Habertürk Skala ve Whiplash Uydurması
Ülkemizde az kültür-sanat programı var, ancak olanlar da bir bilgiye sahip olmadan uydurmayı çok seviyor.

18 Ocak Pazar günü Habertürk'ün Skala programı Whiplash filminin Catherine Coulter'ın Whiplash adlı kitabından olduğunu uydurdu (Kitap FBI hikayesi anlatırken film davul çalan bir çocuğu anlatıyor). Bu tamamen bir uydurma çünkü Whiplash filminin hiçbir kitapla alakası yok. Bunu anlamak için Imdb'ye ya da bizimki gibi normal bir siteye bakmak yeterli.

Skala programı hatasını ileri götürüp bir de filmin uyarlandığını uydurduğu kitabın kapağını gösterdi. Whiplash filminin konusu davul çalan bir çocukla ilgili. Uyarlandığı idda edilen Whiplash isimli kitabın kapağında ise FBI THRILLER yazıyor. Yani kitabın filmle uzaktan yakından alakası yok. Ayrıca daha sonra program kitabın da filmin de konusunun aynı olduğunu söyleyip davul hikayesini anlatmaya başladı. Bu sırada ekranın bir kenarında Whiplash filminin görüntüleri (davul çalan çocuk),  öbür kenarında da davulla alakası olmayan ve üstünde Fbi gerilim hikayesi olduğu yazan bir kitap duruyordu.

Televizyonlarımızda böyle bir şey görmek çok üzücü. Çünkü programa azıcık önem veren veya programla azıcık ilgilenen biri varsa bunu anlardı. Kitabın kapağındaki FBI yazısını görmek İngilizce bile istemiyor.

Bu uydurmanın sebebi ise Whiplash'in Oscar'a en iyi uyarlama senaryo kategorisinde aday olması. Bunun açıklamasını bu yazıda görebilirsiniz. Gene de sırf film en iyi uyarlamaya aday olduğu için bunun konusuyla alakasız bir kitaptan uyarlandığını idda edip kitabın konusuna hiç bakmadan kitabın konusunu değiştirmek (kitabın FBI ile alakalı olduğunu değil davul çalan bir çocukla ilgili olduğunu söylediler) gerçekten saçma.

Sonuç olarak bizim işimiz bir kültür sanat programı hazırlamak değil, sadece sinemayı seviyoruz. Skala programı ise başı ve sonu için havalı animasyonlara sahip ve işi haber vermek. Bunu da yapamadığını görmek insanı üzüyor.

Yorumlar