3 serinin parasıyla güçlenen bir şirket haline geldi.

Spider-Man'in yer alacağı Marvel'ın Civil War filmini açıkladık: Spider-Man ve Civil War
Spider-Man artık Marvel filmlerinde: Spider-Man Marvel'da!

 2007 yılına geldiğimizde günümüzdeki başarısının tetikleyicisi olan makineyi sahneye sürdü: Iron Man! Film açıklandığı sırada 11-12 yaşlarımdaydım. Bilgisayar başında nasıl zıpladığımı hala hatırlıyorum. Iron Man belki Marvel’ın beklentisinden bile büyük başarı elde etti. Marvel artık film sektöründe de başarılı bir şirketti.  Bu başarının farkında olan sadece onlar değildi. 2009 yılına geldiğimizde; Walt Disney Pictures, 4 milyar $ karşılığında Marvel’ı satın aldı. Bu satınalma işlemi Marvel’ın elini daha da güçlendirdi. Artık, arkalarında çok güçlü bir yapımcı vardı. Ardı ardına yeni filmler vizyona sürüldü: Thor, Captain America, Avengers, Iron Man serisinin devam filmleri ve son olarak da Guardians of Galaxy. Aralarındaki en riskli deneme olan Guardians of Galaxy bile gişede ve gönüllerde muazzam bir başarı kazandı. Bu filmle birlikte Marvel’ın yelpazesinin ne kadar genişlediğini gördük. Genişleyen yelpazenin gelecekte kanatları ise yazımın başında bahsettiğim, yakın zamanda açıklanan filmler. Önümüzdeki 5-6 yıllık süreçte Avengers 2: Age of Ultron, Captain America: Civil War( ki bu en heyecanla beklediğim filmdir),Ant Man, Doctor Strange, Thor 3: Ragnarok, Black Panther, Captain Marvel, Inhumans filmleri yayınlanacak. Marvel artık o kadar özgüvenli ki bundan 3 yıl önce çekilme ihtimali aklımıza bile gelmeyecek, popüler olmayan hikayeleri bile çekmeye hazır artık. Bu noktada bize düşen her yıl ne kadar yaşlandığımızın hesabını tutmak değil her yeni yılda vizyona girecek bu ilgi çekici filmleri beklemektir.

Gel gelelim DC Comics’e…  Marvel tüm bunları yaparken tabii ki DC’nin eli armut toplamadı, fakat vizyona sürdüğü onca yapıma rağmen Marvel kadar sükse yapamadığı aşikar. Son dönemde DC’nin yaptığı filmlere baktığımızda aslında kaliteli kozlarını öne sürdüğüne tanık oluyoruz. Green Lantern, modern Batman 3’lemesi, Watchmen, Man of Steel… Tüm bunlar DC’nin popüler çizgi romanlarından uyarlama filmler. DC’nin, Marvel kadar sükse yapamamasında  reklam konusunda yeterince başarılı olmaması yatıyor yani DC kendini Marvel kadar öne süremiyor.

 Modern Batman 3’lemesi DC’den ziyade kişilere mâl oldu. Hatta spesifik olacak olursak bunlar: Christopher Nolan, Christian Bale ve Heath Ledger’dır. Yani DC kaliteli yapımlarla bize gelse de tam olarak planlı bir evren yaratamadı. Tüm bunlara rağmen DC tamamen başarısız sayılamaz. Bu düşünceye en net yanıt DC’nin yakın zamanda piyasaya sürdüğü ve neredeyse hepsi başarılı olan dizileridir. Önce Arrow, sonra The Flash, Gotham ve Constantine. Şuan DC ürünü olan 4 dizi çılgınca izleniyor ve hayranlarından takdir topluyor. Bu dizilerden iki tanesi çok önemli: Arrow ve The Flash. Bunlar, Justice League adı altında çıkması muhtemel sinema filmine arkaplan hazırlayan ve nabız ölçen diziler. İki dizinin de senaryoları aynı zamanda geçiyor böylece bu iki karakter arasında etkileşim sağlanıyor. Justice League’de yer alabilecek iki kahraman şimdiden birlikte hareket ediyor ve ilgiyi üzerlerine toplamaya çalışıyorlar. Diziler başarılı gitse de DC'nin yaptığı enteresan bir şey var. DC dizi ve film dünyasını birbirinden tamamen ayırıyor. Yani dizideki Flash ve filmdeki Flash iki farklı kişi tarafından oynanacak. Neyse, dizileri bir kenara bırakıp DC’nin önümüzdeki 6 yıllık süreçte çıkaracağı 10 filme odaklanalım.

o Batman V Superman: Dawn of Justice – 25 Mart, 2016
o Suicide Squad - 5 Ağustos, 2016
o Wonder Woman – 23 Haziran, 2017 (
o Justice League Part 1– 17 Kasım, 2017
o  The Flash – 23 Mart, 2018
o Aquaman – 27 Temmuz, 2018
o Shazam – 5 Nisan, 2019
o Justice League Part 2 - 14 Haziran, 2019
o Cyborg – 3 Nisan, 2020
o Green Lantern – 19 Haziran, 2020


  Göründüğü üzere DC iddialı yapımlarla geliyor fakat bizi en az 2016’ya kadar bekletmeye devam edecekler.  Bu bekletme süreci yine onların aleyhine işleyecek gibi gözüküyor ama Dawn of Justice filmi beklemeye değer, bu kadarını rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü bu film DC’nin Avengers’ın oturduğu tahtı elinden almak için ortaya süreceği “Justice League” oluşumunun ilk ayağı. Ayrıca Avengers bütün süper-kahramanaları buluşturduğu için çok izlendi. Batman v Superman'de de izleyiciler sırf filmin adı sebebiyle sinema salonunda olacaklar. Yani Batman v Superman: Dawn of Justice başarılı olursa DC iyi bir izleyici kitlesini çekebilir. Onun dışında Shazam, Justice League ve The Sandman de yakın zamandaki ilgi çekici filmler. The Sandman ile ilgili bir dikkat çekici haber dolaşıyor kulislerde: Joseph Gordon-Levitt bu filmin yönetmenliğini istiyormuş.


  Uzun lafın kısası, önümüzdeki altı yıllık süreçte 20’den fazla süperkahraman filmi bizi bekliyor. Bakalım hangi çizgi roman devi bu süreçten galip ayrılacak? Bunu maalesef zaman gösterecek. Lakin, ben bu noktada objektifliğimi kaybedeceğim. DC Comics, artık beklettiği bunca senenin hesabını vermeli ve biz severlerini mutlu etmeli.  Sonuç olarak bu iki firma arasındaki rekabet biz seyircilerin işine yarıyor. Sürekli kalite artıyor ve daha iyi filmler geliyor. Umarız bu böyle devam eder.

Gökhan Bilgi
28.11.2014

Yorumlar