Rastgele Film Önerileri -2-

Film izlemek güzel bir şeydir iyi bir şeydir de film seçmek ne zor iştir dostlar! Bir film görürsünüz bir sitede puanı 9 öbüründe 6 bir öbüründe ise daha incelenmemiş bile.  Ya da puanı yüksek olsa bile afişi veya ismi ilginizi çekmez. Bu aslında filmin kötü olacağı anlamına gelmez. Kime güveneceğinizi neyi izleyeceğinizi bilememeniz çok normal ama korkmayın, Filme Gitmeden Önce ekibi olarak bu yazıda size değerli zamanınızı harcayabileceğiniz nitelikteki filmleri topladık. (Yanlarında Rotten Tomatoes ve IMDB’den de alınan puanları da yazıyor, 2. veya 3. bir fikre ihtiyaç duyarsanız ☺) Ayrıca bu filmleri biliyorum derseniz şaşırmayın, çünkü bu filmler sinema takipçilerinin belki de  bildiği filmlerdir. Yine de insanların bilmediği ve güzel olan o kadar çok şey var ki, paylaşmadan olmaz. Şimdiden iyi seyirler.

Yazar: Metehan Kaya
Eklemeler: Cem Başak

Önceki Rastgele Film Önerileri için: http://www.filmegitmedenonce.com/2014/09/rastgele-film-onerileri-1.html

Eastern Promises (2007) IMDB: 7,7 RT: %89 (gerilim, suç)

 İngiltere’de bulunan rus mafyasıyla başı belaya giren bir İngiliz-Rus hemşirenin hikayesini anlatan film, fuhuş için yapılan insan kaçakçılığını ve rus mafyasını gerçekçi bir şekilde anlatıyor. Yüzüklerin Efendisinden tanılan Viggo Mortensen’in oyunculuğu şu ana kadar gördüğüm en iyi dövüş sahnelerinden birinde de kalitesini kanıtlıyor.


Moon (2009) IMDB: 8,0 RT: %89 (bilim-kurgu)

Psikolojik bir bilim kurgu filmi olarak tanımlayabileceğim Moon, eğer bilim kurgu seviyorsanız kesinlikle izlemeniz gereken bir film. Aya değerli madenler çıkarmak için gönderilen bir insanın hikayesini anlatan film, tek mekan tek oyuncu sevenlerin beğenebileceği türden. Sam Rockwell ana karakter olmanın ağırlığını kesinlikle kotarmış. Filmdeki robotu da son zamanlarda her yerden fırlayan ünlü ve başarılı aktör Kevin Spacey seslendirmiş.


Flipped (2010) IMDB: 7,7 RT %55 (romantik, gençlik)

Oldukça iç ısıtan ve iki karakterin çocukluğundan gençliklerine kadar olan kısmı konu alan bir film olan Flipped insanların yaşamış olmak isteyeceği bir gençlik aşkı hikayesini sunuyor. Flipped iki çocuğun aşkını ikisinin de bakış açısından anlatıyor.  İki karakterin de iç sesini dinleyebilmek bana kendi hayatımı düşündürdü. Çünkü normalde böyle bir şey yaşanırken insan sadece kendi tarafından bakabiliyor ve karşısındakinin ne düşündüğünü bilmiyor. Karşı taraftakinin de çekingen olduğu, seni kıskandırmaya çalıştığı veya düşünceler yığınında yer aldığı aklına gelemeyebiliyor. Bu açıdan film umut verici.

Gangs of New York (2002) IMDB: 7,5 RT: %75 (suç, drama, dönem filmi)

Martin Scorsese denilince benim aklıma gelen şey bu adamın hiçbir zaman beni hayal kırıklığına uğratmamış olması. Her filmi belli bir kalite gösteren bu usta yönetmenin bu filminde 1800’li yılların New York City’sinde kendilerini Amerika’nın ‘’yerlisi’’ gören ilk kolonistlerle, Amerikan Rüyası arayışında kıtaya gelen fakir, ağırlıkla İrlanda asıllı göçmenlerin mücadelesi anlatılıyor. Filmdeki yerlerin el emeği göz nuru, dikkatle yapılmış setler olduğunu ve günümüzde kusma derecesinde kullanılan görsel efektlerin olmadığını belirtmek isterim. Bir de bütün bunların üstüne Daniel Day Lewis oynuyor filmde. Eğer bu yaşayan efsanevi 3 Oscarlı adam bile sizi ikna edemiyorsa filmi izlemeye ne ikna eder bilemiyorum.

Take Shelter (2011) IMDB: 7,4 RT: %92 (psikolojik drama)

Bana göre son yılların en iyi psikolojik gerilim filmi olan Take Shelter, kesinlikle izlenilmesi gereken bir film. Psikolojik rahatsızlıkları aile ve iş hayatı çevresinde anlatan filmde baş rolü Michael Shannon oynuyor. Eğer bu türü sevmeyen yada yavaş ve boş bulan insanlardansanız seyretmenizi tavsiye etmem ama eğer değilseniz yapacağınız ilk iş bu filmi seyretmek olsun.


Cast Away (2000) IMDB: 7,7 RT: %90 (macera, drama)

İzlenimlerime göre Tom Hanks’in pek bilinmeyen filmlerinden biri olan Cast Away bir hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Bir kargo şirketinde çalışan Chuck’ın uçak kazasıyla bir adaya düşmesini konu alan filmde yalnızlık ve umutsuzluk gibi konular ele alınıyor. Verdiği mesajlarla söyleyecek bir şeyi olan bu filmde Tom Hanks’in iyi oynadığını söylememe gerek olmadığını düşünüyorum.

Disconnect (2012) IMDB: 7,6 RT: %69 (drama, gerilim)

Disconnect listemizdeki en güncel filmlerden. Güncel derken yakın zamanda vizyona girmesini kastetmiyorum. Disconnect günümüzde bilgisayar veya sosyal medyanın ortaya çıkarabileceği sorunları aynı anda birkaç hikaye anlatarak bildiriyor. Yönetmenlik ve kurguda çok başarılı olan filmde oyuncu performansları da es geçilmemeli. Sonuç olarak film drama olsa da sonlarına doğru gerilimi oldukça arttırıp tempoyu yükseltiyor ve sizi memnun bırakıyor. Akıllıca ve iyi gözlemlere dayalı olan senaryo dışında filmin müzikleri de harika bkz: The Swimmer - Max Richter


A Serious Man (2009) IMDB: 7,0 RT: %89 (komedi, drama)


 Favori yönetmenlerimden olan Coen biraderlerin çektiği A Serious Man diğer Coen filmleri gibi kendine has bir atmosfer barındıyor. Amerika’daki Yahudi mahallerinden birinde yaşayan Larry’nin ailevi ve profesyonel hayatında yaşadığı sorunlarla hayatını sorgulamasını anlatan filmde Coen biraderler kara mizahla drama elementlerini mükemmel bir şekilde birleştiriyor. Filmi izleyip de sonunu anlayamazsanız şunu alıntı yardımcı olabilir:
''and all the joys within you dies, 
when the truth is found to be lies
don't you want somebody to love”

Wolf Children (2012) IMDB: 8,2 RT: &93 (anime)

Bu filmi listeye anime ve animasyon sevenler için koyduk. Pek de popüler olmayan bu film iki kurt-adam çocuğunu büyütmeye çalışan bir annenin ve büyüyen çocukların hikayesini anlatıyor. Görüntüler ve renkler harika. Ses de gerçekten çok iyi kullanılmış ve genel anime tarzından çok normal film tarzına daha yakın bir stile sahip. Hikaye de oldukça ilgi çekici ve çok hızlı ilerlemese de sizi etkilemeyi başarıyor.


The Last King of Scotland (2006) IMDB: 7,7 RT: %87 (biyografi, drama)

 Hayatının monotonluğundan sıkılan genç bir İskoç doktorun Uganda’ya gitmesiyle ve Uganda diktatörü İdi Amin’in özel doktoru olmasını anlatan film, Afrika’da kolonilerin bağımsızlığını kazanmalarıyla oluşan kaosu ve gerçekte de var olmuş Uganda Diktatörü İdi Amin’in hayatını gerçekçi bir şekilde anlatıyor. Forest Whitaker’ın en iyi erkek oyuncu Oscar’ını bu rolle aldığını da not edelim.


Edge of Tomorrow (2014) IMDB: 8,0 RT %90 (içinde zaman zaman komedi de bulunan akıllıca bir aksiyon)

Edge of Tomorrow bu yaz vizyondaydı. Ancak film kötü reklam kampanyası nedeniyle beklediği seyirci kitlesine ulaşamadı. Gişesi düşük olan film izleyiciler ve eleştirmenler tarafından çok beğenildi. Tom Cruise'un bir bilgisayar oyunu gibi sürekli ölüp dirildiği film gerçekten çok zevkli. Karakterin sürekli ölmesi ve dirilmesine iyi bir komedi katılmış. Ayrıca Edge of Tomorrow fazla aksiyon sebebiyle izleyici de yormuyor. Bir manga uyarlaması olan Edge of Tomorrow, sadece çizgi-roman ve seri filmlerinin izlendiği bir dönemde çok iyi bir şekilde parlıyor. 


Groundhog Day (1993) IMDB: 8,0 (komedi)

Groundhog Day'in bir üstteki Edge of Tomorow'la aynı listede olması biraz komik çünkü konuları farklı olsa da iki filmin konseptleri aynı. Tabii Groundhog Day'de Bill Murray faktörü var. Oldukça komik olan Groundhog Day bu listede de bulunan Edge of Tomorrow ve bu listede bulunmayan Source Code gibi filmlerin ilham kaynağı. Sürekli aynı günü yaşasanız ne olurdu gibi eğlenceli olabilecek bir konsepti iyi kullanan filmi izleyin.


Yazar: Metehan Kaya
Eklemeler: Cem Başak

Yorumlar