Friends İzlemeniz İçin 10 Neden   “Komediden hoşlanıyorum ama bir türlü güzel bir dizi bulamadım. ” diyenlerden misiniz? Sizin reçetenizi söylüyorum. İyi bir komedi dizisinin nasıl olması gerektiğini görmek ve anlamak için Seinfeld’i izlemeniz gerekmektedir. Daha sonra müthiş bir komedi dizisi görmek için “Friends”i izlemeniz lazım.

   Friends 1994-2004 yılları arasında Amerika’ da NBC stüdyoları tarafından çekildiği dönemdeki en ünlü dizilerdendir. Finalini 52,5 milyon Amerikalı izlemiştir. Dizi sadece Amerika’da ünlü olmakla kalmamış bütün dünyada sesini duyurmuştur. İlk bölümüyle insanların beklentilerini aşmayı başaran Friends 10 yıl boyunca yeni bölümleriyle insanların hayatlarına neşe katmıştır. Hala da katmaya devam etmektedir.

   Yazımda size Friends’i neden izlemeniz gerektiğini açıklayan 10 nedenden bahsedeceğim. Ama önce dizi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Dizinin ana karakterleri Rachel (Jennifer Aniston), Monica (Courtney Cox), Phoebe (Lisa Kudrow), Joey (Matt LeBlanc), Chandler (Matthew Perry) ve Ross(David Schwimmer)tur. Bu 6 genç New York’ta yaşamaktadırlar ve birbirlerinden çok farklı özellikleri vardır. Dizi günlük yaşantılarında başlarına gelen olaylar çevresinde gelişir. Karakterler arasındaki komik diyaloglar ve komik olay zinciri sizi her zaman güldürmeyi başarır.

1. Karakter çeşitliliği
6 farklı karakterden oluşan bu dizi size kendinizi bulmak için birçok şans vermektedir. Tek bir ana karakter olmadığı için 6 karakterde de kendinizi görerek onlarla özdeştirebilirsiniz. Ross daha zeki ve realist, Monica daha baskın ve titiz, Chandler daha komik ve kendisiyle barışık, Phoebe daha çılgın ve rahat, Joey daha saf ve yakışıklı, Rachel ise daha güzel ve daha havalıdır. Gördüğünüz üzere dizi sizi tek bir karaktere bağlanmaya zorlamak yerine birçok seçenek vererek seçimi size bırakır.

2. Karakter gelişiminde Hollywood etkisi olmaması
10 yıl içinde gördüğümüz karakter gelişimleri Hollywood’un etkisinden ziyade oyuncuların kendilerini gittikçe geliştirmesinden ve yaşlarının ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Yıllar boyunca 6 karakterimizde kendi hayatına düzen getirmeye çalışırken yaşlanmıştır ve sonuç olarak dizideki olaylar değişim göstermiştir. Ayrıca karakterler dönemi tarzlarıyla da etkileyerek ikonlaşmışlardır. Örneğin dizi yayınlanırken Rachel’ın saç kesimi çok moda olmuştur.

3. Oyuncuların kalitesi
Bütün oyuncular ayrı ayrı yetenekli. Hepsinin canlandırdığı karakterler çok zorlayıcı çünkü her birinin belirleyici özellikleri var ve dizi bu özelliklerin üzerine kuruluyor. Örneğin Joey hep saf olmalı, Chandler ise komik. Yani oyuncular karakteriyle tamamen bağlanıp bizim karşımıza apayrı birer kişilik olarak çıkmalıdırlar. Matt LeBlanc çok yetenekli ve ezberini çok kısa sürede yapan bir oyuncudur, lakin Joey çok saf ve dünyadan bihaberdir. Bu kadar başarılı bir şekilde ‘karaktere girebilen’ 6 oyuncuyu izlemekte bize kalmıştır.

4. Yazarların müthiş yeteneği
Yazarlar bu işte olabilecek en yüksek düzeydeydiler. Esprileri yazdıktan sonra ilk olarak kendileri canlandırarak komik olup olmadıklarını tartışıyorlar daha sonra oyunculara veriyorlardı. Yaptıkları işe inanılmaz bir emek ve saygı göstererek yapabileceklerinin en iyisini yaptılar. Ne kadar başarılı olduklarını izleyince göreceksiniz.

5. Espri kalitesi hep yüksek
Her bölümde konu ilerleyip gelişirken bir sürü kaliteli espri yapılıyor ve gülmekten kendinizden geçiyorsunuz. Yazarların hazırladığı müthiş espriler harika oyunculuklarla birleşince ortaya tam bir kahkaha bombası çıkıyor. Konu kendiliğinden geliştiği için hiç canınız sıkılmıyor.

6. Karakterler arası uyum
Bu kadar farklı karakterlerin ortak noktalar bulup bu derece yakın olması ailenin sadece kan bağıyla değil, düşünce bağı ile de oluşabileceğinin bir kanıtı. Kendi ailelerinden çok birbiriyle vakit geçiren bu arkadaş grubu her zor durumda birbirlerinin yanında olmuş, birbirlerini desteklemişlerdir. Yani Friends böyle bir arkadaş grubuna sahip olmanın hayatı ne kadar olumlu etkilediğini göstermiştir.

7. Canınız kesinlikle sıkılmıyor.
Takip etmesi çok kolay olan bu diziyi izlerken size sadece gülmek düşüyor, daha fazlasını yapmanıza gerek yok. Sadece izlerken onlarla beraber anı yaşayıp gülmeye bakın. Ayrıca olaylar hep hızlı geliştiği için hiç sıkılmadan izleyebiliyorsunuz.

8. 20 dakika  olmasının avantajı
Dizinin bir bölümü sadece 20 dakika sürüyor. Bu da demek oluyor ki vaktiniz kısıtlı olsa bile diziden keyif alabiliyorsunuz. Ayrıca uzun bir bölüm izlemektense kısa birçok bölüm izlediğiniz için yapılan espriler çeşitli konular hakkında oluyor.

9. Diziye aşırı bağlanıyorsunuz.
 Friends öyle bir dizi ki şu ana kadar bitirip de bitirdiği için mutlu olanı görmedim. Herkes bittiği için üzülüyor. Kendimi örnek gösterecek olursam bir haftalığına hayata küstüğümü söyleyebilirim. Çoğu kişi benim gibi hissettiği için diziyi en başından tekrar izlemeye başlıyorlar.

10. Yeni arkadaşlarınız oluyor .
Friends sayesinde 6 yeni arkadaşınız olacak. Diziyle aranızda o kadar kuvvetli bir bağ oluşacak ki karakterler gerçekten arkadaşlarınızmış gibi hissedeceksiniz. Ayrıca izlediğiniz karakterlerin aslında gerçek hayatta da karşınıza çıktıklarının ve onları yaşadıkları komik olayların içlerine sürükleyen özelliklerinin sizde de bulunabileceğinin yanı sıra bu özelliklerinizi saklamanız gerekmediğini de görmüş olacaksınız.


Tahsin Can ŞARLAK
Elif Kayalı

Yorumlar