Foxcatcher ve Whiplash87. Oscar adaylarının listesi için tıklayın.

Adaylıklar açıklandıktan sonra bu iki filmi bilen insanlar bir soru sordu:
'Foxcatcher gerçek olaylara dayanıyor, Whiplash ise bir kitaptan uyarlama değil. Ancak Whiplash Oscar'da en iyi uyarlama senaryoya aday, Foxcatcher ise en iyi özgün senaryoya aday. Bu nasıl oluyor?
Hiç bilmeyenler için Oscar'da senaryolar için iki kategori var. Biri uyarlamalar (en iyi uyarlama senaryo) ve biri de sıfırdan yazılanlar için (en iyi özgün senaryo).

a) Gerçek hayat hikayesini anlatan Foxcather neden en iyi özgün senaryoya aday? 
Bilmeyenler için biraz açmak gerek. Sorunun cevabı Akademi'nin kurallarında yatıyor. Akademi'ye göre bir senaryonun özgün sayılması için film hakkında daha önce yayınlanmış hiçbir materyal olmaması gerek. Foxcatcher da Mark Schultz'un hayatını anlatıyor. En iyi özgün senaryoya aday olmasının sebebi ise bu kurallar. Filmin baz aldığı bir makale veya bir kitap yok. Sadece ana karakterin hayatını sıfırdan yazıyorlar. Bu sebeple Foxcatcher en iyi özgün senaryoya aday olabiliyor ve de oldu.

b) Whiplash, hiç bir şeyin uyarlaması değil. Neden en iyi uyarlama senaryo adayı?
Bunun sebebi de biraz önce bahsettiğimiz kural. Akademi'ye göre filmin özgün senaryoya aday olabilmesi için öncesinde hakkında hiçbir şey yayınlanmaması gerek. Whiplash'in de bir kitabı yok. Ancak Whiplash yazımızı okuyanların bileceği gibi Whiplash'in öncelikle kısa filmi vardı. Gerçi bu olay bir hayli karışık. Çünkü Whiplash'in 29 yaşındaki yönetmeni Damien Chazelle öncelikle tam filmin senaryosunu yazdı, ancak yapımcı bulamıyordu. Onların dikkatini çekmek için öncelikle bir kısa film yapıp elinde neler bulunduğunu göstermek istedi. Kısa film Sundance'te ödül aldı ve normal uzunlukta bir film yapmak için para buldu. Whiplash'in uyarlama sayılmasının sebebi de önce kısa filminin çekilmesi. Kurallara göre film hakkında önceden yayınlanan bir materyal varsa, ne olursa film direk uyarlama kategorisine giriyor(Senaryo önceden yazılsa da yayınlanmamıştı,  bu sebeple kısa film çıktığında direkt olarak uzun senaryo uyarlama oldu)  Buna örnek olarak seri filmlerini gösterebiliriz. Örneğin, Before serisinin son filmi Before Sunset, Oscar'da en iyi uyarlama senaryoya aday olmuştu. Bunun sebebi sadece daha önce 2 filmin olmasıydı. Yoksa uyarlanan bir kitap yoktu.

Cem Başak

Yorumlar